Najčešća greška koju pravimo sa maslinovim uljem
Maslinovo ulje je zlato mediteranske kuhinje – zdravo, aromatično i toliko ukusno da nas mami da ga koristimo za sve i svašta. I dok su njegove blagodeti za srce, mozak i kožu dobro poznate, postoji jedna greška koju mnogi pravimo: pečemo na ekstra djevičanskom maslinovom ulju.
Zašto je to problem?
Ekstra djevičansko maslinovo ulje (EVOO) ima nižu tačku dimljenja – temperaturu na kojoj ulje počinje da se dimi i razlaže, što dovodi do gubitka korisnih nutrijenata i stvaranja štetnih spojeva. Ta temperatura se obično kreće oko 160-190°C, što znači da je dovoljno da zapečeš povrće u rerni ili pržiš nešto na visokoj vatri da ulje „pregori“.
Rezultat?
Ne samo da gubiš one zdrave polifenole o kojima svi pričaju, već možeš dobiti i gorak ukus jela.
Kako ga koristiti pravilno?
Ekstra djevičansko maslinovo ulje zaslužuje pažnju i nežnu upotrebu. Njegovo mesto je:
- U salatama, gde njegov bogat ukus dolazi do izražaja.
- Kao završni preliv za supu, povrće ili testeninu.
- U marinadama, gde nećemo dostići visoke temperature.
Ako ti je potreban saveznik za kuvanje na višim temperaturama, biraj rafinirano maslinovo ulje. Ima višu tačku dimljenja, a i dalje zadržava deo korisnih svojstava. Alternativa su ulja poput suncokretovog ili kokosovog, u zavisnosti od ukusa i jela koje pripremaš.
Još jedna greška – skladištenje
Osim pečenja, često pravimo grešku i s načinom čuvanja maslinovog ulja. Svetlost, toplota i vazduh su njegovi neprijatelji. Drži ga u tamnoj staklenoj boci, na suvom i hladnom mestu – ne iznad šporeta, koliko god to praktično delovalo.
Zaključak?
Maslinovo ulje je dragocen sastojak, ali nije univerzalno rešenje za sve kulinarske avanture. Čuvaj ga i koristi pametno – tvoje telo, nepce, i novčanik će ti biti zahvalni.