9 navika koje vas čine neprofesionalnim
Ko ste vi tokom vikenda ne mora nužno biti isto što ste na poslu – i to je sasvim normalno. Kada je reč o vašem poslu, sve funkcioniše drugačije: vaše prisustvo nije opciono, vaši saradnici ne moraju biti vaši prijatelji, a popodnevne dremke nisu baš prihvatljive.
Poznata je činjenica da će vaša karijera izazvati vas kao pojedinca i ojačati vas kao profesionalca. Bez obzira na to koje je vaše zanimanje, sposobnost da ostavite pozitivan utisak na ljude sa kojima radite je važan aspekt vašeg uspeha.
Iako postizanje ovog cilja ima tendenciju da bude deo procesa učenja, donosimo vam devet navika koje čine da izgledate neprofesionalno.
1. Konstantno ste na telefonu
Preuzimanje ličnog poziva je prihvatljivo, ali konstantno proveravanje tekstualnih poruka nije. Opšte pravilo je da situacije koje se ne odnose na vaš posao uglavnom treba rešavati kada niste na radnom mestu.
Osim ako je pitanje ozbiljnije prirode, tweet u kojem ste označeni i video koji vam je prijatelj poslao, i dalje će biti tu gde jesu – bez obzira na to kada ćete ih proveriti. Iako je vaša želja da ostanete povezani sa ljudima na internetu lepa, ona nije neophodna (na poslu) i ne treba je tretirati kao takvu.
2. Ogovaranje sa kolegama
Postoji vreme i mesto za priču o događajima koji su se desili tokom vikenda, a to nije sala za odmor na poslu gde vreme provode i vaši nadređeni. Logično je pretpostaviti da želite prijateljsko radno okruženje, ali da budete u dobrim odnosima sa vašim kolegama, ne morate i ne treba da postanete njihov novi najbolji prijatelj.
Iako je korisno da razgovarate sa ljudima sa kojima radite, još bolje je kada ste u mogućnosti da filtrirate ono što delite i sa kim to delite.
3. Rad u neurednom prostoru
Puno se može reći o osobi prema načinu na koji se predstavlja, ali i na osnovu toga kako izgleda njen radni prostor. Dok ste verovatno primetili izgled vaših saradnika, njihov radni prostor krije pravu istinu o njihovom karakteru.
Da li vaš radni prostor podrazumeva prljave činije od doručka ili je ukrašen fotografijama vašeg kućnog ljubimca, oni koji prolaze će sigurno primetiti. Na vama je da odlučite o onome šta će oni videti.
4. Ne poštujete dress code
Iako se dress code razlikuje za različite oblasti rada, uvek je pametna ideja da obratite pažnju na to koja se tačno pravila odnose na vas (kako biste izbegli njihovo kršenje). Ukoliko budete svesni svoje odeće, sprečićete spoglede i ogovaranja i moći ćete se usredsrediti na posao, kao i svi oko vas.
5. Često kasnite
Od svakodnevnog prisustva do nedeljnih sastanaka, prolazak kroz vrata 20 minuta nakon zakazanog vremena je navika koja se ne treba praktikovati. Znamo da se ponekad događa, ali ukoliko se uvek pripremite unapred, smanjićete verovatnoću da ćete zakasniti i lakše ćete izbeći neugodnosti.
6. Loše baratate poslovnim imejlom
Pogodnost e-pošte je da se informacije mogu poslati za nekoliko sekundi, ali sadržaj i ton poslovnog imejla veoma lako mogu zazvučati pogrešno.
E-poštu treba shvatiti ozbiljno. Iako su emotikoni slatki, za njih nema mesta u vašoj poslovnoj korespondenciji.
Osim toga, trebalo bi i da se držite sledećeg:
- Ne koristite previše prideva;
- Pazite na interpunkciju;
- Izbegavajte velike blokove teksta;
- Na poslovne imejlove odgovarajte u roku od jednog radnog dana, nikako ne bi trebalo da kasnite po nekoliko dana.
Sveukupno gledano, e-pošta je namenjena da vam pomogne, a upoznavanje sa odgovarajućim pravilima njenog korišćenja učiniće da delujete profesionalnije.
7. Izgovori
Posao može biti izazov, a vaša reakcija na probleme će biti vaš ključ uspeha – ili će biti kriva zbog toga što ne možete da savladate nadolazeću gomilu zadataka.
Bez obzira na situaciju u kojoj ste se našli, ona povećava vaš stres i smanjuje vašu pouzdanost – istovremeno ukazujući na to da niste u mogućnosti da prihvatite kritike ili da niste dovoljno otvoreni da to potvrdite.
Kao ljudi, svi pravimo greške, a ponekad je najbolji način njihovog rešavanja da prihvatimo zašto su se desile i napravimo promenu kako bismo ih izbegli u budućnosti.
8. Ignorisanje povratnih informacija
Bez obzira na to da li su povratne informacije koje dobijate od svojih kolega ili nadređenih pozitivne ili negativne, važno je da ih pažljivo saslušate i shvatite kao priliku za lični i profesionalni rast.
Odbijanje da se čuje tuđe mišljenje ili da se prepoznaju oblasti u kojima možete napredovati, može stvoriti utisak da niste zainteresovani za svoj razvoj i unapređenje veština. Umesto toga, pokažite otvorenost za povratne informacije i spremnost da radite na sebi.
9. Previše se oslanjate na druge
Dok je timski rad ključan za uspeh mnogih projekata, preterano oslanjanje na druge može stvoriti utisak da niste samostalni ili odgovorni. Stalno traženje pomoći ili prebacivanje svojih obaveza na druge može izazvati frustraciju među kolegama i narušiti vaš ugled.
Naučite da balansirate između timskog rada i samostalnog izvršavanja zadataka. Razvijanje sposobnosti da samostalno rešavate probleme i preuzimate inicijativu pokazuje vašu pouzdanost i kompetenciju, što je ključno za vašu profesionalnu reputaciju.
Koja od ovih navika je i vaša navika? Recite nam svoje mišljenje u komentarima!