Grah sa ječmom + razlozi zašto je grah dobar za zdravlje

Avatar photo
grah

Ukoliko volite da jedete i spremate grah, a željeli biste malo da mu promijenite i obogatite okus, imamo sjajan recept za vas. Isprobali smo začinjeni grah sa ječmom i moramo vam priznati da je zaista savršen.

Kada dođu hladniji dani, grah je idealno jelo koje će vas ugrijati i zasititi. Pored toga što je izuzetno zdrav, grah je i ukusan, a u kombinaciji sa ječmom i začinima, dobija jednu potpuno novu dimenziju.

U nastavku pročitajte šta smo to sve koristili od sastojaka i na koji način smo pripremili ovaj slasni ričak koji će obradovati nepca vaših ukućana i gostiju.

Sastojci:

  • 1 šolja ječma
  • 2 šolje graha
  • 2 glavice crnog luka
  • 2 čena bijelog luka
  • List lovora
  • Prstohvat soli
  • Prstohvat bibera
  • 1 kašika začinske paprike
  • 2 kašike sušenog vlasca

Priprema:

Ječam i grah potopite u odvojenim posudama i ostavite ih da prenoće tako. Sutradan promijenite vodu grahu i kuvajte ga 15 minuta. Promijenite i tu vodu, dodajte isjeckani crni i bijeli luk, list lovora i kuvajte još 15 minuta.

Potom stavite ječam i nastavite sa kuvanjem oko sat vremena. Pretkraj dodajte začinsku papriku, posolite, pobiberite i ostavite još 5 minuta na vatri. Prije služenja dodajte vlasac.

Vrijeme pripreme: 95 minuta

grah

Zašto je grah dobar za zdravlje?

Naučnici otkrivaju da ishrana bogata grahom može smanjiti rizik od srčanih oboljenja i određenih vrsta raka. Smjernice za zdravu ishranu vlade SAD-a iz 2005. preporučuju dnevnu dozu od tri šoljice graha sedmično.

Grah posjeduje veliku energetsku vrijednost te sadrži gotovo sve esencijalne aminokiseline. Pored toga sadrži lecitin, kao i kalijum, kalcijum, željezo, fosfor, magnezijum, cink i natrijum.

Predstavlja odličan izvor bjelančevina, a za razliku od drugih izvora, grah ima malo masti pa ne sadrži one zasićene kao ni holesterol. Od vitamina odličan je izvor folne kiseline, vitamina B6, K, riboflavina (B2) i B3.

Asortiman fitohemikalija pronađen u grahu štiti ćelije od raka i usporava rast tumora. Istraživači na “Harvard School of Public Health” su izjavili da žene koje konzumiraju grah najmanje dva puta sedmično imaju 24 posto manje šanse da razviju rak dojke, srčane bolesti, dijabetes tipa 2, visoki krvni pritisak i rak debelog crijeva.

Šta to čini grah tako zdravim?

Pored toga što je dobar izvor bjelančevina, jedna porcija graha osigurava 20 odsto dnevnih potreba za vlaknima. Istraživanja su pokazala da osobe koje jedu grah dobijaju više ovih ključnih hranljivih materija od osoba koje ne konzumiraju grah.

Koje vrste graha su najzdravije?

Naučnici sa državnog univerziteta u američkoj saveznoj državi Kolorado testirali su šest uobičajenih vrsta graha koji se mogu naći na tržištu i izmjerili količinu antioksidanta u svakom od njih. Testiranje je pokazalo da su crveni, šareni i tamnoplavi grah imali i do deset puta veće količine antioksidanta i drugih ljekovitih materija, nego bijeli i žuti pasulj.

Nadamo se da su ovo dovoljni razlozi da grah uvrstite na vaš jelovnik, a pored ovog, pripremali smo i druge recepte sa grahom koje vam donosimo u nastavku.

Možda te zanima
zdrave navike djece

Tortilja sa smeđim grahom umjesto brašna

Rižoto od prosa sa bijelim grahom i sosom od bosiljka

Zimska salata sa kinojom i crnim grahom

Posni ručak: zapečeni grah sa kafriolom

Meksička piletina u medi i limeti sa batatom i grahom

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh