10 pitanja koja ćete “guglati” prvih 6 sedmica sa bebom
Celu trudnoću provedete pripremajući se za bebu, a nekako se, kad potpišete papire za otpuštanje iz bolnice, osećate potpuno nespremno za sve što dolazi?
Sve što ste čitali bilo vam je jasno u teoriji, a sada, kao da vam se to sve čini nepoznatim?
Tokom prvih šest nedelja sa bebom, vaš najbolji prijatelj će, pored partnera/mame/sestre/tetke/prijateljica sigurno biti i Google.
Verovatno se pitate da li je to ispravno, zar ne?
Ako vam stvara nepotrebnu anksioznost, ne guglajte – uvek postoje dežurni pedijatri kojima se možete obratiti. No, ako vam se čini korisnim resursom za osnovna pitanja (sve dok se oslanjate na odgovore iz pouzdanih izvora), ovaj alat može biti veoma koristan.
Budući da će mnoge od vas verovatno provoditi puno vremena na Google-u, ZdraviJa je odlučila podeliti sa vama nekoliko odgovora koji će vam biti potrebni tokom prvih 6 sedmica sa bebom. Nadamo se da ćemo vam uštedeti vreme i bar malo pomoći.
1. Kada će dojenje postati prijatno?
Ukoliko osećate bolove prilikom dojenja, to je samo zbog nepravilnog položaja bebe, a ne zbog vremena koje ona provodi sisajući.
Bebe dojenjem ne zadovoljavaju samo nutritivne potrebe. Malim bebama je nagon za sisanjem urođen – one na taj način osiguravaju često hranjenje, ali i bliskost i fizički kontakt sa majkom koji su im preko potrebni.
U svakom slučaju, trebalo bi pričekati da vaša beba dobro ovlada tehnikom sisanja kako bi se izbegla konfuzija bradavice i postigla ravnoteža između proizvodnje i potražnje mleka. To može zahtevati nekoliko meseci uspešnog dojenja.
Postoji mnoštvo žena koje jednostavno ne uživaju u dojenju, i to je sasvim u redu. Nemojte da se opterećujete zbog toga. Nismo sve iste i ne prijaju nam svima iste stvari.
Dojenje je super za decu, ali ako odlučite da prestanete da dojite zbog vlastitog fizičkog i mentalnog zdravlja, znajte da je i to sasvim u redu. To nije sebično. Važno je zanemariti mišljenja okoline i raditi ono što je najbolje za vas i vašu bebu.
2. Kako da znam da li je bebin pupak upaljen?
Ponekad je teško prepoznati da li je bebin pupak upaljen ili samo čudno izgleda. Da biste prepoznali da li je bebin pupak zaista upaljen, pratite sledeće znakove:
1. Gnojni isccedak: Ako primetite da iz pupka curi gnoj, to može biti znak infekcije. Gnoj može biti žut, zelenkast ili bilo koje druge neobične boje. Ako primetite iscedak, obratite se lekaru.
2. Crvenilo i oticanje kože oko pupka: Infekcija pupka može izazvati crvenilo i oticanje kože oko pupka. Ovo može biti znak da je infekcija uznapredovala i da je potrebno lečenje.
3. Neprijatan miris: Ako primetite neobičan, neprijatan miris koji dolazi iz pupka, to može ukazivati na infekciju.
Dakle, ukoliko primetite bilo koji od ovih znakova, važno je da odmah kontaktirate lekara. On će moći da proceni stanje pupka i preporuči odgovarajući tretman. Važno je održavati područje pupka suvim i pratiti znakove upale kako biste brzo reagovali ako se pojave.
3. Šta uraditi ukoliko bebu muče grčevi?
Grčići kod beba su definitivno problem sa kojim se susreće većina roditelja.
Prvi savet da sprečite grčeve jeste da se potrudite da vaša beba podrigne svaki put, čak i ako na tome radite pola sata. Osim toga, pomoći će vam i vežbice poput „vožnje bicikla” nogama, kao i masaža stomaka koja pomaže da se mehurići gasova kreću.
Ako ste zabrinuti, razgovarajte sa lekarom o bebinim simptomima, ali verujte da su grčevi potpuno normalna pojava.
4. Kada mogu smestiti dete u njegovu vlastitu sobu?
Trebalo bi da beba spava u sobi sa roditeljima sve do uzrasta od oko šest meseci do jedne godine. Nakon toga, odluka je na vama, a najbolje je da se pre donošenja odluke o tome posavetujete sa lekarom.
Naravno, bebu ne biste smeli ostavljati sasvim samu, bez monitora i zvučnika u sobi. Ovo će svakako doprinieti kvalitetu vašeg sna, pa samim tim i vašem mentalnom zdravlju.
5. Da li mnogo grešim ako detetu dajem dohranu?
Ne, ne i ne. Mnoge žene nemaju mnogo mleka, te su zbog toga prinuđene da bebi da koriste formulu za hranjenje. Niste loša majka ako niste u mogućnosti da dojite.
Neke žene su primorane da bebi odmah daju dohranu u bolnici iz različitih razloga, ali to ne znači da nećete moći da dojite kasnije. Ponekad se problemi s dojenjem prevaziđu, a neke majke čak doje duže nego što su očekivale.
Važno je da ne osećate krivicu zbog odluke da koristite dohranu. Biti dobra majka znači pružiti bebi ono što joj je potrebno za zdrav razvoj, bez obzira na način ishrane koji odaberete.
Pročitajte još: Da li je dojenje bauk?
6. Šta je to klaster hranjenje?
Klaster hranjenje je obrazac ishrane kod beba u kojem u kratkom vremenskom periodu, obično u nekoliko sati, beba jede nekoliko puta uzastopno. Ovo je uobičajena pojava i ne postoji ništa loše u tome. Neki bebe imaju tendenciju da jedu na ovaj način pre dugih perioda spavanja ili tokom faze brzog rasta.
Ovo često viđamo kod novorođenčadi. Ovaj intenzivni period hranjenja može biti naporan za roditelje, ali je prirodan deo razvoja bebe i pomaže u njihovom rastu i razvoju.
7. Zašto se toliko znojim?
Noćno znojenje je čest problem sa kojim se suočavaju mnoge porodilje, ali nema razloga za brigu – to je česta pojava. Tokom prvih nekoliko nedelja nakon porođaja, mnoge žene se bude mokre kao da su upravo izašle iz kade, doslovno od glave do pete.
Ovo se obično pripisuje niskom nivou estrogena. Nakon porođaja, nivo hormona, uključujući estrogen, prolazi kroz značajne promene dok se žensko telo prilagođava novonastalom stanju. Znojenje može biti posledica ovih hormonalnih fluktuacija.
Važno je napomenuti da noćno znojenje može trajati i do mesec dana nakon porođaja. Iako može biti neugodno, obično je prolazno i deo prirodnog procesa oporavka tela nakon porođaja.
Ako je noćno znojenje posebno intenzivno ili se produži duže od očekivanog, uvek je dobro konsultovati se sa lekarom radi dodatnih saveta i provera.
8. Kada početi koristiti losion za bebinu kožu?
Početak korišćenja losiona za novorođenče može varirati, ali je preporučljivo sačekati nekoliko nedelja pre nego što ga počnete koristiti. Novorođenčad često ima ljuskavu i suvu kožu (probajte ovo ulje!) dok se prilagođavaju novom okruženju, ali često je ta suvoća privremena i prolazna.
Važno je razumeti da je koža novorođenčadi izuzetno osetljiva i sklona iritacijama, stoga je važno odabrati proizvode blagih formula. Ako odlučite da koristite losion, birajte proizvode bez mirisa, parfema, boja i agresivnih sastojaka kako biste smanjili rizik od iritacije.
Kokosovo ulje može biti dobra opcija jer je prirodno i blago, ali uvek je preporučljivo prvo testirati malu količinu proizvoda na malom delu kože, kako biste bili sigurni da nema neželjenih reakcija. Ako primetite bilo kakvu iritaciju ili neželjene reakcije na koži vaše bebe, odmah prekinite upotrebu proizvoda i posavetujte se sa pedijatrom.
9. Kolika bi trebala biti temperatura u bebinoj sobi noću?
Optimalna temperatura za spavanje novorođenčadi je 18-21 stepen. Dakle, važno je da temperatura u sobi bude prijatna, ne previše topla niti previše hladna, kako bi beba mogla mirno spavati.
Naime, beba još uvek nema sposobnost da reguliše svoju telesnu temperaturu kao odrasli, pa je važno obezbediti stabilnu temperaturu okruženja. Previše topla ili previše hladna soba može dovesti do nelagode kod bebe, što može ometati njen san i komfor.
Mnogi roditelji koriste monitore za praćenje temperature u bebinim sobama kako bi bili sigurni da je temperatura u optimalnom rasponu.
10. Kada će se moje dete nasmešiti?
Kada se beba osmehne, to je kao da vam daje potvrdu da radite dobar posao kao roditelj. Taj prvi osmeh je poseban trenutak koji se pamti zauvek.
Vreme kada će se beba prvi put nasmejati zavisi od individualne bebine prirode. Neke bebe počnu da se smeše već tokom prvih dana kod kuće, dok druge možda čekaju nekoliko nedelja ili čak meseci pre nego što pokažu prvi osmeh. Osmesi u snu su čest fenomen kod novorođenčadi, ali prvi namerni osmeh obično dolazi kasnije.
Nakon 6. nedelje, osmehivanje postaje sve češće, i to je divan znak da se beba sve više povezuje sa svojom okolinom i pokazuje radost. Svaki osmeh je poseban trenutak koji će vas razveseliti i osnažiti u vašoj roditeljskoj ulozi.
Nadamo se da su vam naši odgovori na ova pitanja bili korisni. Verovatno će biti i drugih koja će vam se motati po glavi, stoga vam savetujemo da redovno čitate našu rubriku MAMAJA.