Šta je leptin i kakva mu je uloga u našem organizmu?

Avatar photo
leptin

Često čujete za pojam “leptin” ali nikada zapravo niste istražili šta je to. Naime, leptin dolazi od grčke riječi ”leptos” što znači ”mršav” i on označava primarni hormon kojeg proizvode masne stanice. Odgovoran je za regulaciju metabolizma i tjelesne težine. Kao hormon ima i znanstveno dokazane višestruke koristi za pravilan rad organizma:

  • utiče na zdravlje srca i kostiju
  • održava imunitet
  • utiče na upalne procese u organizmu
  • utiče na plodnost kod žena
  • smatra se signalom spremnosti za ulazak u pubertet (zadovoljavajuća težina i energetske zalihe)
leptin
@pinterest

 

Leptin igra ogromnu ulogu u pokušajima da oslabite zato što reguliše potrošnju energije, apetit i pokretljivost. Leptin, kada njegova signalizacija funkcioniše kako treba, šalje STOP signal mozgu onog trenutka kada ste pojeli dovoljno hrane da zadovoljite potrebe svog tijela za energijom.

Proizvodi se od strane samih masnih ćelija u tijelu. Što je više masnog tkiva, odnosno što ste gojazniji, to se više leptina oslobađa u krvi. Problem je što ako ste gojazni već neko vrijeme, ogromne količine leptina cirkulišu vašim tijelom već dosta dugo, i vi ste postali neosjetljivi na njega. To znači da se vaš mozak neprestano bombarduje leptinom i ne može više da razaznaje signal da je stomak pun i da vašem tijelu ne treba dodatna energija. To dovodi do tromosti i neaktivnosti, do debljanja i nesposobnosti da se utoli glad.

leptin
@pinterest

Postoji nekoliko faktora kako se može uticati na leptin. Ako ograničite unos ugljenih hidrata, fruktozu i eliminišete toksine iz hrane vremenom će se resetovati leptinski nivoi i moći ćete lakše da oslabite. Tada ćete osjećati glad samo kada vašem tijelu zapravo treba hrana. Smanjenjem ugljenih hidrata, toksina i fruktoze u hrani kao i povećanje unosa zdrave masnoće može doprinijeti da se smanje upale u vašem tijelu i da se resetuju nivoi leptina i ostalih korisnih supstanci.

 

Koje namirnice konzumirati?

Doručak:

Doručak treba biti najbogatiji izvor energije u danu, zato se preporučuju ove namirnice: jaja, grčki jogurt, svježi sir, zobena kaša, lanene sjemenke, bademovo mlijeko, kokosovo i rižino mlijeko, proteinska sirutka u prahu koju možete dodati u žitarice, smoothie od voća i povrća koje vam odgovara. Takođe, voće je odličan doručak ali onda kada je to prva stvar koju stavite u organizam kada se probudite. Voće je namirnica koja najviše detoksifikuje tijelo, te se zbog toga treba jesti odmah ujutru na prazan stomak u vidu smutija ili svježeg voća.

leptin
@pinterest

Ručak:

Salate su izvrstan izbor kada je u pitanju lagani ručak. Kinoja i sočiva su dobri izbori za vegetarijance. Pileća salata s prelivom od posnog sira, salata od tune ili paradajza samo su neke od ideja koje možete iskoristiti za ručak. Možete jesti i supu od: paradajza, šparoga, graška, bundeve, gljiva, povrtnu ili kakvu ste već smislili. Priprazite da ne pretjerate sa količinom unesenih namirnica. Takođe, kako bi vaša probava pravilno funkcionisala, ne bi trebalo da miješate ugljikohidrate i proteine. Zdravi ugljikohidrati i povrće su idealan obrok za ručak.

Možda te zanima
uspesni ljudi vikend

Večera:

Leptinska večera trebala bi biti bogata morskim plodovima, dakle: lignje, škampi, losos, dagnje, plava riba uz dosta povrća i nekakav fini umak – ne zvuči loše. Škampi u kokosovom mlijeku, mini tacosi s piletinom i avokadom, tacos od lososa i mnoštvo drugih ideja. Vegani se mogu isprobati u pripremi sirovog veganskog tacosa. Neka vas ne brine ako nemate morske plodove pri ruci. Možete preferirati jela poput: piletine sa začinjenim puterom, piletine u umaku od kopra, punjenih tikvica. Bitno je samo da jedete barem tri sata prije spavanja.

 

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh