NEVEROVATNO: Evo kako kućne biljke mogu da vas zaštite od virusa i gripe
Mislite da je jedina uloga biljaka u domaćinstvu da upotpune životni prostor i izgledaju lepo na policama? Razmislite ponovo. Mnoge kućne biljke koje često srećemo, kao što su fikus ili dracena, mogu smanjiti infektivnost virusa u vazduhu tako što će povećati nivo vlage u zatvorenom prostoru. Jedno od tajnih oružja za odbranu od prehlade ili gripe su upravo biljke.
Prema istraživanjima, kada je vlažnost veća od 40%, to može značajno smanjiti infektivnost virusa gripa. Sve biljke, osim sukulenata i kaktusa, imaju sposobnost da povećaju nivo vlažnosti kroz proces poznat kao transpiracija.
Naime, transpiracija se dešava kada direktna sunčeva svetlost udari u lišće, te izvuče vodu iz njih u vazduh. Biljka, zauzvrat, crpi vodu iz zemlje da bi zaenila vodu koja je isparila u vazduh. Što je veća biljka, to se više transpiracije dešava, te više vode dolazi u vazduh. Stoga, što više biljaka, više vlažnosti u vazduhu.
U nastavku vam predstavljamo nekoliko kućnih biljaka koje možete držati u svom domu.
Dracena
Ova velika biljka dolazi u svim oblicima, veličinama i bojama. Za rast im je potrebna vlažnost, ali ipak ne podnose previše vlažno tlo, stoga nemojte preterivati. Ova biljka uklanja formaldehide, ksilene i bezene. Međutim, ne preporučuje se onima koji imaju kućne ljubimce, jer im može izazvati povraćanje ili proširene zjenice.
Hrizantema
Ovo je visoko rangiran čistač vazduha. Osim što reguliše uobičajene toksine, uklanja i amonijak. Vazduh zapravo čiste cvetovi hrizanteme, a biljka cveta samo 6 nedelja. Zemlju treba održavati vlažnom.
Engleski bršljan
Ova zimzelena biljka je dobro prilagođena životu u zatvorenom prostoru. Tokom njenog rasta, treba je redovno zalivati, ali u zimskim mesecima nešto manje.
Fikus
Fikus vuče poreklo iz Indije. Korenje ovog zimzelenog stabla raste prema gore i često se ispreplete sa stablom biljke stvarajući zanimljive oblike. On voli prigušeno svetlo i malo pažnje. Povremeno je potrebno obrezivanje i brisanje površine listova. Reguliše ugljen-monoksid, formaldehid i trikloretilen u vazduhu.
Aloe vera
Poznata su mnoga lekovita svojstva ove biljke, a jedno od njih je i poboljšanje kvaliteta vazduha u domu. Ona pomaže u pročišćavanju vazduha od zagađivača koji se nalaze u hemijskim sredstvima za čišćenje. Ova biljka voli mnogo sunčeve svetlosti.
Sanseverija
Sanseverija je poznata po svojoj sposobnosti da filtrira zagađivače poput formaldehida i benzena, a takođe je vrlo efikasna u oslobađanju kiseonika i poboljšanju kvaliteta vazduha. Ova biljka može da podnese slabe svetlosne uslove i retko zalivanje, što je čini izuzetno lakom za održavanje.
Zeleni ljiljan
Zeleni ljiljan, poznat i kao pauk biljka, idealna je za uklanjanje zagađivača poput ugljen-monoksida i formaldehida iz vazduha. Takođe je veoma efikasna u povećanju vlažnosti, što može pomoći u smanjenju širenja virusa. Ova biljka je jednostavna za negu i može se uzgajati u različitim svetlosnim uslovima.
Bambusova palma
Bambusova palma je poznata po svojim moćima čišćenja vazduha. Ova biljka može da ukloni toksine poput formaldehida, benzena i ugljen-dioksida, dok povećava vlažnost u prostoru. Preferira indirektnu svetlost i redovno zalivanje, ali se ne sme ostavljati u vodi.
Zato obogadite svoj životni prostor novim primercima, jer kućne biljke ne samo da pročišćavaju vazduh, već nas održavaju zdravima. Ovi saveti i trikovi će vam sigurno biti od koristi i pomoći vam da sačuvate zdravlje u sezoni prehlade i gripe.