Mitovi o pranju farmerki: Koliko često ih zaista treba prati?


Farmerke su jedan od najizdržljivijih komada garderobe, ali su i odeća oko koje postoji najviše nedoumica kada je u pitanju pranje. Dok neki tvrde da ih treba prati nakon svakog nošenja, drugi smatraju da pranje treba izbegavati što je duže moguće kako bi zadržale oblik i boju. Postavlja se pitanje gde je granica i koliko često bi zapravo trebalo prati farmerke.
Da li često pranje šteti farmerkama?
Većina proizvođača savetuje da se farmerke ne peru previše često jer to može uticati na njihovu postojanost i trajnost. Denim, od kog su napravljene, vremenom se prilagođava obliku tela, a svako pranje može narušiti tu strukturu. Posebno su osetljive tamne farmerke, kod kojih može doći do izbledelog izgleda ako se peru na visokim temperaturama ili sa agresivnim deterdžentima.
Koliko često ih je zaista potrebno prati?
Ne postoji univerzalno pravilo, jer učestalost pranja zavisi od načina nošenja i uslova u kojima se koriste. Ipak, neki opšti saveti mogu pomoći u donošenju odluke:
- Ako se farmerke nose povremeno i ne dolaze u kontakt sa znojem ili prljavštinom, pranje na svakih pet do deset nošenja može biti sasvim dovoljno.
- Ako ih nosite svakodnevno i primetite neprijatne mirise ili mrlje, trebalo bi ih oprati ranije.
- Ako ih koristite za fizički rad ili aktivnosti koje uzrokuju pojačano znojenje, logično je da ih perete češće.
Da li je zamrzavanje farmerki efikasna metoda osvežavanja?
Jedan od popularnih mitova je da zamrzavanje može eliminisati bakterije i neprijatne mirise bez potrebe za pranjem. Iako ova metoda može privremeno smanjiti mirise, istraživanja pokazuju da bakterije ne nestaju na niskim temperaturama, već samo usporavaju svoje razmnožavanje. Kada se farmerke ponovo zagreju, bakterije postaju aktivne i mirisi se vraćaju.
Kako pravilno prati farmerke da bi trajale duže?
Ako želite da farmerke zadrže oblik i boju što duže, važno je pridržavati se nekoliko jednostavnih pravila:
- Perite ih na niskim temperaturama, idealno na 30 stepeni Celzijusa ili niže, kako bi se sprečilo skupljanje i gubitak boje.
- Okrenite ih naopako pre pranja da biste očuvali spoljašnju boju i smanjili habanje tkanine.
- Koristite blage deterdžente bez jakih hemikalija koje mogu ubrzati trošenje materijala.
- Izbegavajte sušenje u mašini, jer visoka temperatura može izazvati skupljanje i slabljenje tkanine. Umesto toga, ostavite ih da se prirodno osuše na vazduhu.
- Ako farmerke nisu vidljivo prljave, ali ih želite osvežiti, koristite paru kao alternativu pranju.
Farmerke ne moraju biti oprane nakon svakog nošenja, ali ni potpuno izbegavanje pranja nije preporučljivo. Održavanje ravnoteže između higijene i očuvanja materijala može produžiti njihov vek trajanja. Pranje svakih nekoliko nošenja, korišćenje blagih deterdženata i izbegavanje sušenja na visokim temperaturama pomaže da farmerke zadrže oblik i boju dugi niz godina.