7 recepata za učinkovite homemade maske za lice

Avatar photo
mask za lice diy

U poslednjih nekoliko godina, popularnost kućnih maski za lice značajno je porasla. Internet je prepun različitih recepata i preporuka, ali mnogi od nas se i dalje pitaju da li ove maske zaista deluju.

Brojni dermatolozi tvede da su maske za lice odlične kao povremeni tretman kože lica, ali da bi ih trebalo birati u skladu sa tipom kože.

Maske i sastojci

Na poleđini maski koje kupujete u drogerijama gotovo uvek se nalazi spisak sastojaka i kratko objašnjenje toga čemu svaka od njih služi. Ukoliko imate masnu kožu, verovatno će vam odgovarati maska koja apsorbuje višak ulja i umiruje kožu. Ukoliko želite masku koja smanjuje vidljive znakove starenja, dobar izbor bi bio sveži crni čaj koji se preko noći stavlja na lice, jer pomaže u regeneraciji ćelija.

Ono što je specifično u vezi sa maskama za lice je to što zbog dužeg zadržavanja na koži zapravo jako duboko prodiru u nju. Maske mogu sadržavati veću koncentraciju aktivnih sastojaka od krema, te bolje hidrirati kožu.

sheet maske za lice

Maske koje sadrže glinu, poput popularne crne maske, odlične su za masnu kožu. One često sadrže i salicilnu kiselinu koja služi kao piling.
Ono što dermatolozi takođe naglašavaju jeste to da su maske odlične za određene specifične probleme sa kožom. Za ovakve slučajeve najčešće se preporučuju umirujuće maske koje mogu smanjiti crvenilo i ubrzati proces lečenja.

Šta vam preporučujemo?

Da bismo vam olakšali potragu za odgovarajućom maskom, predstavljamo vam mini vodič o tome koju masku treba da potražite u odnosu na specifično stanje ili tip vaše kože.

  • Akne – Salicilna kiselina
  • Suva koža – Hijaluronska kiselina
  • Bore – Vitamin C ili drugi antioksidanti
  • Rosacea – Niacinamid
  • Tamne mrlje – Ekstrakt korena od soje ili parlorida

Ukoliko pravite homemade maske, obavezno kožu prvo očistite hranjivim, pH neutralnim sredstvom za čišćenje bez sapuna. Koristite toplu vodu za ispiranje, jer se na taj način pore otvaraju. Ovako ćete od svoje kože napraviti savršenu podlogu za bilo koju masku.

homemade maske za lice

Prirodne maske za lice koje možete napraviti sami

Zima često utiče loše na našu kožu. Hladnoća čini naša lica zategnutima, a grijanje u zatvorenim prostorijama doprinosi tome da nam lice ostane suho i da nas pomalo svrbi.

Iako ostatak tela ostaje zaštićen odećom tokom hladnih meseci, naše lice se konstantno suočava sa problemima. Upravo zbog toga je važno da svakodnevno brinemo o njemu.

Zaboravite na vreme i novac potrošene u skupim kozmetičkim salonima i probajte ZdraviJa maske za lice koje možete napraviti kod kuće.

Maska od banane

Bananu možete koristiti kao prirodnu masku za lice koja hidrira vašu kožu i čini je mekom i nežnom.

Ovu masku ćete napraviti tako što ćete viljuškom smekšati bananu i napraviti glatku pastu, a zatim je lagano naneti na lice i vrat. Zadržite masku na licu 10 do 20 minuta, a zatim isperite hladnom vodom.

Toner od jabukovog sirćeta

Nakon što operete lice, izmešajte 1 kašičicu jabukovog sirćeta sa šoljicom vode, te iskoristite ovu tečnost kao toner kojim ćete uz pomoć vatice očistiti pore lica.

Takođe, možete izmešati 1/4 čaše sirćeta sa 1/4 čaše vode. Ovu tečnost nežno nanesite na lice i ostavite da se osuši.

Maska za lice od jaja

Maska od jaja je takođe veoma dobra za vašu kožu. Ukoliko imate suvu kožu koju je potrebno hidrirati, razdvojite jaje i namažite lice umućenim žumancetom. Za one sa masnom kožom tu je belanjak u koji možete dodati malo limuna i meda. Za normalnu kožu koristite celo jaje.

Masku možete držati na licu 30 minuta, a zatim isprati.

Maska za lice sa jogurtom i ovsenom kašom

Osim što lepo pročišćava kožu, ova maska je i hrani. Potrebno vam je samo malo meda, kašika ovsene kaše i kašika jogurta. Sastojke sjedinite u jednoj posudici, promešajte i maska je spremna za nanošenje.

Nanesite masku na lice i držite je najmanje 15 minuta, te isperite mlakom vodom.

Maska sa kakaom i kafom

maska za lice sa kafom

Za ovu masku vam je potrebno:

Možda te zanima
saveti za negu selebritiji

  • 3 kašike kafe
  • 3 kašike kakaoa u prahu
  • 3 kašike mleka ili jogurta
  • malo limunovog soka ili meda (za suvu kožu je dobar med, a za masniju limunov sok)

Sve sastojke sjedinite i pomešajte. Masku nanesite na lice i vrat i držite je tako dok se potpuno ne osuši. Isperite mlakom vodom i osušite lice peškirom, lagano tapkajući. Ova maska daje sjaj koži, a dobra je i u borbi protiv akni.

Domaća maska od zelene gline

Sastojci:

  • Zelena glina
  • 1 kašika meda
  • Voda (za masnu kožu), jojoba ulje (za suvu kožu) i mešavina ova dva sastojka za kombinovanu kožu

Priprema:

Pomešajte dve doze tečnosti sa jednom dozom gline (u zavisnosti od toga koliko regija tretirate i da li pravite masku samo za sebe). Dodajte malo meda, pa još tečnosti ako je smesa previše suva. Zatim dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja (po želji).

Držite masku 15 minuta. Isperite toplom vodom.

Maska od kurkume

maska sa kurkumom

Kurkumin prah se može koristiti za izjednačavanje tona kože, a dobar je i za borbu protiv viška melanina. Kurkuma je odlična i za lečenje hroničnih upala, iritacije kože i oštećenja od sunca koje može dovesti do prevremenog starenja kože.

Sastojci:

  • 1/4 kašike kurkume u prahu
  • 2 kašike brašna ili kukuruznog skroba
  • Malo meda
  • Za masnu kožu: 1/4 čaše običnog jogurta i nekoliko kapi limunovog soka
  • Za suvu kožu: 2 kašike kokosovog ulja, slatkog bademovog ulja ili maslinovog ulja (ili više ako želite)

Priprema:

Pomešajte brašno i kurkumu, pa dodajte med. Ukoliko imate masnu kožu, dodajte limunov sok. Polako dodajte jogurt i mešajte sve dok ne dobijete kremastu pastu. Koristite manje ili više jogurta, po vašem izboru.

Nanesite masku na lice i vrat i ostavite da stoji 15-20 minuta. Koristite peškir natopljen toplom vodom kako biste očistili lice.
Pišite nam kakva su vaša iskustva sa ovim maskama i koje su vam najdraže.

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh