Zimnica: Isprobajte 6 NOVIH i neobičnih recepata
Zimnica je sinonim za kraj ljeta. Sigurni smo da ste se već opremili pekmezom od šljiva i drugom zimnicom koja se priprema na samom kraju ljeta. ZdraviJa će vam zato predložiti nekoliko nesvakidašnjih recepata kojima možete i te kako obogatiti svoj špajz.
Ovo je posebno interesantno onima koji svoje goste i ukućane vole iznenaditi nečim što se ne može svugdje kupiti, a ni probati. Uživajte u pripremi recepata koje vam donosimo u nastavku teksta.
Pekmez od šljiva u zdravijoj varijanti
Pekmez od šljiva prema receptu naših baka je klasik slatke zimnice i omiljeni doručak ili večera u skoro svakom domu tokom hladnih zimskih dana, ali i jeseni. Njegov jedini nedostatak je velika količina šećera, kako bi zimnica imala notu zdravlja.
Zato ZdraviJa pravi zdraviju varijantu bakinog pekmeza od šljiva i umjesto bijelog, koristi smeđi šećer, a vi možete koristiti i steviju ili ako imate agavin sirup. Ako koristite steviju, znajte da jedan gram stevije mijenja 12 grama šećera. Omjer zavisi od toga koju steviju koristite, a sve podatke možete provjeriti na ambalaži.
Koji su to benefiti šljiva saznajte na ovom linku a mi se odmah „bacamo“ na pripremu zdravog pekmeza od ovih voćki koje su zimnica za poželjeti.
Sastojci:
- 2 kg zrelih šljiva
- 10 kašika smeđeg šećera
- 2 štapića cimeta
- Staklene tegle za punjenje
Priprema:
- Šljive operite, presijecite ih na pola te im izvadite košpe i polovine presijecite po pola da dobijete četvrtine.
- Ubacite ih u veću šerpu sa vodom te dodajte i šećer i cimet.
- Povremeno miješajući, kuhajte ih oko 20 minuta, dok šljive ne omekšaju.
- Kroz sito ili gazu procijedite smjesu pazeći da samo koža šljiva ostane neprocijeđena.
- Smjesu vratite u šerpu i kuhajte još 40-ak minuta dok ne dobijete pekmez.
- Sklonite sa vatre, ostavite nekoliko minuta sa strane i punite u staklenke koje ste prethodno dobro oprali i sterilizovali u rerni.
Kako sterilizovati tegle?
Još su naše bakekoristile jednostavnu, a dobru tehniku, koja je i danas pouzdana. Prvi korak je da tegledobro operete deterdžentom, a potom prosušite čistom pamučnom krpom.
Prije sterilizacije, tegle treba temeljno isprati i provjeriti pukotine na vratu, zidovima i dnu. Čak i najmanja šteta može dovesti do činjenice da se tegla rasprsne i poslije izvjesnog vremena potpuno pukne.
Poslije toga uzmite veliki pleh, pokrijte njegovo dno papirom za pečenje i onda poredajte staklene posude jednu pored druge, tako što će im vrh biti okrenut nadole. Prije toga ste, naravno, sklonili poklopce, koji su u ovoj “operaciji” višak.
Rernu ugrijte na 100 stepeni i u nju ubacite pleh sa teglama. Potrebno je da odstoje 15 do 20 minuta, poslije čega su spremne za zimnicu, a vi nemate razloga za sumnju, jer je sterilizacijauspješno izvršena.
Za zdravi doručak namažite pekmez na šnitu hljeba i popijte uz to topli čaj i spremni ste za početak dana! Za večeru ga možete jesti namazan na palačinke koje ste pripremili po ZdraviJa receptu koji je na ovom linku.
Možda vam bude interesantan i ovaj recept: Ukiseljeni crveni luk – tajni začin kulinarskih delicija
Cvekla kao savršena zimnica
Nijedna zimnica ne može proći bez ukiseljene cvekle. Evo kako smo mi pripremili našu.
Sastojci:
- 5 kg cvekle
- 3 l vode
- 1 l sirćeta
- 3 kašike šećera
- 1,5 kašika soli
- kesica konzervansa
- nekoliko očišćenih i isjeckanih glavica bijelog luka
Priprema:
Cveklu oljuštite i isijecite na kolutove. Slažite je u tegle, a između redova stavite malo bijelog luka. Skuvajte vodu sa sirćetom, solju i šećerom i dok je vrelo prelijte cveklu. Zatvorite tegle i prekrijte ih da ostanu što duže tople.
Napomena: Ako se tegle brzo ohlade, cvekla će biti hrskava pod zubima i neće mnogo omekšati. Savršena zimnica, zar ne?
Recipe by @stvarukusa.rs
Zimnica obogaćena pečenim paradajzom
Kada je zimnica obogaćena teglicama u kojima se nalazi mirisni paradajz, onda ćete sigurno jako često svraćati u špajz. Posebno ako pripremite recept koji smo pronašli za vas.
Sastojci:
- paradajz (najčešće se koristi šljivar, cherry ili pelat)
- bijeli luk
- bosiljak
- ruzmarin (svježi ili sušeni)
- maslinovo ulje
- so
- biber
- lovorov list
- svježa majčina dušica po želji
Priprema:
Izaberite paradajz približno iste veličine kako bi se ravnomjerno osušio. Rernu ugrijte na 100 stepeni Celzijusovih. Paradajz operite i osušite, obrišite ih krpom ili papirnim ubrusima. Na dno posude za pečenje stavite masni papir za pečenje. Paradajze isijecite na četvrtine i složite na pleh.
Neoljušten bijeli luk složite između kriški paradajza. Posolite, pobiberite i poprskajte maslinovim uljem. Stavite u rernu na sušenje na oko 3 – 4 sata. Zatim ugasite rernu i ostavite paradajz da se ohladi. U sterilisane tegle složite ruzmarin, ohlađen paradajz i oljušteni pečeni bijeli luk.
Dodajte po jedan lovorov list, listove svježeg bosiljka, svježu majčinu dušicu i na kraju prelijte maslinovim uljem do vrha paradajza. Zatvorite i čuvajte u frižideru.
Recipe by @24sata.hr
Džem od borovnica i tamne čokolade
Ljepota ovog džema od borovnica i čokolade leži u tome da u receptu nema dodanih šećera niti je potrebno koristiti konzervans. Vaša zimnica će sigurno biti bogatija za još jedan domaće pripremljen, a nesvakidašnji i zdrav džem.
Sastojci:
- kilogram borovnica (svježe, domaće i slatke)
- 150 grama tamne čokolade (sa 85% kakaa)
- 1 kom limete (kora i sok će trebati)
Priprema:
- Borovnice isperite pod hladnom vodom. Stavite ih u duboki lonac na srednje jak plamen. Kako se lonac zagrijava, pomoću viljuške ili gnječilice za krompir izdrobite većinu borovnica.
- Naribajte koricu limete, a zatim iz nje iscijedite sok. Sok limete postepeno dodajte u lonac sa borovnicama. Ovisno o slatkoći borovnica, ali i vašem ukusu, biće potrebno staviti sav sok ili samo dio. Pred kraj kuhanja džema možete isprobati okus i po potrebi ga doraditi.
- Kuhajte džem uz postepeno miješanje sve dok se borovnice ne raspadnu u loncu. Nakon toga pustite da džem kipi dodatnih 10 minuta. U zavisnosti od dužine kuhanja, džem će biti gušći ili rjeđi, zavisi kako volite.
- Kada ste gotovi s kuhanjem džema, nakon 12-15 minuta u njega dodajte sitno sjeckanu tamnu čokoladu i koricu limete. Pomiješajte sve i rasporedite u teglice za zimnicu. Ostavite vani da se džem ohladi na sobnoj temperaturi prije nego ga stavite u frižider ili špajz.
Napomena:
- Gustoću džema možete regulisati dužinom kuhanja džema, ili nakon kuhanja količinom i vrstom čokolade koju ćete dodati u džem.
- Ako borovnice nisu previše slatke bilo bi dobro smanjiti količinu soka limete koja ide u njega. Ili ako su vam previše slatke borovnice da dodavanjem više soka limete i njegovom kiselinom malo „razbijete” prirodnu slatkoću voća.
Recipe and photo by @kuharica.kontin.info
Zimnica i turšija na specijalan način
Zimnica se definitivno ne može zamisliti bez pripreme turšije. Pročitajte u nastavku kako smo je mi pripremali.
Sastojci:
- 1 kg mladih tikvica
- 200 g luka
- 6 dl jabukovog sirćeta
- 5 dl vode
- 150 g šećera ili meda
- 4 kašike soli
- u svaku teglu po kašičica gorušice
- lovorov list
- crni i bijeli biber (ili samo crni)
- paprika suva slatka
- čili papričica
Priprema:
Prokuvajte sirće, vodu, šećer i so. Isijecite tikvice na trake (kocke ili kolutove), kako vam više odgovara. Isijecite luk. Kada voda provri ubacite manju količinu sjeckanih tikvica i poklopite. Smjesa vode i sirćeta tada će „stati”, a tikvice su gotove kada ponovno provri. Ponovite dok ne upotrijebite svu količinu. Ponovite postupak i sa paprikom (sjeckanom na komadiće).
U teglice koje ste dobro oprali, osušili i stavili 20-ak minuta na 100 stepeni u rernu stavite kašiku gorušice, kašiku bibera u zrnu, 2 lovorova lista, papričice. Preko toga složite tikvice i prelijte smjesom vode i sirćeta. Teglice odmah dobro zatvorite. Okus ukiseljenih tikvica zavisiće od začina koje ste koristili. Po želji, možete dodati bosiljak, ruzmarin.
Recipe by: @magicnobilje.com
Nadamo se da će vas ovi recepti inspirisati da pripremite svoju domaću zimnicu u kojoj će uživati svi vaši ukućani. Priznaćete da je zimnica pripremljena na domaći način ipak ukusnija i slađa od bilo koje kupovne staklenke.