Da li maske za lice zaista djeluju na vašu kožu? (RECEPTI)


Maske za lice su među najpopularnijim spa tretmanima, i to više nije novost. Mirisi, njihova prijatna tekstura i dobar osjećaj neposredno nakon skidanja maske čine ih omiljenim među ženama svih uzrasta. Međutim, da li su to samo senzualni osjećaji na licu ili maske mogu zaista učiniti nešto dobro za vašu kožu?
Dermatolozi kažu da su maske odlično sredstvo za povremeni tretman kože lica, na koju značajno utiče to koje je godišnje doba u toku. Kreme povremeno mogu da budu prva pomoć kod suhe kože, upala, crvenila ili akni. Nakon što saznate koji je vaš tip kože, najvjerovatnije ćete lako pronaći i masku koja vam može poslužiti.
Maske i sastojci
Skoro sve maske na poleđini imaju spisak sastojaka i kratko objašnjenje čemu služe. Ukoliko imate masnu kožu, vjerovatno će vam odgovarati maska koja apsorbuje višak ulja i umiruje kožu. Ukoliko se borite protiv bora, svjež crni čaj koji ćete staviti preko noći je savršen jer se sa njim vaše kožne ćelije regenerišu tokom sna.
Ono što je specifično kad maski za lice je to što zbog dužeg zadržavanja na koži od krema i drugačije strukture zapravo jako duboko prodiru u kožu. Maske mogu pružiti veću koncentraciju aktivnih sastojaka od krema, te bolje hidriraju i balansiraju kožu.
Popularna crna maska je odlična za masnu kožu, jer koristi glinu za isušivanje kože, kao i salicilnu kiselinu za piling. Ono što dermatolozi takođe naglašavaju jeste to da su maske odlične za određene specifične probleme sa kožom. Za ovakve slučajeve svakako se preporučuju umirujuće maske koje mogu smanjiti crvenilo i ubrzati proces liječenja.
Možda vas bude zanimalo i kako se naša koža mijenja kada zagazimo u tridesete godine.
Šta vam preporučujemo?
Da bismo vam pojednostavili potragu za odgovarajućom maskom, ovdje je kratak vodič u kom su vrste maski raspoređene po sastojcima, a koje dalje treba tražiti na osnovu vrste kože ili stanja.
Akne – Salicilna kiselina
Suva koža – Hijaluronska kiselina
Bore – Vitamin C ili drugi antioksidanti
Rosacea – Niacinamide
Tamne mrlje – Ekstrakt korijena od soje ili parlorida
Ukoliko pravite „homemade” maske, obavezno prvo očistite kožu hranljivim, pH neutralnim sredstvom za čišćenje bez sapuna. Koristite toplu vodu za ispiranje, jer se pore tako otvaraju. Ovo predstavlja savršenu podlogu za bilo koju masku.
Prirodne maske za lice koje možete napraviti sami
Zimsko vrijeme nije zahvalno prema našoj koži. Hladnoća čini naša lica zategnutima, a grijanje u zatvorenim prostorima doprinosi tome da nam lice ostane suho, te da nas pomalo svrbi.
Iako ostatak našeg tijela ostaje zaštićeno odjećom (ali u nekim slučajevima zanemareno) tokom hladnih mjeseci, naša lica se sukobljavaju sa problemom baš svakog dana. Zapamtite da je lice dio vas koji svakodnevno prvo pozdravlja svijet.
Zaboravite na vrijeme i novac potrošene u skupim kozmetičkim salonima i probajte ZdraviJa maske za lice koje možete napraviti i kod kuće.
Maska od banane
Kome je još potreban botox kada su tu banane? Tako je!
Bananu možete koristiti kao prirodnu, domaću masku za lice koja hidrira vašu kožu i čini da ona izgleda i osjeća se mekše. Smekšajte viljuškom bananu u glatku pastu, zatim je lagano nanesite na lice i vrat. Zadržite masku na licu 10 do 20 minuta, zatim isperite hladnom vodom.
Još jedan popularni recept za masku čine jogurt od 1/4 čaše, 2 kašike meda (prirodni lijek za akne) i 1 srednja banana.
Toner od jabukovog sirćeta
Korišćenje sirćeta kao tonera za kožu datira još iz vremena Helene iz Troje, a ono je isto tako efikasno i danas. Nakon što operete lice, izmiješajte 1 kašičicu jabukovog sirćeta sa šoljicom vode te iskoristite ovu tečnost kao toner kojim ćete uz pomoć vatice očistiti pore lica.
Takođe, možete izmiješati 1/4 čaše sirćeta sa 1/4 čaše vode. Ovu soluciju nježno primijenite na lice i ostavite da se osuši.
Maska za lice od jaja
Požurite u frižider i zgrabite jedno jaje. Ukoliko imate suhu kožu koju je potrebno hidratizovati, razdvojte jaje i namažite lice umućenim žumancetom. Za one sa masnom kožom tu je bjelanjak, u koji možete dodati malo limuna i meda. Za normalnu kožu koristite cijelo jaje.
Primijenite umućeno jaje, opustite se i sačekajte 30 minuta, zatim isperite. Svidjeće vam se vaše novo, svježije lice!
Maska za lice sa jogurtom i ovsenom kašom
Osim što lijepo pročišćava kožu, ova maska je i hrani. Potrebno vam je samo malo toplog meda, kašika ovsene kaše i kašika jogurta po izboru. Sastojke sjedinite u jednoj zdjeli, promiješajte i maska je spremna za upotrebu.
Namažite masku na lice i držite najmanje 15 minuta te isperite mlakom vodom. Odlična je, zar ne?
Ako preferirate avokado, pogledajte koje prirodne maske za lice smo pravili sa avokadom kao glavnim sastojkom.
Maska sa kakaom i kafom
Ova mješavina će učiniti da nestane nadutosti sa vašeg lica, pogotovo oko očiju, i poboljšaće teksturu vaše kože lica generalno.
Za ovu masku vam je potrebno:
- 3 kašike kafe
- 3 kašike kakaoa u prahu
- 3 kašike mlijeka ili jogurta
- malo limunovog soka ili meda, zavisno od tipa kože – za suvu med, za masniju limunov sok
Sve sastojke sjedinite i pomiješajte. Masku nanesite na lice i vrat i držite je tako dok se skroz ne osuši. Isperite mlakom vodom i osušite peškirom lagano tapkajući. Ova maska daje trenutni sjaj koži, a dobra je i u borbi protiv akni.
Prirodne maske za masno i problematično lice
Postoje recepti za prirodne maske za lice koje će vam pomoći da zategnete masnu i aknama sklonu kožu, te izjednačite ten. Ove maske ne samo da se lako mogu napraviti, već su i testirane od strane žena sa problematičnom kožom, a rezultati su i više nego sjajni. Takođe je potrebno napomenuti da su svi sastojci ovih maski organski.
Iako masna koža može djelovati kao veliki problem, dobra vijest je da su ulja u vašoj koži odlična za sprečavanje bora. Ironija je što će vaša koža, kada postane starija, najvjerovatnije prestati da stvara toliko ulja, te će postati suva. Ovo se dešava gotovo svim ženama.
Međutim, mnogo je lakše pronaći odgovarajući losion kada je potrebno nahraniti kožu tečnostima, nego pronaći rješenje kada višak ulja stvara probleme poput bubuljica i akni.
Kako biste što prije riješili ovakav ili sličan problem, napravite ZdraviJa maske i uživajte u izvanrednim rezultatima!
Nismo zaboravili ni vas sa suvom kožom, pa pročitajte recepte u nastavku.
Domaća maska od zelene gline
Kada su u pitanju maske za lice, nema boljeg izbora od zelene gline.
Sastojci:
- Zelena glina
- 1 kašika meda
- Voda (za masnu kožu), jojoba ulje (za suvu kožu) i pola-pola (za kombinovanu kožu)
- Opciono: vaše omiljeno esencijalno ulje
Priprema:
Pomiješati dvije doze tečnosti sa jednom dozom gline (u zavisnosti od toga koliko regija tretirate i da li pravite masku samo za sebe). Umiješati malo meda, te dodati još tečnosti ako je smjesa previše suva. Zatim dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja (po želji).
Držite masku 15 minuta. Isperite toplom vodom.
Maska od kurkume
Kurkumin prah se može koristiti za izjednačavanje tona kože, ali je on takođe podoban za suzbijanje proizvodnje viška melanina uzrokovanog sunčevim svjetlom, a žene svih vrsta kože mogu imati koristi od njegovih anti-ageing osobina.
Kurkuma je odlična i za liječenje hroničnih upala, iritacije kože i oštećenja od sunca, što može dovesti do prijevremenog starenja kože.
Sastojci:
- 1/4 kašike kurkume u prahu
- 2 kašike brašna ili kukuruznog skroba (za zgušnjavanje paste)
- Malo meda
- Za masnu kožu: 1/4 čaše običnog jogurta i nekoliko kapi limunovog soka
- Za suvu kožu: 2 kašike kokosovog ulja, slatkog bademovog ulja ili maslinovog ulja (ili više ako želite)
Priprema:
Pomiješajte brašno i kurkumu, pa dodajte med. Ukoliko imate masnu kožu dodajte limunov sok. Polako dodajte jogurt i miješajte sve dok se ne stvori kremasta pasta. Koristite manje ili više jogurta, po vašem ukusu.
Nanesite masku na lice i vrat i ostavite da stoji 15-20 minuta. Koristite peškir za lice natopljen toplom vodom i isperite masku.
Aspirin maska za lice
Ovaj recept vam može pomoći da riješite problem koji imate sa licem, i to mnogo brže nego da ga samo ostavite na miru.
Sastojci:
- 3-6 aspirina
- 1 limun
- soda bikarbona
- Med ili neko prirodno ulje, kao što je bademovo, maslinovo ili kokosovo
Priprema:
U zavisnosti od toga koliko regija tretirate, koristite 3-6 aspirina. Zgnječite aspirin tako da od njega napravite prah, preko njega iscijedite svjež limunov sok (oko 1 kašiku na 3 aspirina) i pustite da se aspirin pretvori u pastu.
Ukoliko imate suvu kožu, dodajte jednu kašiku meda ili malo ulja (bademovo, maslinovo ili kokosovo). Dobro promiješajte.
Ukoliko pak imate masnu kožu, možete preskočiti ovaj dio i dodati još nekoliko kapi limuna umjesto toga. Primijenite masku na čitavo lice ili samo određeno područje. Dozvolite da se osuši, a zatim uklonite mokrim peškirom potopljenim u toplu vodu i sodu.
Pišite nam u komentare kakva su vaša iskustva sa ovim maskama i koje su vaše najbolje kombinacije za prirodne maske.