Iskoristite ostatke hrane na zanimljive načine
Ne znate šta da uradite sa hranom koja vam je ostala nakon ručka ili večere a žao vam je baciti? Dajte joj drugu šansu i uz nekoliko malih trikova pripremite ukusan obrok. Na taj način ćete sačuvati ostatke hrane i iznenaditi svoje ukućane maštovitim jelima.
Neke namirnice iz jučerašnjeg obroka lako mogu postati glavna atrakcija današnjeg ručka. Uz malo mašte i nekoliko vrsta začina možete pripremiti pravu gozbu bez obzira kuhate li samo za sebe, za cijelu porodicu ili prijatelje.
Evo kako da pretvorite ostatke hrane u ukusna jela
- Ako imate prezrelo voće napravite hljeb sa bananama ili mafine od voća, šejkove i sokove.
- Ako vam tokom sedmice ostane sjeckanog luka, mrkve, zelene salate, celera ili nekog drugog povrća, spakujte ih u papirne kese i ubacite u zamrzivač. Ovakav miks možete da koristite da začinite omiljeno jelo, spremite svoj sopstveni miks začina ili brzo pripremite čorbicu od povrća.
- Od preostalog voća napravite napitak, kolač, kompot ili dodatak drugim jelima. Mikserom usitnjeno voće postaje sos koji možete preliti preko već malo osušenih kolača, čime će dobiti nov okus i svježinu.
- Oguljenu koru voća nikada ne bacajte. Kad sljedeći put budete spremali kolač ili neko zapečeno jelo, ubacite malo limunove korice da dodate citrusni okus jelu. Koricu možete da dodate i u votku kad spremate neki koktel ili u maslinovo ulje, samo ostavite koricu barem sedmicu ili dvije u flaši da se njena svježa aroma lijepo apsorbuje.
- Tvrdi dijelovi karfiola i brokule često završe u otpadu, a potrebno je samo nekoliko minuta i taj otpad može postati pravi specijalitet. Izrežite ih na što tanje listove, poput finog papira i začinite limunovim sokom, balzamiko sirćetom, solju i biberom.
- Ostaci od ribanja povrća mogu postati ukusan i zdrav snack. U ključalu vodu dodajte kašičicu šećera i ostatke povrća i kuvajte to 2-3 minuta. Nakon toga, procijedite povrće i složite ga na masnom papiru i ubacite tepsiju u rernu, prethodno zagrijanu na 150 stepeni. Čim ubacite tepsiju u rernu, isključite je i ostavite preko noći i ujutro će vas dočekati zdrave grickalice!
- Kad sljedeći put budete spremali piletinu ili neko drugo pečeno meso, napunite ga ostacima povrća koje ste sačuvali, ili ga kuvajte zajedno sa povrćem. Meso će tokom takve pripreme poprimiti poseban okus od povrća sa kojim se sprema.
- Starog hljeba često ima, a ideja ponekad izostane, zaboravi se nešto što se nekad od njega pravilo. Hljeb koji više nije svjež jednostavno možete da iskoristite tako što ćete ga isjeći na kockice i staviti da se osuši te staviti u supu. A možete ga i tostirati, ili napraviti tople sendviče. Dovoljno je da ga pospete sa malo maslinovog ulja, stavite domaći paradajz sos, poredate omiljene sastojke preko toga, te zapečete u rerni nekih 10 minuta. I ukusno jelo je spremno!
- Ako ste skuvali previše tjestenine, uvijek ju možete iskoristiti tako što ćete napraviti nekoliko zdravih umaka, ili recimo zdravu hladnu salatu koju u tegli možete ponijeti na posao.
- Kako da na zanimljiv i koristan način sačuvate neiskorišteni višak začinskih biljaka, pogledajte ovdje.
Preporuke za podgrijavanje
Ako se, ipak, odlučite da samo podgrijete jelo od juče, poslušajte ove savjete.
Supe i čorbe se podgrijavaju samo do vrenja. Ostala jela, da bi sačuvala hranljivu vrijednost, podgrijavaju se na oko 73 °C, s tim da tu temperaturu održavamo barem pet minuta. Naučno je potvrđeno da se najviše hranljivih tvari zadrži podgrijavanjem na pari. Ako nemamo mogućnost zagrijavanja na pari, podgrijavamo hranu u običnoj rerni koja se prethodno zagrije na oko 120 °C, zatim se temperatura smanji na 100 °C, a hrana je u posudi koja se dobro poklopi i zagrijava oko 20 minuta. Ostatke riže ili tjestenine prvo malo namastite da ne bi ostalo slijepljeno.
Već podgrijana hrana koju ne uspijemo konzumirati mora se baciti.
Koje trikove vi koristite da ne biste bacali ostatke hrane nakon obroka?