Stvari o seksu koje nismo naučili kao tinejdžeri (i još ih ne znamo)
Seksualno obrazovanje u tinejdžerskim godinama obično je svedeno na biologiju i upozorenja. Ali, stvarni život donosi mnogo toga što nije bilo u školskim udžbenicima. Evo nekoliko stvari koje možda niste znali tada – a možda ne znate ni sada.
1. Seks nije samo penetracija.
Seksualnost je mnogo širi pojam od onoga što su nam predstavljali. Dodiri, poljupci, intimne reči – sve to spada u seksualno iskustvo. Fokusiranje samo na „glavni čin“ propušta celu paletu zadovoljstva i povezanosti.
2. Pristanak nije podrazumevan.
Niko nas nije učio da je pristanak dinamičan – može se dati, ali i povući u bilo kom trenutku. Komunikacija o željama i granicama ključna je za zdrav seksualni odnos.
3. Lubrikant nije samo za „problematične“ situacije.
Lubrikant može poboljšati iskustvo za sve, ne samo kada je „neophodno“. Postoji mnogo vrsta, od vodenih do silikonskih, i nije sramota eksperimentisati.
4. Orgazam nije krajnji cilj.
Seksualno zadovoljstvo nije trka sa ciljem. Nekada je sama intimnost dovoljna. Uživanje u procesu, bez pritiska za „performans“, često donosi više zadovoljstva.
5. Različite stvari uzbuđuju različite ljude.
Šta je vama seksi možda nije i vašem partneru – i to je u redu. Razgovor o fantazijama i željama može unaprediti odnos, čak i ako ne uključuje sve što je rečeno.
6. Mitovi o „normalnom“ seksu su lažni.
Koliko često? Koliko dugo? Kako? Istina je da nema pravila. Sve dok ste vi i vaš partner zadovoljni, to je ono što je „normalno“.
7. Seksualno zdravlje je osnov.
Redovne posete ginekologu ili urologu nisu samo za starije. Učenje o svom telu, testiranje i otvoren razgovor sa partnerom o kontracepciji i polno prenosivim bolestima čine seks sigurnim i opuštenim.
8. Emocionalna povezanost menja igru.
Tinejdžerske godine često seks prikazuju kao nešto fizičko. Ali, emocionalna bliskost može produbiti iskustvo na način koji nismo mogli da zamislimo kao mlađi.
9. Niko nije ekspert od prvog puta.
Čak ni kasnije. Svaki odnos je drugačiji, i uvek ima mesta za učenje. Greške su deo procesa, i iz njih se rastemo.
Seksualnost nije „gotova stvar“ koju savladamo jednom zauvek. To je proces istraživanja, komunikacije i prilagođavanja. Šta je najvažnija lekcija koju vi niste naučili kao tinejdžer? Možda je pravo vreme da je savladate sada.