Da li bi u nezi lica trebalo koristiti mlečnu ili salicilnu kiselinu? Dermatolozi imaju odgovor…

Avatar photo

Za mnoge ljude koji su posvećeni nezi kože, hemijski piling je ključni korak u njihovoj rutini. Međutim, nije dovoljno samo kupiti novi tonik i završiti posao.

Naime, trebalo bi znati koje eksfolijante koristiti, ali i kada i kako ih koristiti zajedno, jer svaki od njih ima jedinstvene prednosti koje vam pomažu da postignete svoje ciljeve kada je nega kože u pitanju. Dva takva eksfolijanta su mlečna i salicilna kiselina.

Potražli smo mišljenja stručnjaka, doktorke Dendi Engelman i doktorke Kristine Kolins, i saznali više o tome kako ova dva sastojka utiču na našu kožu kada se koriste zasebno i kada se koriste zajedno.

Šta je mlečna kiselina?

mlecna kiselina

Mlečna kiselina je alfa-hidroksi kiselina (AHA) koja deluje kao blag hemijski eksfolijant. „Dobijena iz mleka, pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija kože i doprinosi tome da nam ten bude svetao i gladak”, objašnjava Engelman. „To je čini esencijalnim dodatkom svakoj rutini nege kože, čak i kada je u pitanju osetljiva koža.”

„Mlečna kiselina pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija kože i povećava obnavljanje ćelija, smanjujući fine linije i posvetljujući kožu”, dodala je Kolins.

„Kada koristite ovu, ili bilo koju drugu AHA kiselinu, obavezno nanosite i UV zaštitu, jer hemijski eksfolijanti mogu povećati osetljivost kože na sunce”, kaže Kolins. „Takođe morate biti oprezni kada koristite retinol ili druge derivate vitamina A sa AHA kiselinama, jer to može dovesti do povećane osetljivosti kože.”

Šta je salicilna kiselina?

salicilna kiselina

Salicilna kiselina je beta-hidroksi kiselina (BHA), popularna kada je u pitanju tretiranje akni i masne kože. Kao i mlečna kiselina, ona je hemijski eksfolijant.

„BHA kiseline, poput AHA kiselina, povećavaju stopu obnavljanja ćelija, ali su rastvorljive u ulju i zato mogu prodreti još dublje u kožu, a samim tim očistiti i smanjiti pore”, objašnjava Kolins.

Koju od ovih kiselina koristiti?

Izbor odgovarajuće kiseline zavisi od problema koji tretirate.

Akne

Za tretiranje akni i bubuljica, posebno kod osoba sa masnom kožom, najbolji izbor je salicilna kiselina. Efikasna je u uklanjanju viška ulja, čišćenju zapušenih pora, a posebno korisna za mitisere i bele tačke.

Anti-Aging

Ako tražite blagu eksfolijaciju sa naglaskom na hidrataciji i poboljšanju teksture kože, mlečna kiselina je idealna. Njena blaga formulacija čini je pogodnom za sve tipove kože, pružajući anti-aging benefite i smanjenje finih linija.

nega koze lica sa kiselinama

Mogu li se koristiti zajedno?

Možete koristiti mlečnu i salicilnu kiselinu zajedno u svojoj rutini nege kože, posebno ako želite da pojačate rezultate ovih sastojaka.
Međutim, morate biti oprezni kako ih kombinujete. Važno je znati da kombinovanje kiselina u jednom proizvodu može povećati rizik od iritacije, tako da je možda bolje polako ih uvoditi u svoju rutinu, sa pauzama između korišćenja.

Većina ljudi koristi ove kiseline noću, jer mogu privremeno učiniti kožu crvenom. „Izuzetak bi bio kada osoba tretira akne ili prekomernu proizvodnju sebuma. U tom slučaju može koristiti salicilnu kiselinu ili druge kiseline u proizvodima za umivanje ili čišćenje lica dva puta dnevno”, navela je Kolins.

Možda te zanima

„Za najbolje rezultate, oba ova sastojka za negu kože treba postepeno uvoditi u dnevnu rutinu, nanoseći ih nakon čišćenja i pre hidratacije”, objasnila je doktorka Engelman. Ako imate osetljivu kožu, ona preporučuje upotrebu blagih proizvoda ili naizmenično korišćenje salicilne kiseline i glikolne kiseline svaki drugi dan.

suva koza

Bilo da koristite ove proizvode zasebno ili zajedno, vaša rutina mora uključivati kremu za sunčanje; obe kiseline mogu učiniti vašu kožu osetljivijom na UV zrake.

„Takođe, preporučujem uključivanje hidratantnih i umirujućih krema, kako biste održali zdravlje barijere kože i balansirali potencijalne sušeće efekte kiselina”, kaže Engelman.

Dakle, i mlečna kiselina i salicilna kiselina mogu poboljšati izgled vaše kože zahvaljujući svojim eksfolijantnim svojstvima. Mlečna kiselina je najbolja opcija ukoliko želite da tretirate fine linije, neujednačenu teksturu kože i druge blage znake starenja kože, ali i za podsticaj hidratacije. S druge strane, ako imate problema sa aknama, masnom kožom i zapušenim porama, salicilna kiselina je dobar izbor.

Ukoliko se odlučite da ih koristite zajedno, radite to polako i pazite na crvenilo i druge znakove iritacije. Ako se to dogodi, prestanite sa upotrebom proizvoda i zakažite termin kod dermatologa.

Izvor: Byrdie

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh