Zašto je hrana u avionu manje ukusna, a mi više gladni?

Avatar photo
ukus hrane u avionu

Ako ste ikada primetili da hrana u avionu deluje bezukusno ili čudno, niste jedini. Mnogi se verovatno pitaju zašto obrok na visini od nekoliko hiljada metara nije baš ukusan kao isti obrok na zemlji i zašto često osećamo veću glad dok letimo.

Razlozi za ovaj fenomen su složeni i uključuju nekoliko faktora povezanih sa našim čulima, fiziološkim reakcijama tela i samim okruženjem u avionu.

Uticaj kabinskog pritiska na čula ukusa i mirisa

Jedan od ključnih razloga zašto hrana u avionu deluje manje ukusno jeste pritisak u kabini. Na visini od 10.000 metara, pritisak u kabini je znatno niži nego na tlu, iako je bezbedan.

hrana u avionu

Niži pritisak smanjuje našu sposobnost da prepoznamo slatke i slane ukuse, koji su glavni okusi većine obroka. Studije su pokazale da čula ukusa mogu biti oslabljena i do 30% zbog promene pritiska, što znači da hrana jednostavno deluje bljutavo i nedovoljno začinjeno.

Suvoća vazduha i smanjen osećaj mirisa

Vlažnost vazduha u kabini aviona je znatno niža nego što je naše telo naviklo, obično ispod 20%, što je skoro kao u pustinji. Suvoća vazduha može isušiti sluzokožu nosa i usta, smanjujući oštrinu našeg čula mirisa.

Miris je veoma važan za doživljaj ukusa, pa kada ga izgubimo, hrana može delovati jednolično i manje ukusno. Bez izoštrenog mirisa, teško je osetiti suptilne nijanse ukusa, zbog čega nam hrana u avionu može delovati bezlično i definitivno manje privlačno.

Veća potreba za kalorijama zbog gubljenja tečnosti i stresa

putovanje avionom hrana

Tokom leta, naše telo gubi više tečnosti nego što bismo očekivali, delimično zbog niske vlažnosti vazduha, a delimično zbog stresa koji letenje može izazvati.

Čak i kada se ne osećamo fizički iscrpljeno, naše telo koristi više energije kako bi se prilagodilo uslovima u kabini, što može rezultirati povećanom glađu. Zbog toga smo često više gladni nego inače, čak iako smo pre leta dobro jeli.

Možda te zanima
plave zone

Priprema i skladištenje hrane

Hrana za avione priprema se unapred, često i nekoliko sati pre leta, a zatim se zagreva u kabini. Zbog specifičnih zahteva i logistike, mnogi obroci su dizajnirani da budu stabilni u skladištu, što može uticati na svežinu i teksturu hrane.

So i drugi začini mogu se dodavati u većim količinama kako bi hrana imala intenzivniji ukus, ali ovi napori često ne nadomeste gubitak ukusa, iz razloga koje smo naveli ranije.

Dakle, hrana u avionu nije ukusna iz niza razloga – od kabinskog pritiska i suvoće vazduha, do pripreme obroka i specifičnih zahteva za skladištenje.

Na visini, naša čula postaju „prigušena“, pa hrana deluje blaže, a mi osećamo veću glad nego što bismo osećali inače zbog gubitka vode i stresa.

Najbolje rešenje: opustite se, sami pripremite sendvič ili neki drugi obrok i pijte mnogo vode!

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh