Zaštiti se od komaraca na prirodan način (RECEPTI)
Proljeće i ljeto, osim lijepog vremena i godišnjih odmora, donose i problem sa „malim napastima” zvanih komarac, muha i drugi insekti. ZdraviJa ti preporučuje da izbjegavaš toksične insekticide jer mogu da ti nanesu više štete od samog ujeda nekog od insekata, a pogotovo komaraca.
Prirodni repelenti na bazi citronele, čajevca, jabukovog sirćeta, lavande i bosiljka su neškodljivi za zdravlje, a djelotvorni kao kupovni. Zato, biraj prirodno i u nastavku pronađi odgovarajuću kombinaciju za sebe.
Savjeti za zaštitu od komaraca
- Postavi na prozore i kraj ulaza saksije sa biljkama koje odbijaju komarce, kao što su mačija trava, citronela, lavanda, peršun, bosiljak, ruzmarin, nana. Pali aroma-lampe ili mirisne štapiće sa mirisom ovih biljaka.
- Pomiješaj eterično ulje citronele sa maslinovim ili suncokretovim uljem i utrljaj u kožu prije izlaska napolje.
- Sipaj 60 ml ulja čajevca u bocu sa raspršivačem od 200 ml i dopuni destilovanom vodom. Prije upotrebe promućkaj, poprskaj kožu i razmaži. Nanosi češće ako je potrebno.
- Jabukovo sirće ne samo da odbija komarce, već i rashlađuje za vrijeme vrućina i pomaže u održavanju pH vrijednosti kože. Dodaj isjeckani peršun, pa tu mješavinu utrljaj u kožu.
- Eterično ulje lavande razrijeđeno u maslinovom ulju je odlična zaštita, a ublažava i svrab nakon uboda. Pogodan je i za nježnu bebinu kožu ako staviš kap, dvije.
- Šaku svježeg bosiljka prelij sa pola šoljice kipuće vode i poslije četiri sata procijedi. Pomiješaj sa pola šoljice votke i sipaj u flašicu sa raspršivačem. Prije upotrebe promućkaj.
Savjet plus: Crvenilo od uboda ublažava sok od aloje vere, čuvarkuće, limuna, rastvor sode bikarbone, ulje crnog kima, glina ili bolno mjesto istrljaj unutrašnjom korom banane.
Slatka zamka
Sve što ti je potrebno su litar vode, 25 g smeđeg šećera, gram svježeg kvasca i plastična flaša od dva litra. Odsijeci joj vrh, rastopi šećer u zagrijanoj vodi i kada se ohladi sipaj u flašu. Donji dio obmotaj crnom trakom ili tkaninom, a po površini vode pospi izdrobljeni kvasac.
Odsječeni vrh stavite naopako u flašu, tako da između otvora i tečnosti ostane malo prostora. Klopku postavi blizu mjesta gdje spavaš i duže boraviš. Komarce će privući miris kvasca, a kada jednom uđu u zamku, nema im izlaska.
Daćemo ti još nekoliko odličnih prijedloga kako da napraviš prirodna sredstva protiv komaraca kod svoje kuće. Ona su podjednako djelotvorna kako na otvorenom, tako i u zatvorenom prostoru.
Odlično prirodno sredstvo protiv komaraca na otvorenom je jabukovo sirće
Dosadne komarce možeš otjerati i ukoliko svako jutro popiješ čašu tople vode u kojoj si rastvorila kašiku domaćeg jabukovog sirćeta. Naime, miris koji se iz tijela širi ti nećeš osjetiti, ali komarci, koji ga ne podnose, i te kako hoće. Zbog toga će izbjegavati da te ugrizu na otvorenom.
Možda te bude zanimalo kakvu magiju jabukovo sirće čini za našu kožu i zašto treba da ga uvrstimo na naš jelovnik.
Napravi efikasan domaći repelent koji tjera komarce
Ujed komarca nije samo neprijatnost praćena nesnosnim svrabom ili alergijskom reakcijom na ubod. Posljednjih godina ove napasti prenosioci su niza bolesti, kaošto su denga i groznica Zapadnog Nila. Ta oboljenja mogu biti fatalna, te se, iako još nisu toliko česta na našem podneblju, od njih treba zaštititi.
Prednost upotrebe domaćih repelenata jeste u tome što ne sadrže jake hemijske supstance. Oni se mogu koristiti svakodnevno, više puta tokom dana, a mogu ih upotrebljavati i djeca. Evo kako se pravi ovo prirodno sredstvo protiv komaraca:
U šolju vode sipati 5-6 kapi ulja nara. Dobro promućkati pa nanijeti na kožu. S ovim preparatom ne treba pretjerivati, budući da je ulje nara dosta jako i može iritirati osjetljivu kožu. Dobar efekat ima i uljni repelent od lavande. U 1 dl maslinovog ulja dodati 40 kapi ulja lavande, dobro promućkati pa sipati u staklenu flašicu. Povremeno nanositi na kožu tokom dana.
Još jedno prirodno sredstvo koje štiti od uboda
Potrebno ti je:
- Prirodno biljno ulje (po tvom izboru),
- Šampon za kosu,
- Sirće sa koncentracijom od 9 procenata (nikako ne koristiti sintaktičku kiselinu).
Priprema recepta:
Sve navedene elemente dobro promiješajte. Dobićete finu bijelu emulziju. Sa njom sada dobro protrljajte kožu, obavezno prije odlaska od kuće. Zaštitićete se od novih uboda komaraca. Male napasti će se sklanjati od vas kao da ste kakva elementarna nepogoda.
Šta preduzeti ukoliko se ujed komarca ipak dogodi
- Premaži bolno mjesto što prije domaćim jabukovim sirćetom, ono provjereno ublažava svrabež i bol.
- Na mjesto ujeda komarca stavi malo paste za zube, koja će otkloniti neprijatan svrab.
- Ukoliko na bolno mjesto naneseš malo limunovog soka, sprečićeš oticanje i svrabež.
- Pomiješaj jednake dijelove vode sa sodom bikarbonom dok ne dobiješ finu pastu. Nju nanesite na bolno mjesto i pusti da djeluje barem 15 minuta.
- Može pomoći i mješavina meda, cimeta u prahu i malo tople vode, koju treba nanijeti direktno na mjesto uboda.
- Na bolno mesto stavi i ohlađene čajne kesice kamilice.
ZdraviJa se nada da ćeš sa svojim najmilijima uz ovih nekoliko savjeta uspjeti da bez brige o insektima uživaš u svim blagodetima lijepog vremena.