Terapeutov Kutak savetuje: Kako sebi da (ne) upropastiš 2025. godinu?

Avatar photo
novogodisnje odluke i promene

Naravno da ne želim da ti iduća godina bude loša i baš zbog toga želim da ti otkrijem par zamki u koje upadaju moji klijenti (a nekada i ja sama).

Bez obzira da li si ti osoba koja ima jasno definisane ciljeve ziljeve za iduću godinu ili se postoji neka nezapisana lista želja, naredna 3 podsjetnika će ti pomoći da ne sabotiraš sam/a sebe.

Prvi podsjetnik: željeti promjenu ne znači praviti promjenu

Ovo je obično prvi izazov mojih klijenata na putu do promjene.

Danas imamo mogućnost da uz razne izvore dolazimo do značajnih uvida i saznanja šta želimo drugačije u svome životu – i to je sjajna stvar. Ono što je otežavajuća okolnost jeste činjenica da ako nešto silno želimo, ne znači da je odmah sprovodljivo u djelo.

poruka dana 2025

Uvijek volim da pohvalim uvid koji je došao na zrelom i racionalnom nivou, ali da bi se promjena desila i održala potrebno je mnogo više od uvida. Moramo da pokušavamo i obično u tim pokušajima budemo nevješti, što od nas zahtjeva još jednu, na ovim prostorima mnogo tešku stvar – dozvoljavanje da pravimo greške.

Znam da neka istraživanja kažu da je za novu naviku potreban 21 dan, ali s obzirom da se ne bavim istraživanjima nego praksom mogu da dam nešto drugačiji uvid.

Kada klijent kod mene dolazi na terapiju 6 mjeseci jednom sedmično, znači da je bio na 24 seanse koje traju po sat vremena. Šest mjeseci jeste dug vremenski period u kome se mogu mnoge promjene usaditi, ali ako bismo zašli u matematiku vidjeli bismo da je moj klijent zapravo 24h aktivno (tokom seansi) radio na svojim promjenama.

Nije malo, ali nije ni puno u odnosu na godine starih navika prije terapije.

Ne želim da te ovo obeshrabri, nego da te podsjeti da budeš strpljiv/a sa sobom.

Drugi podsjetnik: korak nazad nije povratak na nulu

ciljevi 2025

Druga zamka koja ti može upropastiti godinu i onda kada se promjena krene uvoditi, jeste onaj osjećaj kada se stvari malo zatalasaju i možda se vratiš nekoj staroj navici. U tim trenutcima kao da se javi neki glas koji kaže: “Džaba, što god da si prije uradio/la, ne računa se! Opet si na nuli!”.

Ja ovdje ulijećem da ponudim kontra odgovor: “I kada poklekneš nije sve pokvareno. Vrati se na mjesto gdje si skrenuo/la u staru naviku.”

Kada uvodimo promjenu mi zapravo gradimo novi NN autoput i potpuno je normalno da sa tog puta povremeno zbog nevremena, loše orijentacije ili navigacije, skrenemo na staru cestu. Kada primjetiš da odeš na onaj stari loši put, prati putokaz i vrati se na autocestu. I opet sve ponovi kada slučajno zalutaš.

Staru cestu ne trebamo i ne možemo uništiti, samo je vremeno bolje prepoznajemo i naučimo brže se vratiti na novi put.

Možda te zanima
biljke lekovita dejstva

Treći podsjetnik: nije sve u željama, hajdemo malo i o potrebama

odluke i promene

Ovo je baš baš važno ako želiš da se dobro osjećaš tokom iduće godine.

Istina je da ćemo biti srećni da ostvarimo neke želje i stvorimo dobre navike, ali pravi osjećaj zadovoljstva neće doći bez zadovoljena osnovnih emocionalnih potreba.

Apsolutno svi mi od rođenja do onog posljednjeg dana imamo potrebu za prihvatanjem i pohvalom, stabilnosti i predvidljivosti, sigurnosti i zaštitom, ljubavi, njegom i pažnjom i još preostalih 6 emocionalnih potreba. Svakog dana možemo mnogo toga uraditi da bismo ih zadovoljili u odnosima sa drugima, a da ne bih pisala o tome još bezbroj redova, idi na podcast epizodu “Želje vs potrebe” u kojoj sam zajedno sa koleginicom Gordanom detaljno o tome govorila

Na kraju, kao dodatnih podsjetnik: potraži pomoć i podršku gdje god osjećaš potrebu.

I ne, ne tražiš previše.


Autor teksta
Danka Stojanović Mitrović (Kutak Savjetovalište)
master psihologije i porodični sistemski psihoterapeut

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh