Koji položaj spavanja je najbolji za varenje, a koji za kičmu?

Avatar photo
najbolja poza za spavanje

Kada legnete uveče, možda ne razmišljate o tome kako vaš položaj u krevetu utiče na telo. Ali način na koji spavate može imati veliki uticaj na varenje, zdravlje kičme, pa čak i kvalitet sna. I dok je svako telo drugačije, nauka ima jasne smernice o tome koji položaji donose najviše koristi i kada ih je možda vreme promeniti.

Za bolje varenje spavajte na levoj strani

Leva strana se smatra najpovoljnijom za varenje, a evo i zašto.

Ljudski stomak je anatomski smešten više ulevo, a kada ležimo na toj strani, gravitacija pomaže da se sadržaj iz želuca prirodno kreće ka tankom crevu. Ovaj položaj takođe olakšava rad limfnog sistema i može pomoći u sprečavanju refluksa i gorušice.

spavanje na boku

Istraživanja pokazuju da osobe koje pate od refluksa (GERB) imaju manje simptoma kada spavaju na levoj strani nego na desnoj ili na leđima.

Prednosti spavanja na levoj strani:

  • Podržava prirodan tok varenja
  • Može smanjiti osećaj nadutosti i nelagodnosti
  • Pomaže osobama sa žgaravicom i refluksom
  • Može poboljšati rad srca i cirkulaciju

Za zdravu kičmu spavanje na leđima sa blagim osloncem

Za kičmu, najbolji položaj je spavanje na leđima, ali uz nekoliko važnih dodataka. Kada ležite ravno, težina tela se ravnomerno raspoređuje, a kičma ostaje u neutralnom položaju. Međutim, da biste izbegli napetost u donjem delu leđa, preporučuje se da stavite jastuk ispod kolena.

Ova pozicija smanjuje pritisak na pršljenove, opušta ramena i vrat, i idealna je za osobe koje imaju problema sa donjim delom leđa.

Prednosti spavanja na leđima:

  • Podržava prirodnu zakrivljenost kičme
  • Smanjuje bol u leđima i vratu
  • Smanjuje pritisak na zglobove
  • Može smanjiti bore jer lice ne pritiska jastuk

A šta je sa spavanjem na stomaku?

spavanje na ledjima

Spavanje na stomaku najčešće se smatra nepovoljnim za telo. Iako nekima može pomoći kod hrkanja, ova pozicija stvara pritisak na vrat i donji deo leđa, jer glava mora biti okrenuta u stranu. Dugoročno, to može dovesti do bola i ukočenosti.

Ako ne možete da zaspite u drugom položaju, pokušajte bar da koristite tanji jastuk i jastuk ispod kukova, kako biste smanjili naprezanje kičme.

Možda te zanima
psi na hladnoci

Dakle, zaključak?

Za varenje – leva strana.

Za kičmu – leđa sa blagim osloncem.

Na stomaku – samo ako baš morate.

Način na koji spavamo nije samo stvar navike, već i zdravlja. Male promene u položaju tokom noći mogu značiti mnogo za jutarnji osećaj odmora, rasterećenosti i lakoće. A kada se telo odmori kako treba, sve ostalo je lakše.

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh