Kako da pomognete deci da razviju dobre navike u ishrani?

Avatar photo

Ishrana je jedan od ključnih faktora za zdrav razvoj dece. Pravilne navike u ishrani u ranom detinjstvu mogu značajno uticati na njihovo zdravlje, rast, imuni sistem, kao i na formiranje odnosa prema hrani tokom celog života. Međutim, u svetu punom brze hrane i raznih zamki, roditelji i staratelji često se suočavaju sa izazovom kako da motivišu decu da jedu zdravo i uravnoteženo. Ovde možete pronaći kako da pripremite zdravije kašice za vaše mališane.

Evo nekoliko korisnih saveta kako da deci pomognete da usvoje dobre prehrambene navike.

1. Budite primer

Deca uče posmatrajući odrasle. Ako vide da vi jedete raznovrsnu, zdravu hranu i uživate u njoj, veća je verovatnoća da će i oni slediti vaš primer. Zato birajte voće, povrće, integralne žitarice i izbegavajte nezdrave grickalice pred njima.

2. Uključite decu u pripremu hrane

Kada deca učestvuju u spremanju obroka, postaju znatiželjna i ponosna na ono što su napravila. Možete ih uključiti u jednostavne zadatke poput pranja povrća, mešanja sastojaka ili slaganja tanjira. Takođe, zajedničko kuvanje može postati zabavan porodični ritual koji podstiče pozitivan stav prema zdravoj hrani.

3. Pravite obroke zanimljivim i šarenim

Deca vole boje i zabavne oblike. Koristite raznovrsno povrće različitih boja, voće i žitarice da kreirate vizuelno privlačne obroke. Na primer, pravite “šarene tanjire” sa paprikama, šargarepom, borovnicama, i orasima.

4. Uvedite pravilo redovnih obroka

Dosledan raspored obroka i užina pomaže deci da razviju osećaj za glad i sitost. Izbegavajte preskakanje obroka ili preterano grickanje između njih, jer to može poremetiti apetit i dovesti do loših navika.

5. Ograničite unos slatkiša i gaziranih pića

Slatkiši i zaslađeni napici treba da budu retki poslastičarski užitak, a ne svakodnevni deo ishrane. Umesto toga, ponudite voćne sokove bez dodatog šećera ili vodu sa svežim limunom.

6. Poštujte dečiji apetit i izbegavajte forsiranje

Nemojte pritiskati dete da pojede sve sa tanjira ako nije gladno. Naučite ih da slušaju svoje telo i jedu kada su gladni, a da prestanu kada su siti. Forsiranje može dovesti do negativnog odnosa prema hrani.

7. Razvijajte naviku uživanja u zdravim namirnicama

Pokušajte da nove, zdrave ukuse uvedete postepeno i na različite načine – kuvane, pečene, sirove ili u kombinaciji sa omiljenim jelima. Deca se često navikavaju na nove ukuse tek nakon nekoliko pokušaja.

8. Edukujte decu o važnosti hrane

Pričajte im na jednostavan i zabavan način o tome kako hrana utiče na njihovo telo, energiju i zdravlje. Na primer, objasnite da voće i povrće daju snagu i pomažu mozgu da bolje radi.

Možda te zanima
recept za kremasti humus

9. Ograničite vreme provedeno pred ekranom tokom obroka

Iskustvo jedenja treba da bude fokusirano i bez distrakcija poput televizije, telefona ili tableta. To pomaže deci da budu svesna šta i koliko jedu i razvijaju bolje navike.

10. Budite strpljivi i dosledni

Promena navika i uvođenje zdravih obrazaca zahteva vreme. Ne očekujte da će se dete odmah naviknuti na svaku novu hranu ili režim. Strpljenje i doslednost su ključ uspeha.

Razvijanje dobrih prehrambenih navika kod dece je proces koji počinje u porodici i oblikuje ceo njihov život. Kroz lični primer, kreativnost, edukaciju i podršku, možete pomoći svojoj deci da zavole zdravu hranu i tako postave temelje za dug i zdrav život.

Ulaganje u ishranu dece je ulaganje u njihovu budućnost – zdravu, srećnu i ispunjenu.



© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh