Kako na primeren način razgovarati o seksualnosti sa decom?
Razgovor o seksualnosti sa decom može biti izazovan za mnoge roditelje, ali je od suštinske važnosti da deca dobiju tačne i proverene informacije.
Kroz razgovore koji su prilagođeni njihovom uzrastu, roditelji imaju priliku da decu nauče o važnim temama kao što su zdravi odnosi, telesna autonomija, kontracepcija i seksualno prenosive bolesti.
U nastavku su neki saveti o tome kako ovaj razgovor učiniti primerenim i informativnim.
1. Počnite rano i postepeno
Razgovor o seksualnosti ne mora da počne kada dete postane tinejdžer – zapravo, poželjno je da se počne i ranije. Već u ranom detinjstvu, deca pokazuju interesovanje za svoje telo, i tada možete početi sa jednostavnim objašnjenjima o tome po kojim telesnim karakteristikama se razlikuju devojčice i dečaci. Korišćenje tačnih termina za delove tela pomaže deci da razviju zdrav odnos prema svom telu.
2. Prilagodite informacije uzrastu deteta
Kada dete postavlja pitanja, odgovorite na način koji je primeren njegovom uzrastu. Na primer, ako vas dete pita odakle dolaze bebe, kod mlađe dece dovoljno je reći da se bebe razvijaju u maminom stomaku.
Kako dete odrasta, možete dodavati više detalja. Kod starije dece, posebno tinejdžera, važno je uključiti teme kao što su menstruacija, pubertet, emocionalne promene, kontracepcija i seksualno prenosive bolesti.
3. Razgovarajte o važnosti kontracepcije
Jedan od ključnih aspekata razgovora o seksualnosti sa starijom decom jeste da im se objasni važnost kontracepcije. Objasnite im da kontracepcija nije samo metoda sprečavanja neželjene trudnoće već i način da se zaštite od seksualno prenosivih bolesti.
Razgovarajte o različitim vrstama kontracepcije, kao što su kondomi, pilule i intrauterini ulošci (spirale), i naglasite da kondomi pružaju najbolju zaštitu od SPB. Ovi razgovori ne samo da su informativni, već i pomažu deci da donesu odgovorne odluke u budućnosti.
4. Učite dete o seksualno prenosivim bolestima
Važno je da deca budu svesna postojanja seksualno prenosivih bolesti i načina na koji se mogu zaštititi. Razgovarajte o najčešćim bolestima, kao što su HIV/AIDS, genitalni herpes, klamidija i gonoreja, i objasnite im kako se prenose.
Naglasite da se mnoge SPB mogu izbeći pravilnom upotrebom kondoma i odgovornim ponašanjem. Budite iskreni i otvoreni, kako bi deca shvatila ozbiljnost ovih tema i značaj prevencije.
5. Budite iskreni i otvoreni
Deca lako prepoznaju kada roditelji izbegavaju određene teme ili odgovore. Ako ne znate odgovor na neko pitanje, priznajte to i ponudite da zajedno saznate više informacija. To stvara poverenje i omogućava da dete oseća da može da vam se obrati u bilo kom trenutku.
6. Koristite svakodnevne situacije kao priliku za razgovor
Razgovor o seksualnosti ne mora da bude poseban, jednokratan događaj. Iskoristite svakodnevne situacije, kao što su gledanje filma, reklama ili razgovor sa prijateljima, kao povod da pokrenete teme o telu, odnosima, kontracepciji i SPB. Na ovaj način, dete će lakše prihvatiti te informacije i povezaće ih sa stvarnim životom.
7. Učite dete o granicama i poštovanju
Jedan od najvažnijih aspekata razgovora o seksualnosti jeste da deca razumeju koncept ličnih granica i poštovanja. Naučite ih da imaju pravo da kažu „ne“ i da se njihovo telo mora poštovati. Razgovarajte o tome šta znači pristanak i kako je važno poštovati tuđe granice.
8. Uklonite osećaj stida i neprijatnosti
Roditelji često osećaju nelagodu kada razgovaraju o ovoj temi, ali je važno da razgovor bude prirodan i otvoren. Ako deca vide da je roditelj opušten i smiren, biće im lakše da postavljaju pitanja. Podstaknite dete da izrazi svoje misli i osećanja bez straha od osude.
9. Usmerite ih na pouzdane izvore informacija
Kako dete raste i postaje radoznalije, preporučite mu knjige, brošure ili sajtove koji pružaju tačne i pouzdane informacije o seksualnosti, kontracepciji i SPB. Na taj način će dobiti relevantne informacije koje su primerene njegovom uzrastu.
Razgovor o seksualnosti sa decom je važan korak u njihovom odrastanju i formiranju zdravog odnosa prema telu i emotivnim odnosima.
Kao roditelj, važno je da budete otvoreni, iskreni i spremni da slušate, jer upravo vi imate najvažniju ulogu u pružanju tačnih informacija i podrške detetu.
Razvijanje poverenja i otvorenog dijaloga sada pomoći će deci da izgrade pozitivan stav prema seksualnosti, kontracepciji i zaštiti od seksualno prenosivih bolesti u budućnosti.