Japanska ili kaki jabuka – bogata riznica zdravlja

Avatar photo

Japanska jabuka ili kaki (lat. Diospyros) potiče iz Azije – Kine, Koreje i Japana. U Kini se uzgaja već 2000 godina, što ovu voćku čini jednom od najstarijih kultivisanih na svijetu. U naše krajeve je došla preko Japana pa odatle i naziv japanska jabuka. Naziv kaki u Mandžuriji, Kini u prevodu znači hrana bogova, a vjerovanje da ovo voće ima mistične moći i dalje opstaje u nekim ruralnim naseljima.

Kaki sazrijeva u zimskom periodu, a plodovi su krupni te mogu biti teški i do pola kilograma i divne su narandžaste boje. U jesen, lišće pocrveni i otpadne, dok na drvetu ostanu samo krupni narandžasti plodovi. Po izgledu podsjeća na paradajz, a po okusu na mješavinu kajsije i breskve.

Kako bi poprimili svoju punu aromu, plodovi moraju biti potpuno zreli, skoro crveni, pa se obično beru u kasnu jesen, nakon prvih mrazeva. Sazrijevanjem, plod postaje sočan, sladak i prijatnog okusa, i tada može da se jede kašičicom.

Za nju se može reći da je pravi izvor zdravlja.

Plodovi su bogati vitaminom C i A i sadrže kalijum, kalcijum i gvožđe, zbog čega blagotvorno deluju i na probavu. Japanska jabuka je bogata dijetalnim vlaknima koji su presudni za dobro funkcionisanje digestivnog trakta. Dijetalna vlakna stimulišu probavu i pomažu kod problema opstipacije podsticanjem crijeva što za rezultat ima izbacivanje štetnih toksina iz organizma.

Plod kakija, ili sok, ljekovito deluje kod bolesti želuca, crijeva, kod liječenja hemoroida, bolesti jetre i žuči, djeluje umirujuće na organizam, opušta ga i jača cjelokupni imuni sistem. Jedan plod japanske jabuke sadrži 12.6mg vitamina C, što čini 21% preporučivog dnevnog unosa ovog vitamina. Urštavanje voća bogatog vitaminom C jača imuni sistem, štiteći organizam od infekcija i slobodnih radikala.

Zanimljivo je da ovo voće predstavlja sjajan lijek za zaustavljanje krvarenja i protiv pucanja kapilara. Ukoliko se japanska jabuka kaki tokom zime konzumira redovno, budite sigurni da ćete biti zaštićeni od prehlada, gripa i različitih upala. Naročito se preporučuje osobama koje imaju problema sa venama.

Japanska jabuka kaki ima dosta i vitamina A za koji blagotvorno utiče na kožu. Pored njega, koncentracija beta-karotena, luteina i likopena daće joj pravi prirodni anti-age tretman, jer će spriječiti znakove preranog starenja poput bora, staračkih pjega, podočnjaka i opuštenih mišića. Osim toga, postoje saznanja da ovo voće eliminiše rizik od dobijanja Alchajmerove bolesti.

Kaki se koristi i u izradi kozmetičkih proizvoda.

Kada kupujete ovu jabuku, budite oprezni i uzmite plodove koji su zreli. Ako kupite nezrele plodove oni bi mogli biti vrlo kiseli. Kako bi brže dozreli ostavite ih u zatvorenoj plastičnoj posudi ili papirnoj vrećici na sobnoj temperaturi uz neko drugo voće – banane, jabuke ili kruške. Znaćete da su dovoljno zrele kada omekšaju i kada počnu ličiti na balon ispunjen vodom.

Japanska jabuka na dan i doktor vam nije potreban. Da li je japanska jabuka bolja od jabuke? Nedavno sprovedena studija je pokazala da japanske jabuke sadrže visok nivo dijetalnih vlakana, minerala i fenolnih jedinjenja koji su od presudne važnosti u borbi protiv ateroskleroze (glavni uzročnik srčanih oboljenja). Naučnici tvrde da visok sadržaj vlakana, fenola, minerala i elemenata u tragovima čine japansku jabuku vrlo poželjnom u antiaterosklerotičnoj dijeti.

Kaki su odličan izvor dijetalnih vlakana s obzirom da sadrže 6 grama vlakana po voćki (24% preporučivog dnevnog unosa). Dijetalna vlakna su ključna za mršavljenje jer ubrzavaju probavu i smanjuju apetit.

Zbog visokog sadržaja kalijuma i šećera, kaki jabuka povećava nivo energije i suzbija umor. Takođe, sok ove voćke pomaže prilikom smanjenja stresa.

Kako se jede japanska jabuka?

Japanska jabuka jede se svježa, kuhana ili sušena, a poželjno je oljuštiti njenu koru. Razlog zbog kojeg je koru poželjno ukloniti je činjenica da ona sadrži velike količine tianina koji uzrokuje slabiju apsorpciju drugih nutrijenata iz voća.

Sirovu je izrežite na četvrtine ili jedite kao običnu jabuku. Japanska jabuka ne smije se jesti na prazan želudac, a poželjno je jesti ih nakon nekog većeg obroka.

Možete je koristiti pri pravljenju raznih kolača i sladoleda, a možete je kombinovati sa jogurtom i zobenim pahuljicama. Kao svježe voće, japanske jabuke jedite u voćnoj salati ili samo sa jogurtom. U ovim kombinacijama je dobra i kada je osušite.

Kako se jede japanska jabuka ukoliko je kuhate?

Skuhajte ju u vodi sa malo cimeta i limunovog soka. Skuhanu je ostavite u frižideru da se ohladi i poslužite kao kompot nakon nekog većeg obroka.

Kaki kao lijek

Ako želite koristiti kaki jabuku za liječenje parazita, kašlja ili temperature, ogulite je i ostavite na suncu cijeli dan i vani preko noći. Tada će poprimiti bijelu boju pa ćete znati da je odlična za korištenje kako biste brže ozdravili.

Japanska jabuka u ishrani beba

Jedna prosječna kaki japanska jabuka sadrži oko 12 mg vitamina C. Ukoliko vaše dijete ima problem sa apsorpcijom gvožda, ova voćka može da bude sjajna za smanjenje efekata tog problema.

Možda te zanima
pecene jabuke desert

Po navodima stručnjaka, djetetu možete dati japansku jabuku ako ima najmanje 8-10 mjeseci.

Kaki jabuku možete pripremiti kao pire, bez potrebe da skidate kožicu jer je veoma tanka. Bitno je da dobro operete voćku prije pripreme.

U nastavku  vam donosimo recept koji možete praviti svojim bebama.

Sastojci:

  • 3 kaki jabuke (isjeckane)
  • 1 šolja ovsene kaše
  • 2 šolje vode
  • 1 jabuka
  • vanila
  • cimet

Priprema:

Stavite sve namirnice u lonac i pustite da proključa.

Smanjite vatru i pustite da se krčka.

Nakon 15-20 minuta nakon što tečnost ispari, dobro promiješajte (možete koristiti i mikser).

*obavezno se konsultujte sa ljekarom ili nutricionistom na temu davanja japanske jabuke bebama i djeci.

Nadamo se da ćete ovu zanimljivu voćku uvrstiti na svoj meni!

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh