Maline – slasni izvor vitkosti i zdravlja (RECEPTI)

Avatar photo
maline

Ako si se ikada zapitala da li je moguće da uživaš svim čulima u slasnim zalogajima, a da budeš vitka i zdrava, ZdraviJa ti kaže da možeš. Kako? Pa, jedi maline!

Malina je u svim razvijenim zemljama svijeta visoko cijenjena biljka, prvo zbog neodoljivog izgleda, okusa i mirisa a zatim i zbog svojih ljekovitih svojstava. Grm koji potiče iz jugoistočne Evrope, raste uz rubove puteva i šumaraka, a sve se češće uzgaja i u vrtovima i gotovo da je jednako toliko udomaćena kao i jabuke, kruške ili šljive.

Plod je zbirna koštunica crvene boje, poznata po jedinstvenoj aromi koju duguje posebnoj mješavini aroma, koja se teško imitira, čuva i konzervira, te prefinjenom delikatno-kiselkastom okusu. Energetska vrijednost 100 g svježeg ploda maline iznosi oko 52 kcal/217 kJ. Od toga ima 86% vode, 1,2% proteina, 0,65% masti i 12% ugljenih hidrata. Izvrstan je izvor dijetetskih vlakana (6,5 g).

Ovo bobičasto voće je tako slatko a ima tako malo kalorija što je već dovoljan razlog da maksimalno uživamo u njemu i njegovoj ljepoti okusa.

maline

Od vitamina je odličan izvor vitamina C (26,2 mg, što čini 44% RDA), a od ostalih vitamina sadrži vitamine B kompleksa, vitamine E i K, ali u količinama ispod preporučenog dnevnog unosa. U malim količinama sadrži gotovo sve minerale.

Malina je nutritivno posebno zanimljiva zbog bogatog sadržaja raznovrsnih antioksidansa, a stručnjaci kažu da je antioksidativna aktivnost maline za 50% veća od antioksidativne aktivnosti jagode, 10 puta veća od paradajza i 3 puta veća od kivija.

Antioksidativna aktivnost se ne gubi kada je malina smrznuta ili u obliku džema. Oko 25% antioksidativne aktivnosti pripada antocijanima kao što su kvercetin, kempferol, cijanidin-3-glukozilrutinozid, cijanidin-3-rutinozid i pelagonidin glikozid.

Antocijani daju malini jaku crvenu boju, štite organizam od štetnog djelovanja slobodnih radikala, sadrže jedinstvena antimikrobna svojstva, utiču na sprečavanje pretjeranog rasta bakterija i gljivica u tijelu (kao što je Candida alibicans).

Odličan je izvor fruktoze, flavonoida, vitamina (C i E), minerala (pogotovo kalijuma). Ipak, ovo voće je najbogatije vlaknima. Antocijanini i polifenolna jedinjenja koja su sastavni dio malina su moćni antioksidansi koji imaju antikancerogena svojstva pa je ovo voće dobrodošlo kao zaštitnik od mnogih bolesti i prirodni saveznik u borbi protiv raka.

Konzumacijom malina tijelu obezbjeđujemo energiju, pravilno funkcionisanje nervnog sistema i održavanje zdravog tkiva, na prvom mjestu krvnih sudova. Korisna je za krvnu sliku, poboljšanje apetita kod djece, suzbijanje mučnine i povraćanja.

Možda te bude zanimalo i kako da ti voće i povrće ostane što duže svježe.

Ljekovitost soka od maline

Pijenje sok od malina je ukusan način za povećanje unosa hranjivih tvari i uživanje u brojnim zdravstvenim prednostima koje nude maline. Da ga napraviš potrebno je samo da koristiš blender, sokovnik ili ga jednostavno propasiraj kroz gazu kada odleži sa šećerom ili medom.

Narodna medicina sok od maline preporučuje za liječenje bolesti želuca i crijeva jer efikasno pročišćava sistem za varenje. Isto tako može biti koristan za tretiranje urinarnih infekcija. Kaže se da malina rashlađuje, pa sok od maline treba upotrebljavati i protiv groznice.

Ovaj sok liječi i daje dodatnu dozu energije, uz sve to predivnog je i nježnog okusa i delikatnog mirisa. Zato ne čudi što je upravo ova voćka sastojak mnogih sofisticiranih parfema.

Nuspojave od pijenja soka od malina se jedino javljaju ako je osoba alergična na maline ili ako plod nije pravilno opran, povećavajući rizik od bakterija ili drugih neželjenih hemikalija na plodu. Prekomjerna potrošnja takođe može uzrokovati uzbuđenje želuca i dijareju, zato uvijek konzumiraj ovo piće u umjerenim količinama.

Ljekovitost lista maline

čaj sa malinama

Plodovi maline posebno su ukusni i zdravi, ali ljekovitost listova mnogo je veća od plodova. Malinu nazivaju i ženskom biljkom jer liječi mnoge tegobe ženskih organa.

Listovi maline pripremljeni u vidu čaja preporučuju se za jačanje srca, liječenje hemoroida, alergijskih osipa na koži i lakših povreda kože. Čaj se koristi i za jačanje desni, dezinfekciju krajnika, sprečavanje dječjih proljeva i kod očnih oboljenja.

Ovaj napitak pripadnicama ljepšeg pola može pomoći da postanu majke. Nekada se čaj od listova maline često upotrebljavao za liječenje ženskog steriliteta jer pročišćava jajovode i ima pozitivno dejstvo na zidove materice.

Čaj od listova maline pomaže kod menstrualnih grčeva, jakih krvarenja i iscjetka. Može se piti prije, tokom i nakon poroda.

Redovno konzumiranje čaja od listova maline tokom trudnoće jača i tonizira matericu, sprečava pobačaj, pomaže tokom poroda i sprečava jako krvarenje nakon poroda. Nakon poroda ubrzava oporavak materice i podstiče stvaranje mlijeka. Sa konzumiranjem ovog čaja počni od trećeg mjeseca trudnoće. Pij dvije do tri šolje na dan.

Napomena: Čaj od lišća maline ne preporučuje se ako si u prethodnoj trudnoći imala pobačaj ili ako su trudovi trajali manje od tri sata.

Probaj i sirovi desert od malina koji je i bezglutenski pa ujedno pogodan za sve.

Maline u kozmetici

U kozmetici je plod maline posebno djelotvoran kod masne kože, a sa dodatkom odgovarajućeg biljnog ulja i za suvu, osjetljivu, zrelu i oštećenu kožu. Bogatstvo vitaminom C i elaginskom kiselinom obezbjeđuje hemijski i mehanički piling, a služi i kao sredstvo za izbjeljivanje.

Svježa malina odlična je za efikasnu masažu, pri čemu svaki plod treba da bude spakovan u plastičnu kesicu. Do upotrebe treba da budu zamrznute, naglašavaju stručnjaci. Otapaju se neposredno prije upotrebe na sobnoj temperaturi i dobro se izgnječe drvenim predmetom kako bi se dobila kompaktna masa.

Tokom masaže sjemenke malina mehanički otklanjaju izumrle ćelije, a miris maline djeluje smirujuće na cijeli organizam i otklanja nervozu. Premorenom organizmu vraća energiju i ubrzava oporavak od umora.

Poslije masaže na kožu se stavlja pakovanje izgnječene maline uz dodatak nekoliko kapi biljnog ulja i ostavi da stoji oko 20 minuta. Istovremeno može da se pije sok od maline, čime se postiže blagotvorno djelovanje i iznutra.

Zbog niskog sadržaja ugljenih hidrata malina je u razumnim količinama bezbjedna i za ishranu dijabetičara, što se ne može reći i za svako drugo voće. Neka ispitivanja čak pokažuju da ovo voće povoljno utiče i na regulaciju šećera u krvi.

Podsjećamo da berba malina traje sredinom ljeta i bez obzira na cijenu ne bi ih trebalo propustiti. Sve poslastice napravljene od divnih plodova ove biljke mogu imati određenih zdravstvenih prednosti za organizam ali kako bi se što bolje iskoristila sva ljekovita svojstva malina, podrazumijeva se da ih treba jesti u svježem obliku. Izuzetak čine ozbiljni bubrezni bolesnici kojima svježa malina može naškoditi.

Slatki plodovi maline, u čijem okusu možete uživati tokom cijelog ljeta, veoma su ljekoviti zahvaljujući snažnim antioksidansima koje sadrže.Imaš li genetske predispozicije za bolesti poput kancera, dijabetesa, pretilosti i artritisa, maline su tvoj najbolji saveznik.

Da bi se postigla preventivna zaštita od malignih oboljenja, svakodnevno u organizam treba unositi po 130 grama ovog voća, savjetuju stručnjaci. Naravno da ne može da zamijeni lijek, ali može da djeluje preventivno.

Tradicionalna medicina odavno preporučuje da se maline jedu svježe, jer uspješno skidaju povišenu temperaturu, podstiču znojenje, čiste žuč, pospješuju izbacivanje pijeska iz bubrega, jačaju imunitet i srce, normalizuju krvnu sliku.

Zdravstvene prednosti maline

maline

Gubitak kilograma

Ovo voće siromašno je kalorijama, a bogato vlaknima. Fitonutrijenti iz malina podstiču rad metabolizma i pridonose vitkosti. Rheosmin, fitonutrijent pronađen u ovom voću, podstiče aktivnost enzima, ubrzava metabolizam ćelija masnog tkiva te smanjuje rizik od nastanka masne jetre.

Anti-age svojstva

Antioksidansi iz malina poništavaju štetne učinke slobodnih radikala, glavnih krivaca za proces starenja. Izuzetno su bogate njima, pa tako 100 grama malina sadrži čak 44% dnevno preporučene količine vitamina C.

Sadrže i resveratrol – izuzetno snažan antioksidans koji ima brojne benefite za zdravlje kompletnog organizma, a prvenstveno usporava starenje. Štite kožu od štetnog sunčevog zračenja, smanjuju nastanak tamnih mrlja i diskoloracije, te koža postaje blistava.

Bogata je antioksidansima

Malina je izuzetno bogata snažnim antioksidansima koji djeluju protivupalno, sprečavaju djelovanje štetnih mikroba i oštećenje tjelesnih ćelija. Među njima su antocijanin (daje malini crvenu boju), resveratrol (usporava starenje), pterostilben (važan je za moždane funkcije) te elagitanin, koji se gotovo isključivo nalazi u malinama, a istraživanja pokazuju da smanjuje rizik od raka.

Čisti krvne sudove i snižava holesterol

Veliko bogatstvo biljnih vlakana čini malinu odličnom za poboljšanje rada crijeva, a poznato je i da biljna vlakna usporavaju apsorpciju šećera i holesterola u krv, pa tako malina može pomoći regulaciji šećera, kao i holesterola u krvi. Savršeno čisti krvne sudove.

Štiti od artritisa i reume

Jesi li znala da redovnom konzumacijom malina možeš ublažiti bolove u zglobovima? Tajna se krije u protivupalnim svojstvima antocijanina, koji imaju učinak sličan antibioticima i ibuprofenu. Oni djeluju tako da isključuju signale enzima odgovornih za upalni odgovor tijela.

Istraživanja su pokazala da svježe crvene maline i njihovi ekstrakti čuvaju hrskavicu kod osoba koje boluju od artritisa.

Možda te zanima
supa od spanaca

Smanjuje rizik od raka

Visok nivo elagične kiseline čine ovo voće snažnim borcem protiv ćelija raka. Fitonutrijenti iz malina smanjuju oksidativni stres, kao i upalne procese u organizmu. Te snažne tvari imaju sposobnost mijenjanja signala koje primaju potencijalne ili već stvorene ćelije raka.

Ublažava dijabetes i čuva zdravlje srca

Maline su idealna hrana za dijabetičare. Iako su slatkog okusa, imaju nizak glikemijski indeks pa drže nivo šećera u krvi pod kontrolom.

Sadrže i antocijanine i polifenole, koji štite zdravlje srca i sprečavaju nastanak periferne bolesti arterija.

maline

Zdrava koža i kosa

Za ljepšu kožu i kosu preporučuje se sedmična kura od malina tako da se uzima barem jedan obrok malina dnevno. Ekstrakti maline često se koriste u kozmetici za hidrataciju. Od sjemenki čileanske maline dobiva se ulje bogato esencijalnim masnim kiselinama koje su sastavom „srodne” prirodnoj masnoći ljudske kože. Ulje čileanske maline koristi se i kao prirodno sredstvo za zaštitu od sunca.

Bobice zdravlja u kuhinji

Čaj protiv prehlade

Pravi se od 100 do 200 g osušenih plodova koji se preliju sa 600 ml vrele vode i potom ostave poklopljeni pola sata. Preporučuju se 2-3 šolje čaja prije spavanja za lakše znojenje prilikom prehlade, gripe i angine.

Čaj za ublažavanje „ženskih tegoba”

Od listova maline priprema se ljekoviti čaj (1 kašiku suvih listova maline prelij sa 2,5 dcl vrele vode) koji se od davnina koristi kod menstrualnih tegoba i neplodnosti jer povoljno djeluje na zdravlje materice. Čaj se preporučuje i kod prehlade, upale grla, kašlja, crijevnih upala, proliva, hemoroida, kožnih bolesti.

Za skidanje povišene temperature

Pomiješaj litru prirodnog jabukovog sirćeta sa 500 grama izgnječenih malina. Ostavi deset dana na toplom mjestu i procijedi. U slučaju groznice razrijedi dvije kašike sirćeta od maline u čaši vode i pij nekoliko puta na dan.

Okrepljujući sok

Sok od svježih malina okrepljuje organizam iscrpljen prehladom i visokom temperaturom, a ublažava i posljedice gastritisa i zapaljenja debelog crijeva (kolitisa) Pije se 50-100 ml, tri puta dnevno, prije jela.

Sirup od malina

Ispasiraj 5 kg malina i na svaki litar soka dodaj po 1 kg bagremovog meda. Kuvaj na umjerenoj vatri dok se ne dobije gust sirup. Odmah ga sipaj u zagrijane flaše i čuvaj na hladnom i tamnom mjestu.

Kompot od malina

džem od malina

Za 1 l kompota potrebno je 700 g malina, 300 g šećera i 0,1 l vode. Plodovi se slažu u teglu i svaki sloj posipa šećerom. Potom se preliju vrelom vodom, tegla dobro zatvori i pasterizuje 20 minuta na 80°C ili 3 minuta u vodi koja ključa. Ovako pripremljeni plodovi sačuvaće oblik, aromu i okus svježih malina.

Šarene voćne kocke

Prave se od 500 g svežih malina, jagoda, ribizli i trešanja očišćenih od koštica. Voće posebno izmiksaj i u svaku kašu dodaj po 100 g šećera, pa dobro izmiješaj. Sipaj u odvojene posude i odloži u zamrzivač. Ledene voćne kocke izgledaju dekorativno i daju poseban okus mineralnoj vodi ili nekom piću koje voliš popiti i rashladiti vruće ljetne dane.

Savjet plus

Pored neodoljivog okusa, maline su prave antioksidantske bombe, zato dan započni zdravim smutijem od tri četvrtine šolje smrzutih malina, tri četvrtine šolje nemasnog mlijeka, pola banane, kašike putera od kikirikija i kašike meda.

Za ljetno osvježenje napravi i jogurt sa malinama i pistacijama.

Za ljetni party napravi bezalkoholni mohito od malina

mohito malina limeta

Potrebno ti je:

  • 2 šolje svježih malina
  • kisela voda sa okusom limete
  • nekoliko limeta
  • grančice nane za ukrašavanje
  • šećer ili med

Mohito se pravi na sljedeći način:

U šerpu stavi tri četvrtine šolje šećera i prelij sa isto toliko vode. Miješaj dok se kristali šećera potpuno ne otope pa zatim prohladi smjesu. Iscijedi pet limeta, a maline procijedi što bolje. Neka puste svoj sok pa sve to uspi u limunadu od limete (ostavi par primjeraka za dekoraciju). Zatim dodaj litar kisele vode sa okusom limete pa sve dobro promiješaj. Ukrasi mohito listićima nane, cijelim plodovima maline, ledom i kriškama limete.

Ovako pripremljnom napitku niko neće moći odoliti. Zar ne?

I za kraj, ZdraviJa ti savjetuje da kupljene maline čuvaš u frižideru i pojedeš ih u roku od dva do tri dana, jer jako brzo propadaju. Uživaj u ovom slasnom voću dok je u sezoni!

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh