Koje su to stvari u kući koje zaboravljamo da čistimo?


U svakodnevnom održavanju doma često se fokusiramo na vidljive površine i očigledno prljave predmete.
Međutim, mnogi uređaji koje redovno koristimo ostaju zanemareni, što može dovesti do nakupljanja bakterija i prljavštine.
Evo nekoliko takvih uređaja na koje bi trebalo obratiti pažnju.
1. Daljinski upravljači
Daljinski upravljači su među najčešće korišćenim predmetima u domaćinstvu, ali ih retko čistimo. Prema istraživanjima, oni mogu biti čak 20 puta prljaviji od WC šolje, sadržeći bakterije, plesni i ostatke hrane. Preporučuje se da ih redovno brišete mekom krpom natopljenom u sapunici, nakon što izvadite baterije.
2. Mobilni telefoni
Pametni telefoni su stalno u našim rukama, bilo kod kuće ili napolju, što ih čini podložnim nakupljanju klica i bakterija. Prema nekim istraživanjima, čak 27% ljudi nikada nije dezinfikovalo svoj telefon. Isključite uređaj i obrišite ga krpom od mikrovlakana; za dublje čišćenje koristite antibakterijske maramice, ali izbegavajte ekran kako ne biste oštetili zaštitni sloj.
3. Tastature i miševi
Računarske tastature i miševi često su prekriveni prašinom, mrvicama i bakterijama. Studije su pokazale da tastature mogu sadržati do 400 puta više bakterija nego prosečna WC šolja. Redovno ih čistite tako što ćete isključiti uređaje, okrenuti tastaturu naglavačke da istresete mrvice, a zatim obrisati površine dezinfekcionim maramicama.
4. Svetlosni prekidači i kvake
Ovi često dodirivani predmeti mogu biti leglo bakterija, ali ih često zaboravljamo očistiti. Preporučuje se da ih redovno brišete dezinfekcionim sredstvom kako biste smanjili rizik od širenja mikroorganizama.
5. Ventilatori i lusteri
Zbog svoje visine i nepristupačnosti, ventilatori i lusteri često ostaju neprimećeni tokom čišćenja. Na njima se nakupljaju prašina i prljavština, što može biti štetno za osobe sa alergijama. Koristite vlažnu krpu ili produženu četku da redovno uklanjate prašinu sa ovih uređaja.
6. Mašina za sušenje veša
Filteri i unutrašnjost mašine za sušenje veša mogu se zapušiti vlaknima i ostacima tkanine, što ne samo da smanjuje efikasnost uređaja već može predstavljati i opasnost od požara. Redovno proveravajte i čistite filtere, kao i ventilacione otvore.
7. Kante za smeće
Iako redovno menjamo kese za smeće, same kante često ostaju neoprane. Na njima se mogu nakupljati bakterije i neprijatni mirisi. Povremeno ih operite toplom vodom i deterdžentom, a zatim dezinfikujte.
Redovno čišćenje ovih često zanemarenih uređaja doprinosi zdravijem i higijenskijem okruženju u vašem domu.