Vazelin vs. Akvafor: Ključne razlike i kada ih koristiti

Avatar photo
vazelin i akvafor

Kada birate balzam, odnosno regerativnu kremu za negu kože, da li radije birate akvafor ili vazelin? Ovi proizvodi su izuzetno popularni – čak i među onima koji nisu zaljubljenici u negu kože – i često se koriste za zaštitu i umirivanje iritirane, suve kože ili usana. Iako oba proizvoda vlaže i štite kožu, postoje određene razlike između njih u pogledu formule, osećaja na koži i drugih karakteristika.

Pitali smo iskusne dermatologe, doktorku Parvišu Patel i Ričarda Botiljonea, da objasne razliku između akvafora i vazelina i da nam kažu kada (i kako) koristiti svaki od njih. Nastavite da čitate da biste saznali šta su imali da kažu.

Šta je akvafor?

Akvafor je sredstvo za negu kože koje sadrži petrolatum zajedno sa sastojcima poput lanolina, glicerina, bisabolola i pantenola. Ovi sastojci čine proizvod veoma hidratantnim i efikasnim za umirivanje, zaštitu i lečenje suvih, ispucalih usana i suve, iritirane ili ispucale kože. Stvara zaštitnu barijeru koja pomaže da koža zadrži vlagu.

akvafor

„U poređenju sa vazelinom, akvafor ima lakšu, razmazivu teksturu i koža ga lakše upija”, kaže Patel. „Vazelin je gušći i više funkcioniše kao barijera.”

„Vazelin obično daje masniji osećaj, dok je formulacija akvafora više rastvorljiva u vodi (zbog prisustva glicerina), pa se stoga oseća malo lakše na koži”, dodaje Botiljone.

Šta je vazelin?

Verovatno celi život imate kutijicu ili tubu vazelina negde u kući – i to s razlogom. Vazelin je pouzdan i omiljen proizvod za negu kože napravljen 100% od petrolatuma. Često se koristi za lečenje suve, iritirane i ispucale kože. Pomaže da se zadrži vlaga i stvara zaštitnu barijeru koja štiti vašu kožu od vode i drugih spoljnih elemenata dok se leči. „To je čisti petrolatum, koji je okluzivno sredstvo, pa zadržava vodu”, objašnjava Patel.

Kada koristiti svaki od ovih proizvoda?

Odluka da li koristiti akvafor ili vazelin često zavisi od ličnih preferencija. Botiljone kaže da možete koristiti bilo koji od ova dva proizvoda na bilo kojem iritiranom mestu na koži. Zavisi samo od toga da li volite masniji ili manje mastan osećaj na koži.

vazelin

Nijedan od ova dva proizvoda nema aktivni sastojak, oba proizvoda funkcionišu kao zaštitne, regenerativne masti. Neki ljudi preferiraju teksturu akvafora jer je malo manje masna od vazelina, dok drugi vole masniji osećaj vazelina i kako dobro pomaže suvoj koži.

Međutim, evo nekoliko situacija koje bi mogle uticati na vaš izbor između ova dva proizvoda:

Vazelin može biti koristan onima sa suvom, osetljivom kožom, kao i onima sa suvim, ispucalim usnama. Takođe štiti kožu od vlaženja i dodaje lepu barijeru koja može pomoći u sprečavanju trenja. Koristi se više kao okluzivno sredstvo za zaštitu kože, sprečavanje trenja i kao barijera za manje posekotine.

Možda te zanima
tamni podocnjaci resenje

Akvafor može biti koristan za lečenje suve, ispucale kože i lečenje manjih posekotina i umirivanje opekotina. Takođe je efikasan kao ovlaživač za grubu, suvu kožu i može pružiti olakšanje ukoliko su vam usne izuzetno ispucale ili suve.

vazelin upotreba

Oba ova proizvoda su zaštitne masti koje mogu biti od pomoći kada želite da tretirate suvu, ispucalu kožu i usne, sprečite trenje i umirite iritiranu kožu. Međutim, formule se malo razlikuju: vazelin je čisti petrolatum dok akvafor sadrži petrolatum zajedno sa nekim drugim sastojcima poput lanolina, glicerina, bisabolola, mineralnog ulja i pantenola.

U pogledu osećaja, vazelin je malo teži i masniji, dok je akvafor nešto lakši i lakši za razmazivanje. Dermatolozi kažu da često odluka o tome koji proizvod koristiti zavisi od ličnih preferencija.

Jedna stvar koju treba imati na umu je da treba biti oprezan s ovim proizvodima ako je vaša koža sklona aknama.

Izvor: Byrdie

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh