Šta raditi ako se izgubite na planini: Saveti za preživljavanje u ekstremnim zimskim uslovima


Zimske planine su prelepe, ali mogu biti i surove. Gubitak orijentacije u snežnoj divljini može se dogoditi svakome – i iskusnim planinarima i rekreativcima. U takvim situacijama, najvažnije je zadržati smirenost, racionalno proceniti situaciju i doneti ispravne odluke koje mogu značiti razliku između života i smrti.
Kako reagovati kada shvatite da ste se izgubili?
Prvi impuls može biti panika, ali je ključno da ostanete pribrani. Umesto da bez cilja lutate, zastanite i pokušajte da se prisetite poslednje tačke na kojoj ste sigurni da ste bili na pravom putu. Ako imate kartu i kompas, pokušajte da se orijentišete. Ako je vidljivost dobra, potražite prirodne orijentire – reke, planinske vrhove ili staze.
Ukoliko ste deo grupe, ostanite zajedno. Kretanje u različitim pravcima samo povećava rizik da se neko povredi ili da vas spasioci teže pronađu.
Kako se zaštititi od hladnoće?
Ekstremne temperature su najveći neprijatelj u zimskim uslovima. Hipotermija može nastupiti brže nego što mislite, posebno ako duva vetar ili ako ste mokri. Prvo što treba da uradite jeste da pronađete zaklon. Gusti borovi, stene ili čak improvizovani zaklon od snega mogu vam pomoći da se zaštitite od vetra.
Ako imate dodatne slojeve odeće, obucite ih. Glavu, ruke i stopala posebno zaštitite, jer se tu gubi najviše toplote. Ukoliko nemate adekvatan zaklon, koristite grane, lišće ili čak sopstveni ranac kao izolaciju od hladnog tla.
Da li nastaviti kretanje ili ostati na mestu?
Odluka zavisi od situacije. Ako imate jasan pravac kretanja – na primer, vidite reku, put ili tragove – pokušajte da pratite taj smer. Ako niste sigurni gde ste i nema vidljivih tragova koji vas mogu odvesti do civilizacije, najbolje je da ostanete na mestu i sačekate pomoć.
Ukoliko imate telefon sa signalom, odmah pozovite spasilačke službe i pokušajte da im precizno opišete svoj položaj. Ako signala nema, pokušajte da se popnete na višu tačku, gde postoji veća šansa da ga uhvatite.
Kako privući pažnju spasilaca?
U snežnim uslovima vidljivost može biti ograničena, pa je važno koristiti sve moguće metode signalizacije. Ako imate baterijsku lampu, možete njome davati svetlosne signale. Pravljenje velikog znaka u snegu ili paljenje vatre takođe može pomoći da budete primećeni iz vazduha.
Ukoliko čujete helikopter ili druge ljude u blizini, pokušajte da vičete, koristite zviždaljku ili mašete odećom u kontrastnoj boji.
Kako sprečiti dehidraciju i iscrpljenost?
Iako se u hladnim uslovima manje oseća žeđ, dehidracija je ozbiljan problem. Ukoliko nemate vodu, možete topiti sneg, ali ga ne treba jesti u sirovom stanju jer može dodatno rashladiti telo. Najbolje je topiti ga iznad vatre ili koristiti sopstvenu telesnu toplotu ako nemate drugu opciju.
Hrana je takođe važna. Ukoliko imate energetske pločice, orašaste plodove ili čokoladu, jedite ih u manjim obrocima kako biste održali nivo energije.
Ključni saveti za preživljavanje
- Ostanite mirni i racionalno procenite situaciju.
- Zaštitite se od vetra i hladnoće što je bolje moguće.
- Ako niste sigurni gde ste, ostanite na mestu i signalizirajte pomoć.
- Ukoliko morate da se krećete, radite to polako i promišljeno.
- Nikada ne idite u planinu bez osnovne opreme – karte, kompasa, lampe, dodatne odeće i osnovne hrane i vode.
Dobro planiranje i pravilna priprema mogu sprečiti mnoge neprijatne situacije. Ali ako se ipak nađete izgubljeni, znanje i prisebnost su vaši najbolji saveznici.