Bosiljak – najmoćniji antioksidans i mirisni dodatak svakom jelu

Avatar photo
vezica svezeg grcog bosiljka i bastenske makaze na kuhinjskom belom stolu

Blagotvorna i ljekovita dejstva bosiljka poznata su od davnina, ali posljednjih nekoliko godina ova začinska biljka je u centru pažnje zbog visokog udjela antioksidanasa. ZdraviJa vam ovaj put donosi priču o svim blagodetima ove mirisne začinske biljke. Bosiljak je zaista najmoćniji antioksidans, a evo i zašto.

Upravo su antioksidansi „krivci” za dobro zdravlje srca, jer štite krvotok i krvne sudove,  preventivno djeluju na nastanak različitih hroničnih bolesti, imaju antiupalno i antikancerogeno dejstvo, čak i aktivno pomažu u borbi protiv starenja.

Bosiljak je izuzetno bogat antiskidansima i smatra se pravim čistačem krvnih sudova, vena i arterija. Zahvaljujući visokom sadržaju vitamina K kontroliše loš holesterol i sprečava stvaranje krvnih ugrušaka.

Isto tako, ova biljka, koja se još naziva i prirodnim antibiotikom, bogata je vitaminima A i C i beta karotenom, koji štiti vene od štete uzrokovane slobodnim radikalima. Bosiljak je i bogat izvor minerala, uključujući kalcijum, kalijum, mangan i flavonoid koji štite DNK.

U tradicionaloj medicini listovi ove biljke koriste se kao obloge kod otečenih i bolnih zglobova, dok od bosiljka možete da napravite i ukusni čaj.

Zbog sedativnog dejstva, ne preporučuje se jedino trudnicama u početku trudnoće, kao ni bebama mlađim od šest mjeseci.

U nastavku pročitajte šta još sve može ova čudesno mirisna i ukusna biljka.

bosiljak

Snižava temperaturu i ublažava simptome prehlade

Budući da bosiljak ima antibakterijska svojstva, lišće bosiljka je jako efikasno u liječenju raznih upala i temperature. Ukuvajte lišće bosiljka u čaju i polako pijte. Smanjićete simptome bolesti, kao što je peckanje i grebanje u grlu i nadražaj na kašalj.

Pomaže u borbi protiv prehlade, astme i bronhitisa

Mješavina lišća bosiljka sa đumbirom i medom odličan je lijek za liječenje raznih respiratornih bolesti poput prehlade, gripe, astme i bronhitisa. Mješavina otvara disajne puteve koji su blokirane sa sluzi, i pomaže oboljelima da pravilno dišu.

Liječi upaljeno grlo

Ako imate upalu grla dobro je da grgućete mlaku vodu u kojoj je neko vrijeme bio potopljen bosiljak. Djelovaće protuupalno i olakšaće simptome upale.

Doprinosi zdravlju srca

Jedenje bosiljka smanjuje nivo holesterola u tijelu i uopšteno se smatra jednim od najboljih začina za srce. Smanjuje rizik od srčanog udara i kardiovaskularne slabosti.

Djeluje protiv stresa

Bosiljak je uopšteno dobar za zdravlje, a travari preporučuju žvakanje barem 12 listova bosiljka dnevno. Uz dobro zdravlje, bosiljak ima direktni uticaj i na stres, to jest vitamini i antioksidansi koje otpušta pozitivno utiču na smanjenje stresa.

Poboljšava rad bubrega

Bosiljak jača bubrege i izvrstan je u borbi protiv bubrežnog kamenca. Travari predlažu jedenje mješavine bosiljka i meda barem šest mjeseci kako bi ublažili bolove i istjerali kamen iz tijela.

bosiljak

Liječi usne infekcije

Infekcije i čireve koji se mogu pojaviti u ustima je dobro u prvu ruku liječiti žvakanjem listova bosiljka. Smanjiće bol i infekciju, ali i spriječiti loš zadah.

Ublažava otok nakon uboda insekata

Namažite malu kašičicu paste od bosiljka na ujed. U kratko vrijeme će splasnuti i smanjiće se bol i iritacija.

Održava zdravlje zuba

Za one koji pate od problema krvarenja desni, lošeg daha i propadanja zuba, bosiljak se pokazao dobrim saveznikom u održavanju zdravlja zuba. Antibakterijska i antibiotska svojstva bosiljka mogu pomoći u sprečavanju takvih oralnih bolesti.

Održava zdravlje očiju

Obilje vitamina A koje sadrži bosiljak ima pozitivno djelovanje na zdravlje očiju. Pojačava otpornost očiju na razne bolesti, a samo par kapljica otopine s bosiljkom može osvježiti umorne oči.

Štiti DNK

Listovi bosiljka sadrže mnoštvo fitonutrijenata i antioksidansa, koji štite ćelije DNA od oštećenja nakon izlaganja ultraljubičastim zrakama.

Smanjuje poriv za povraćanje

Kako biste trenutno dobili olakšanje od čestih povraćanja, pomiješajte sok od bosiljka sa medom i sokom od đumbira.

Pomaže u liječenju raka

Bosiljak steže krvne sudove koje dopremaju hranjive tvari tumorima koji uzrokuju rak, a sami po sebi pomažu u liječenju brojnih vrsta raka, uključujući rak dojke. Anti-kancerogena svojstva bosiljka takođe sprečavaju rast oralnog karcinoma.

Liječi poremećaje u radu pluća

Šteta na plućima nastala prehladom, tuberkulozom ili pušenjem se može ublažiti jedenjem bosiljka jer sadrži vitamin C, eugenol i kamfen koji su dokazano efektivni kod liječenja bolesti pluća.

Pomaže kod prestanka pušenja

Žvakanje bosiljka smanjuje želju za cigaretom. Samo jedan listić je dovoljan da smanji želju i odgodi žudnju.

bosiljak pesto

Bosiljak u kulinarstvu

Mirisni listovi bosiljka koriste se u mnogim kuhinjama i slažu se sa različitim vrstama jela. Kako biste zadržali njegov okus, bosiljak dodajte jelu pri kraju. Kada god možete, izaberite svježi bosiljak jer ima intenzivniji okus u odnosu na sušeni.

Od svježe nasjeckanog bosiljka sa bijelim lukom i maslinovim uljem možete pripremiti odličan bezmliječni sos koji možete poslužiti uz razna jela kao što su tjestenina, riža i brusketi.

Od bosiljka možete pripremiti i jednostavni ledeni desert. Pomiješajte nasjeckani bosiljak sa limunovim sokom, sokom šećerne trske i vodom te smjesu zamrznite kao kockice leda. Kada se zamrzne, blenderom ih usitnite i poslužite kao ledeni desert u mediteranskom stilu.

ZdraviJa vam još preporučuje da napravite svježu, ukusnu i višebojnu italijansku salatu od svježeg bosiljka, sira mocarele i paradajza, koja će vas sigurno osvježiti u ovim vrelim ljetnim danima.

Možda vam bude interesantno: DOKAZANO: Celer lijek za sve bolesti + recept za sok

Slavu i prepoznatljivost u kuhinjama širom svijeta, bosiljak je zaradio sa Pesta Genovese, zelenim umakom od bosiljka, pinjola i parmezana.

Možda te zanima

Recept za Pesto Genovese

Za pripremu Pesta Genovese potrebni su mramorni mužar i drvena drška. Prvi zapisani recept za Pesto Genovese zabilježen je polovinom IX vijeka i od tada se nije puno promijenio do danas, osim što se priprema bržim načinima.

 Sastojci:

  • 50 g svježih, mladih listova bosiljka
  • Bijeli luk
  • 1/2 čaše ekstra djevičanskog maslinovog ulja
  • pinjoli
  • 6 kašika naribanog parmezana
  • 2 kašike naribanog tvrdog italijanskog sira pekorina
  • par zrna krupne morske soli

Priprema:

Listove bosiljka odvojte od grančica i operite u hladnoj vodi. Odmah ih posušite lagano tapkajući na čistoj kuhinjskoj krpi ili papiru. U mramorni mužar stavite bijeli luk i izgnječite ga.

Mjera za bijeli luk je 1 češanj na svakih 30 listića bosiljka. Bijeli luk treba biti blagog okusa da ne bi prevladao nad bosiljkom. Dodajte i par zrna krupne morske soli.

Kad ste bijeli luk dobro izgnječili, dodajite pomalo listove bosiljka (ne sve odjednom).

Imajte na umu da se esencijalno ulje bosiljka nalazi u žilicama. Zato listove ne treba rezati već ih „pocijepati” pritiskajući mirisne listiće kružnim pokretima drške u mužaru.

Kada bosiljak ispusti sjajnu, zelenu tečnost vrijeme je da dodate pinjole, jednu šaku otprilike. Pinjoli dodaju mekoću pestu i čine da se sastojci povežu. Takođe dodaju nježnu notu nasuprot bijelom luku.

Potom dodajte sireve i na kraju malo po malo maslinovo ulje. Odaberite maslinovo ulje blažeg okusa koje će povezati sve sastojke bez da ih nadvlada.

Važna napomena: obavljajte pripremu na sobnoj temperaturi i prilično brzo da biste izbjegli oksidiranje.

Pesto je sad spreman i možete ga iskoristiti za tjesteninu. Ako ga nećete koristiti odmah, stavite ga u staklenku. Poravnajte površinu i ulijte sloj maslinovog ulja. To će spriječiti da oksidira, odnosno potamni.

Nadamo se da su ovo sve dovoljni razlozi da uvrstite bosiljak u vašu svakodnevnu ishranu i uživate u blagodetima koje donosi za zdravlje vašeg organizma.

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh