Nesrećni ste na poslu? Evo zašto bi trebalo da promenite karijeru u tridesetoj
Velike promene u karijeri su stresne i uzbudljive u bilo kom periodu života, ali menjanje profesije sa trideset godina je naročito izazovno.
Naime, ustaljene društvene norme nam govore da bi do tridesetog rođendana trebalo da imamo sve sređeno, pa ideja da ste možda pogrešili kada je izbor karijere u pitanju može biti jako neprijatna. Ipak, i sama pomisao na to da možete pronaći posao koji vas zaista ispunjava vam greje dušu, zar ne?
Posle lutanja kroz dvadesete i privikavanja na odrasli život, prirodno je da se zapitate da li je uopšte moguće promeniti karijeru u tridesetoj i da li vredi preispitivati te emocije i početi ispočetka. Mi smo tu da vam kažemo da je moguće, i to je možda čak i najbolja odluka koju ćete doneti.ž
U nastavku vam donosimo uvid u to kako promena karijere u tridesetoj može uticati na vaš život, kako da prepoznate da li je to prava odluka za vas i korake koje treba da preduzmete da bi se to ostvarilo.
Možete li zaista započeti novu karijeru u tridesetoj?
Da, možete promeniti karijeru u tridesetoj! Zapravo, može se reći da je to najbolji trenutak za promenu jer obično imate manje odgovornosti nego što biste imali u četrdesetim ili pedesetim.
Ovo je zapravo idealno vreme da investirate u sebe, započnete novu karijeru i postignete uspeh, jer ćete narednih 30+ godina zarađivati radeći nešto što vas ispunjava.
Kako promena karijere u tridesetoj utiče na vaš život?
Život je prekratak da biste bili bilo šta drugo osim srećni, a ako već morate da radite, bilo bi dobro da to bude nešto što vam donosi zadovoljstvo. U tridesetoj bolje poznajete sebe, svoje prioritete, način na koji radite i šta želite od života.
Ova mentalna jasnoća može vam pomoći da pronađete novi put koji se poklapa sa vašim ciljevima, vrednostima i onim što vam greje dušu. Na primer, ako vam je bitno slobodno vreme, znaćete da tražite posao koji stavlja akcenat na ravnotežu između posla i privatnog života.
Takođe, u tridesetoj imate nekoliko godina radnog iskustva iza sebe, pa ni poslodavci neće zanemariti vaše relevantno iskustvo ili veštine koje ste razvijali tokom poslednje decenije.
Velika je verovatnoća da nećete morati da počnete od početne pozicije na novom poslu; sigurno imate makar jednu prenosivu veštinu na svom repertoaru (a verovatno ih imate mnogo).
Profesionalna mreža koju ste izgradili tokom dvadesetih godina takođe može olakšati prelazak, a može vam poslužiti i ako vam zatrebaju preporuke za buduće poslodavce.
Pitanja koja treba da postavite sebi pre nego što promenite karijeru u tridesetoj
Promena karijere je velika odluka, pa je važno da odvojite vreme da procenite i otkrijete pravi razlog zbog kog želite promenu. To će vam pomoći da steknete samopouzdanje potrebno za ovaj korak i napredovanje.
Ovo su pitanja koja treba da postavite sami sebi:
- Jesam li dobar/dobra u onome što radim?
- Uživam li u onome što radim?
- Da li je moje radno okruženje toksično?
- Šta to u vezi sa mojom trenutnom karijerom ne funkcioniše?
- Da li imam dovoljno izazova na trenutnom poslu?
- U čemu sam strastven/na?
- U čemu vidim sebe u budućnosti?
- Da li sam spreman/na da prihvatim manju platu i napredujem na novom poslu?
- Koji posao mogu da radim sa veštinama koje već imam?
- Koji su moji životni ciljevi?
- Kako će promena karijere uticati na moje finansije?
- Da li bih ostao/la u trenutnoj ulozi ako bi se nešto promenilo?
- Šta mogu dobiti ako napustim posao?
- Šta mogu izgubiti ako napustim posao?
- Da li su moja očekivanja realna?
- Kako želim da moj život izgleda za 5 godina?
Evo kako promeniti karijeru u tridesetoj
Procenite svoju trenutnu karijeru
Preporučuje da najpre iskreno procenite svoju trenutnu karijeru pre nego što napravite promenu. Ova procena pomoći će vam da utvrdite šta vam nedostaje u vašoj trenutnoj ulozi i da bolje razumete kakav posao zaista želite.
Razmislite šta vas je dovelo do vašeg trenutnog zanimanja. Da li ste ga odabrali iz strasti? Ili zato što je to bila „sigurna opcija“ koju su odrasli u vašem životu smatrali najboljom?
Razmotrite sve interese koji su vas vodili do ovog posla, kao i koji vam se aspekti dopadaju ili ne dopadaju. Zapišite sve to na papir ili u tabelu sa prednostima i manama kako biste imali jasan pregled.
Popišite svoje veštine i strasti
Takođe je korisno napraviti listu svih svojih veština i onog šta volite da radite. Kada to uradite, pregledajte listu i razmislite koji karijerni put biste mogli istražiti i koje vaše veštine su prenosive (npr. komunikacija, fleksibilnost, upravljanje vremenom itd.). Verovatno ćete otkriti da su mnoge od tih veština korisne za vašu narednu karijeru.
Odredite svoj novi karijerni put
Koristite beleške iz prethodna dva koraka kao referencu i počnite da razmišljate o novom karijernom putu. Procenite svoje snage i slabosti, lična interesovanja i šta želite dugoročno da postignete na sledećem poslu. Ovo može uključivati bolje beneficije, solidan plan za penziju, fleksibilnost, mogućnost brzog napredovanja i slično.
Istražite tržište
Svaka industrija nudi mnoštvo poslova, pa je važno da istražite osnovne opise poslova, prosečne plate i zahteve, kao i tipične puteve za svaki posao u vašoj izabranoj oblasti. Takođe, istražite kompanije u kojima biste želeli da radite.
Osvežite svoj CV
Osvežite svoj CV tako da uključuje sve relevantne veštine i iskustva koja trenutno imate, a zatim ga podelite na platformama poput LinkedIn-a, Indeed-a, FlexJobs-a.
Steknite relevantno iskustvo i nove veštine
Razmotrite koje veštine su vam potrebne za posao iz snova i istražite različite načine kako da ih steknete. To može uključivati povratak u školu, obuke, čitanje edukativnih knjiga, slobodne poslove, volontiranje ili stažiranje.
Pripremite svoje finansije
Promena karijere može biti finansijski zahtevna, pa je sada vreme da se pripremite. Pogledajte svoje prihode, troškove, dugove i uštedu svakog meseca i prilagodite budžet kako biste povećali svoju ušteđevinu.
Izađite iz svoje zone komfora
Promovišite sebe na društvenim mrežama i obratite se prijateljima, članovima porodice i profesionalnim kontaktima u industriji u koju želite da zakoračite; obavestite ih o svojim planovima i zamolite ih da vas imaju u vidu za potencijalne prilike. Diskretno pravljenje promena u karijeri može biti osnažujuće, ali promovisanje sebe će privući više pažnje i potencijalno vam pomoći da brže dođete do posla iz snova.
Nemojte se plašiti da se prijavite za nove poslove — najgore što može da se desi je da ne dobijete posao. U najmanju ruku, povezaćete se sa pravim ljudima i ostaviti utisak koji vam može koristiti kasnije, nakon što steknete potrebne veštine i relevantno iskustvo.
Ne spaljujte mostove
Na kraju, nemojte kvariti odnose sa trenutnim poslodavcem. Nastavite da dajete svoj maksimum na poslu dok ne dobijete posao iz snova, a kada to ostvarite, obavezno odmah obavestite svog menadžera i dajte otkaz sa predviđenim otkaznim rokom.
Zahvalite im se na svemu što su učinili za vas i izrazite svoju zahvalnost za sve što ste naučili na tom poslu; pošaljite i mejl kolegama kako biste ih obavestili. Takođe, ponudite da obučite osobu koja će vas zameniti i organizujte svoje radne dokumente pre odlaska.
Promene u karijeri ne dešavaju se preko noći, ali to ne mora biti loša stvar. Iskoristite vreme koje vam je na raspolaganju i počnite postepeno. Potpuno se posvetite onome što vas zaista zanima i uložite potreban trud. Pre nego što mislite, bićete tačno tamo gde želite biti!
Izvor: The Every Girl