Evo kada bi deca trebalo da počnu da se bave sportom

Avatar photo
sport deca

Sport i fizička aktivnost igraju ključnu ulogu u zdravom razvoju dece, ali pitanje koje zanima mnoge roditelje jeste – kada je pravo vreme da dete počne da se bavi sportom? Odgovor zavisi od nekoliko faktora, uključujući fizički, emotivni i kognitivni razvoj deteta.

Proučavajući preporuke stručnjaka i naučna istraživanja, možemo definisati okvirne smernice koje roditelji mogu pratiti kako bi osigurali zdrav početak sportske karijere svoje dece. U nastavku pročitajte nešto više o tome.

Uvod u fizičku aktivnost

Deca se prirodno kreću kroz igru, istražujući svet oko sebe. Već od najranijih godina, fizička aktivnost doprinosi razvoju motorike, balansa i koordinacije. Ove osnovne veštine postavljaju temelje za kasnije uvođenje deteta u sport.

Iako deca od treće do šeste godine još uvek nisu dovoljno zrela za takmičarske sportove, rane aktivnosti koje podstiču razvoj osnovnih motoričkih veština, poput trčanja, skakanja, hvatanja lopte i penjanja, izuzetno su korisne.

sportovi za decu

Prema mišljenju pedijatara i stručnjaka za dečiji razvoj, ove aktivnosti bi trebalo da budu nestrukturisane i da se fokusiraju na igru, a ne na pobedu ili rezultate. Ovaj pristup smanjuje rizik od stresa kod dece i pomaže im da razviju ljubav prema fizičkoj aktivnosti koja će trajati čitav život.

Pravo vreme za strukturisane sportove

Deca uglavnom mogu da počnu sa strukturisanim sportskim aktivnostima oko šeste godine. Ovo je period kada većina dece ima dovoljno razvijene osnovne motoričke sposobnosti, ali i socijalne veštine neophodne za timske sportove.

Na primer, sportovi poput fudbala, košarke ili odbojke zahtevaju sposobnost saradnje sa drugima, slušanje instrukcija trenera i razumevanje osnovnih pravila igre, što deca u ovom uzrastu počinju da usvajaju.

Naime, većina dece u dobi od šest do osam godina počinje da pokazuje interesovanje za takmičenje, ali i dalje je važno da sport ostane pre svega zabavna aktivnost. Naglasak treba da bude na razvoju veština, a ne na rezultatima, jer preveliki pritisak u ranoj fazi može dovesti do gubitka motivacije i odustajanja od sporta u kasnijim godinama.

deciji sportovi

Individualni vs. timski sportovi

Pored godina, važno je uzeti u obzir i prirodu samog sporta. Neki sportovi, kao što su plivanje, gimnastika ili borilačke veštine, mogu biti prikladni za mlađu decu jer se fokusiraju na individualne performanse i ne zahtevaju kompleksnu interakciju sa drugim članovima tima.

Individualni sportovi često omogućavaju deci da napreduju u skladu sa sopstvenim tempom, što može biti korisno za izgradnju samopouzdanja i samostalnosti.

S druge strane, timski sportovi kao što su fudbal, košarka i odbojka, zahtevaju više socijalne interakcije i razvijen osećaj za saradnju, što se uglavnom razvija tek u kasnijem uzrastu.

Stručnjaci preporučuju da se deca pre uključivanja u timske sportove upoznaju sa osnovnim principima fer igre i komunikacije, jer ovo može značajno doprineti pozitivnom iskustvu u sportu.

Možda te zanima
sretno rasti

Psihološki i fizički aspekti

individualni sportovi za decu

Pored fizičke pripremljenosti, ključni faktor u određivanju kada dete treba da počne da se bavi sportom je i njegova emocionalna i psihološka spremnost.

Prema mišljenju psihologa, deca mlađa od šest godina često nemaju sposobnost da se nose sa pritiscima koji dolaze sa takmičenjem, pa se preporučuje da se izbegavaju intenzivni takmičarski sportovi u ovom uzrastu.

Takođe, važno je imati u vidu da sportovi sa visokim rizikom od povreda, poput američkog fudbala ili ragbija, nisu prikladni za mlađu decu. Stručnjaci iz oblasti sportske medicine savetuju da roditelji biraju sportove koji odgovaraju fizičkom razvoju njihovog deteta i koji nose manji rizik od ozbiljnih povreda.

fudbal za decu

Početak bavljenja sportom je važna prekretnica u životu deteta, ali je podjednako važno odabrati pravi trenutak i pravi sport. Deca mogu početi sa fizičkim aktivnostima već u najranijem detinjstvu, kroz nestrukturisane igre i aktivnosti koje podstiču motorički razvoj. Međutim, strukturisani sportovi sa pravilima i takmičenjem trebalo bi da se uvedu tek kada dete dostigne emocionalnu i fizičku zrelost, obično oko šeste godine.

Roditelji treba da prate interesovanje svog deteta i omoguće mu da istražuje različite sportove kako bi pronašlo ono što mu najviše odgovara. Ključ je u tome da dete uživa u aktivnostima, razvija veštine, te na taj način izgradi zdravu naviku bavljenja sportom koja će ga pratiti kroz ceo život.

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh