Kako ublažiti opekotine od sunca na prirodan način


Ljetni odmor, uživanje u suncu, moru, rijeci ili bazenu je idilična slika koju priželjkuje većina nas. Međutim, i kada smo na dugo očekivanom odmoru, trebamo biti na oprezu, posebno kada je u pitanju izlaganje sunčevim zracima i ultraljubičastom zračenju.
Pretjerano izlaganje ultraljubičastom zračenju može ubrzati starenje kože, a opekotine su prva posljedica neopreznog boravka na suncu. Patite li od opekotina koje bole, peku i svrbe, ZdraviJa vam preporučuje da posegnete za nekim od prirodnih sredstva koja ublažavaju tegobe i pospješuju zarastanje.
Zobene pahuljice
Kupka od zobenih pahuljica jedan je od najstarijih prirodnih lijekova protiv opekotina od sunca. Ubacite pola šoljice pahuljica u blender ili mikser te ih meljite dok se ne pretvore u fini prah. Naspite zobeni prah u mlaku kupku i rukom promiješajte vodu tako da što ravnomjernije raspršite prah.
Namačite se dvadesetak minuta, a potom se osušite nježnim pokretima mekog peškira. Možete napraviti i oblogu od zobenog praha pomiješanog sa prohladnom vodom. Svaka dva do četiri časa stavljajte tu oblogu na opečeno mjesto.
Jabukovo sirće
Kupka od jabukovog sirćeta izuzetno je djelotvorna u borbi protiv opekotina. Sirće je antiseptik i neupitno rashlađuje kožu dok isparava. Pomaže i da se uspostavi pH ravnoteža, čime ublažava peckanje i žarenje kože. Naravno, nemojte sirće stavljati na kažu dok ga ne razblažite sa vodom.
Med
Proizvod pčelinjeg rada cijenjen je zbog djelotvornosti protiv brojnih boljki, uključujući i opekotine od sunca. Nekoliko istraživanja je pokazalo da med ima antibakterijska svojstva i da pomaže pri zarastanju rana.
Nanošenje meda direktno na opekotinu ubrzava epitelizaciju kože, odnosno stvaranje novih ćelija. Namažite medom opečeno mjesto i omotajte ga gazom. Primijenite tretman dva puta dnevno, svaki put sa novom gazom. Možete koristiti čisti med, smjesu meda i mlijeka u omjeru 50:50 ili smjesu meda i limuna u omjeru 80:20.
Aloe vera
Ova biljka ima dugu istoriju primjene u slučaju opekotina od sunca zahvaljujući antioksidativnim, antibakterijskim, protivupalnim i umirujućim svojstvima. Upotrijebite stopostotni gel ili sok od aloe vere kako biste smirili i ovlažili kožu. Aloe vera sadrži prirodni lidokain – anestetik koji ublažava bol uzrokovanu opekotinama.
Aktivne čestice aloe vere pojačavaju dotok krvi do zahvaćenog tkiva i pospješuju samoiscjeljenje. Aloe vera sadrži i enzime koji ublažuju bol, te smanjuju upalu, crvenilo i otekline. Osim toga, gel aloe djeluje protiv bakterija i gljivica koje bi mogle izazvati infekciju opekotine.
Možda ti bude interesantno: Kako spriječiti ljuštenje kože nakon sunčanja
Nemasno mlijeko i jogurt
Pomiješajte šoljicu hladnog nemasnog mlijeka sa četiri šoljice vode pa dodajte nekoliko kockica leda. U smjesu umočite gazu i napravite oblogu. Stavite oblogu na opečeno mjesto i držite ga 15 do 20 minuta. Ponavljajte svaka dva do četiri časa.
Mlijeko stvara film od bjelančevina koji olakšava pečenje, svrab i bol od opekotine. Jogurt ima sličan učinak. Nanesite jogurt na opečena mjesta. Isperite kožu prohladnom vodom i onda je nježno osušite mekim peškirom.
Paradajz
Trljanje opekotine svježim paradajzom ublažava bol i pečenje. Paradajz ima i preventivno dejstvo protiv opekotina. Jedno naučno istraživanje pokazalo je da mazanje kože pastom od paradajza smanjuje rizik od nastanka opekotina. Za to je zaslužna čestica likopen, koja neutralizuje učinak ultraljubičastog zračenja na koži.
Vrećice čaja
Ako su vam opečeni očni kapci, umočite vrećice čaja u prohladnu vodu i tako ih namočene položite na zatvorene oči. Čaj sadrži taninsku kiselinu, koja ublažava tegobe izazvane opekotinama.
Možete primijeniti i skuvani crni, zeleni ili mentin čaj. Kada se ohladi, umočite gazu u čaj i napravite oblogu. Taninska kiselina u čaju izvlači vrućinu iz opečene kože i pomaže uspostavaljanje pH ravnoteže.
Soda bikarbona
Soda bikarbona stvara alkalno okruženje koje na kožu djeluje kao melem. Ima antiseptička svojstva, ublažava svrab i olakšava ljuštenje kože. Pomiješajte sodu bikarbonu sa vodom, namočite vatu u dobijenu smjesu i nanesite je na zahvaćeno područje ili ulijte pola šoljice sode u mlaku kupku i namačite se u njoj.
Zelena salata i krastavac
Skuvajte listiće zelene salate u vodi. Procijedite i ostavite tečnost da se hladi nekoliko časova u frižideru. Umočite vatu u tekućinu i razmažite je po opečenoj koži ili oprezno pritišćite vatom zahvaćeno mjesto.
Krastavci imaju prirodna analgetska i antioksidativna svojstva. Rashladite krastavce i usitnite ih u blenderu dok ne dobijete pastu. Nanesite je na opečena područja, uključujući i lice.
Šta još može pomoći?
Vitamin E može pomoći pri smanjenju upale uzrokovane opekotinom od sunca. Mažite kožu uljem bogatim vitaminom E (npr. uljem pšeničnih klica) ili uzimajte vitamin E kao dodatak prehrani.
Zadovoljite poriv da na opekotinu stavite nešto hladno. Ledeni paket pruža olakšanje kod blažih opekotina. Omotajte ga u vlažnu gazu ili tkaninu i položite ga na opečeno tkivo. Izbjegavajte pjenušave kupke i ne nanosite sapun na opečenu kožu. Ako baš morate upotrijebiti sapun, neka bude najblaži, dječji.
Ako je opekotina jako crvena i bolna ili ako su nastali plikovi, ZdraviJa vam savjetuje da se obratite ljekaru za stručnu pomoć.