Da li su šamponi sa sulfatom zaista toliko loši? Istina o hemikalijama koje stavljamo na kosu

Avatar photo
samponi sa sulfatima

Sulfati su verovatno najkontroverzniji sastojak u proizvodima za kosu, a priča o njima postala je slična sapunici. Često ih opisujemo kao „loše hemikalije,“ ali šta nauka zapravo kaže o tome? Hajde da zavirimo dublje u ovu temu i otkrijemo istinu o tome šta sulfati rade našoj kosi.

Šta su zapravo sulfati?

Sulfati, poput natrijum lauril sulfata (SLS) i natrijum lauret sulfata (SLES), su sastojci koji omogućavaju šamponima da prave bogatu penu. U pitanju su efikasni surfaktanti, što znači da uklanjaju nečistoće i masnoću sa površine kose i kože. Kada se dodaju u šampone, pomažu nam da lako operemo kosu i očistimo sve tragove znoja, prašine i masnoće.

sulfati kosa

Kako deluju na kosu i kožu?

Iako su sulfati delotvorni u čišćenju, njihova moć može biti mač sa dve oštrice. Sulfati su zaista dobri u uklanjanju masnoće, ali to uključuje i prirodna ulja koja su važna za zdravlje naše kose i skalpa. Bez tih ulja, kosa može postati suva, lomljiva, i osetljiva. Kod osoba sa suvom, kovrdžavom, ili oštećenom kosom, upotreba šampona sa sulfatom može pogoršati postojeće probleme i doprineti isušivanju i narušavanju kvaliteta kose.

Osobe sa osetljivom kožom mogu takođe imati negativne reakcije na sulfate. U nekim slučajevima, sulfati mogu izazvati iritaciju, crvenilo ili osećaj zatezanja skalpa. Istraživanja su pokazala da sulfati mogu doprineti povećanju osetljivosti kože kod osoba koje već imaju predispoziciju za kožna oboljenja, poput dermatitisa li su istraživanja potvrdila štetnost sulfata?

pranje kose sulfati

Postoji mnogo tvrdnji, ali naučna istraživanja pokazuju da sulfati nisu inherentno „toksični“ ili „štetni.“ Naime, sulfati u kozmetičkim proizvodima su prošli rigorozna ispitivanja i odobreni su za upotrebu. Iako mogu izazvati iritaciju u visokim koncentracijama, u količinama koje se nalaze u šamponima oni su uglavnom bezbedni za većinu ljudi. Štaviše, Američka akademija za dermatologiju (AAD) potvrđuje da, iako sulfati mogu biti iritirajući, oni nisu dokazano štetni za zdravlje ljudi.

Kad se preporučuje izbegavanje sulfata?

Iako su sulfati bezbedni za većinu ljudi, postoje neki slučajevi kada bi bilo korisno izbegavati ih. Ako imate suvu ili farbanu kosu, preosetljiv skalp ili kovrdžavu kosu, šampon bez sulfata može biti blaža opcija. Takođe, nakon tretmana poput keratinskog ispravljanja kose, šamponi bez sulfata se preporučuju jer pomažu u očuvanju efekta tretmana.

Možda te zanima

pranje kose sampon sulfati

Alternativa: Šamponi bez sulfata

Šamponi bez sulfata postaju sve popularniji jer su često formulirani s prirodnijim sastojcima i blažim surfaktantima, poput kokosovog ili šećernog derivata, koji imaju sličan učinak na čišćenje, ali su nežniji prema kosi. Ipak, šamponi bez sulfata ne prave onu bogatu penu na koju smo navikli, što može ostaviti osećaj da kosa nije dovoljno oprana, ali to je samo stvar navike.

Da li su onda sulfati neprijatelj naše kose?

Kao i kod većine stvari, umerenost je ključ. Sulfati nisu otrovni, niti su nužno „loši.“ Međutim, za one sa specifičnim potrebama ili problemima sa kosom i skalpom, šamponi bez sulfata mogu biti bolje rešenje. Korišćenje šampona sa ili bez sulfata zavisiće od vašeg tipa kose i ličnih preferencija. Na kraju, najbolje je da eksperimentišete i pronađete ono što vašoj kosi najviše odgovara.

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh