Oralnim seksom možete preneti opasnu bakteriju
Prva pomisao na seks nas asocira na užitak, strast, emociju, igru i zadovoljstvo. Međutim, pored užitka i produžavanja vrste, seks nosi i rizike, a to su zapravo SPI (seksualno prenosive infekcije).
Iako se oralni seks čini kao najsigurnija vrsta odnosa, to zapravo i nije tačno, osim kada je u pitanju trudnoća. Naime, postoje infekcije koje se prenose baš oralnim odnosom, a jedna od njih je i bakterija o kojoj danas pišemo, gonoreja.
Jedan od najvećih problema ove infekcije je činjenica da je ovu bakteriju jako teško izlečiti, ponekad skoro i nemoguće.
Doktorka Svetske Zdravstvene Organizacije, Teodora Wi, izjavila je da je gonoreja izrazito rezistentna bakterija, jer što više antibiotika konzumirate, to otpornija gonoreja postaje.
Upravo zbog ove činjenice, analize Svetske Zdravstvene Organizacije pokazuju da je otpronost gonoreje na antibiotike viđena već u 77 država širom sveta.
Svetske organizacije i vlasti napominju da korištenje kondoma treba da bude prisutno i tokom oralnog odnosa.
A šta je zapravo gonoreja?
Gonoreja je seksualno prenosiva infekcija (SPI) koju izaziva bakterija Neisseria gonorrhoeae. Ova bakterija može da inficira sluzokože genitalnih organa, rektuma i grla, zbog čega se može preneti putem vaginalnog, analnog i oralnog seksa.
Simptomi gonoreje
- Kod muškaraca: žuti ili zeleni iscedak iz penisa, bol pri mokrenju, otok i bol u testisima.
- Kod žena: pojačan vaginalni iscedak, bol pri mokrenju, bol u donjem delu stomaka, krvarenje između menstruacija.
- Kod oba pola: upala grla ako se infekcija prenese oralnim putem, kao i rektalni simptomi (svrab, bol, krvarenje) ako je u pitanju analna infekcija.
Zašto je gonoreja opasna?
Gonoreja je postala sve teža za lečenje zbog razvijanja otpornosti na antibiotike. Ukoliko se ne leči, može dovesti do ozbiljnih komplikacija, kao što su:
- Neplodnost kod žena i muškaraca
- Hronične karlične upale kod žena
- Infekcija se može proširiti na krvotok i izazvati sistemske infekcije
Prevencija
- Dosledna upotreba kondoma.
- Redovno testiranje, posebno ako imate više partnera ili sumnjate na moguću infekciju.
- Održavanje otvorene komunikacije sa partnerom o SPI.
Gonoreja, iako ozbiljna, može biti kontrolisana i lečena ako se otkrije na vreme, što naglašava važnost prevencije i redovnog testiranja.
Ignorisanje simptoma kao i nelečenje istih može dovesti do nastanka drugih bolesti. Dakle, ako ste primetili neke od navedenih simptoma, posetite svog lekara u što skorije vreme.