Da li je veganska koža zaista ekološki prihvatljivija od prave kože?

Avatar photo
vestacka koza

Kad kažemo veganska koža, mnogima prvo na pamet padaju slike moderne mode koja čuva planetu i nežna srca koja se opiru okrutnosti prema životinjama. Ali, šta se zaista krije iza etikete eko-friendly?

Veganska koža nije ništa drugo nego veštački materijal – obično poliuretan (PU) ili polivinil hlorid (PVC), što su zapravo vrste plastike. Na prvu, ovo zvuči bolje nego prava koža koja dolazi od životinja, zar ne? Međutim, plastika ima svoje mračne strane – od neobnovljivih resursa za njenu proizvodnju (nafta, uglavnom), do problema sa mikroplastikom i otpadom koji traje vekovima.

birkin torba

S druge strane, proizvodnja prave kože takođe ima svoje grehe. Iako je koža prirodni materijal, njena obrada uključuje hemikalije poput hroma koje ozbiljno zagađuju vodu. Dodajmo tome emisije metana iz stočarstva i jasno je da ni ovaj proces nije baš „prijatelj“ životne sredine.

Ali evo zanimljive zagonetke: veganska koža često koristi manje resursa za proizvodnju nego prava koža, posebno kada pričamo o vodi i emisiji ugljen-dioksida. Dakle, u poređenju na papiru, deluje bolje. Međutim, ako završimo s gomilama veštačkih jakni koje se nikada ne razgrađuju, možda smo samo stvorili drugi problem.

torba od vestacke koze

Možda te zanima

Postoje i alternative! Inovacije poput kože od gljiva, ananasa ili jabuka pokušavaju da spoje najbolje od oba sveta – bez životinja, a s minimalnim uticajem na planetu. Naravno, ove tehnologije su još uvek u razvoju i često skuplje od PU ili PVC verzija.

Zaključak? Izbor između prave i veganske kože nije crno-beli, niti jednoznačno ekološki prihvatljiv. Ključ je u održivosti, kupovini manje i boljih proizvoda i davanju prednosti inovativnim materijalima. Sve ostalo je, na kraju dana, etiketa.

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh