Lubenica se može pojesti cijela, a evo i kako

Avatar photo
lubenica lubenice

Crvena, sočna i rashlađena lubenica (Citrullus vulgaris) je pravi melem za tijelo u vrelim ljetnim danima. Osim što gase žeđ, lubenice vrlo povoljno djeluju na rad organa za varenje i izlučivanje vode iz organizma.

Njen prijatan i osvježavajući okus prvi su otkrili narodi pustinje Kalahari u Africi. U 13. vijeku Maori su je donijeli u Evropu, a uz pomoć robova dalje je prenijeta u Ameriku. Lubenica je bila toliko cijenjena da je čak stavljana u grobnice mnogih egipatskih kraljeva.

Danas lubenicu uzgajaju svi narodi gdje može da uspijeva, ali u proizvodnji prednjači Kina.

Uopšte nije slučajno što je lubenica ovako rasprostranjena. Po okusu i hranljivoj vrijednosti poredi se sa najboljim vrstama voća i povrća. Ima dosta nutritivnih materija, sadrži malo masti i održava vaše tijelo hidriranim.

Iako za nju često kažemo da je voće, ona je zapravo povrće i pripada porodici bundeva. Iako se ponegdje mogu naći tokom cijele godine, najbolje ih je ipak jesti tokom ljeta, jer tad imaju najviše hranljivih sastojaka.

Zašto bi lubenica morala biti sastavni dio najzdravijeg načina prehrane

U nastavku pročitajte šta još lubenica sadrži u sebi a povoljno je za naše opšte zdravlje.

Vitamin A

Od 150 g lubenice, 5 odsto čini vitamina A, koji je važan za zdravlje naše kože. Ovaj vitamin je važan za zaštitu zdravlja očiju, a njegova antioksidativna svojstva pomažu u smanjenju slobodnih radikala u tijelu.

Vitamin C

Svi znamo da je potreban za jačanje imuniteta, ali vitamin C će takođe ubrzati zarastanje rana, spriječiti oštećenja ćelija, poboljšati zdravlje zuba i desni.

20% dnevne potrebe za vitaminom C zadovoljeno je sa 180 g lubenice.

lubenica lubenice
@joandjudy

Vitamin B6

Vitamin B6 je potreban za sintezu serotonina i norepinefrina (noradrenalina) koji su zaslužni za naše dobro raspoloženje.

Moćni L-citrulin

U lubenici možete pronaći najveći udio aminokiseline citrulina, koja opušta i širi krvne sudove, pa je važna za erektilnu funkciju – 210 mg u 100 g lubenice.

Likopen

I dok veliki broj ljudi misli da je paradajz najbolji izvor likopena, lubenica ga sadrži u najvećoj koncentraciji, u odnosu na bilo koje drugo voće ili povrće. Likopen smanjuje rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti i makularne degeneracije. Može da smanji i rizik od moždanog udara za 20 %.

Kalijum

Ako niste ljubitelj banana, kalijum možete potražiti i u lubenici. Pomaže u oporavku mišića, poboljšava funkcionisanje mozga i nivo elektrolita vraća u ravnotežu. Takođe će pomoći u smanjenju nivoa krvnog pritiska.

Aminokiseline

Lubenica sadrži aminokiseline arginin i citrulin. One su potrebne za održavanje zdravlja arterija i cjelokupnog kardiovaskularnog sistema, a takođe poboljšavaju i cirkulaciju.

Voda

Lubenicu čini oko 92% vode, što znači da je odličan izbor za hidriranje i osvježenje tokom vrućih ljetnih dana.

Jedna šolja lubenice sadrži oko 45 kalorija i:

  • 20.5% od preporučenog dnevnog unosa vitamina C
  • 17.2% od preporučenog dnevnog unosa vitamina A
  • 4.8 % od preporučenog dnevnog unosa kalijuma
  • 3.8% od preporučenog dnevnog unosa magnezijuma

Kalorijska vrijednost

Kalorijska vrijednost lubenice nije velika. Na 100 g, ona  ima oko 30 kalorija. Problem je u tome što je puna vode i jako teška i 100 g ovog slatkog užitka baš i nije doza koja zadovoljava naš apetit. Uglavnom pojedemo mnogo više i strahujemo da li lubenica može da goji.

Pa ipak, sve i da pojedete kilogram ove slatke namirnice, pojeli ste 300 kalorija. To je samo malo više kalorija nego što ima 100 g bijelog hljeba. A, šta mislite, šta će vam više ispuniti stomak?

Savjeti za kupovanje

Kada kažete ljetne vrućine, sigurno ćete odmah pomisliti na dobro rashlađenu kraljicu slasti – lubenicu. Međutim, prije slasnih, osvježavajućih zalogaja, potrebno je odabrati svježu i sočnu lubenicu. ZdraviJa vam otkriva kako izbjeći greške pri odabiru lubenice, te kako prepoznati svježu.

Svi smo čuli mitove o biranju lubenice tako da kucnete po njenoj kori. Ali, ko zapravo zna kakav zvuk ona treba proizvesti? Donosimo jednostavniji trik – boja kore i peteljke otkrivaju njenu zrelost. Ako je peteljka zelena onda je svježa. Ako je suha i tamna radije potražite svoje osvježenje negdje drugo.

Pri dolasku u trgovinu, nikada nemojte da se pouzdate u lubenicu koja je prerezana na pola i služi kao izložbeni primjerak kupcima. Naime, neupućenost u osnovne karakteristike svježe i zrele lubenice nerijetko završi razočarenjem nakon što je donesemo kući i isprobamo sadržaj. Uz nekoliko pravila, lako ćete među gomilom zelenih lopti pronaći onu sočnog sadržaja.

Savjeti:

  • Šare na lubenici odaju njenu starost, pa zato uvijek birajte onu sa svjetlijim šarama jer takve su zrelije i samim time ukusnije i sočnije. Osim toga, strana na kojoj je lubenica ležala na zemlji treba biti žute boje, a bijela ili svijetlozelena boja znak su nedovoljno zrelog ploda.
  • Obratite pažnju na težinu lubenice. Ukoliko je za veličinu neočekivano lagana znači da je njen sadržaj suv i nema dovoljno soka.
  • Ukoliko lubenica ima peteljku i ona vam može biti mjerilo svježine. Naime, uvijena peteljka znak je zrelog i svježeg sadržaja.
  • Zvuk sočne lubenice treba biti zvonak, i zato je uzmite u ruke i člankom prsta kuckajte po njoj sa svih strana. Ukoliko je zvuk tup, ne kupujte.

Lubenicu možete u frižideru držati i do 2 sedmice ako je niste narezali. Izvadite je iz frižidera barem jedan sat prije serviranja jer će okus biti još bolji.

Međutim, nije dobro prečesto jesti samu lubenicu jer ima relativno visok glikemijski indeks (GI) i može uzrokovati nagli skok nivoa šećera u krvi. Taj se učinak može ublažiti ako se konzumira zajedno sa hranom nižeg GI.

Osim klasičnog otvaranja ovog ukusnog voća, rezanja na kriške i slasnog jedenja, ZdraviJa je pronašla još nekoliko kreativnih načina kako da lubenicu iskoristite za dodatni užitak u njenom jedinstvenom okusu.

Napravite kolač koji se ne peče

Nema ništa ljepše nego napraviti kolač na brzinu, koji je pritom i zdrav. Kupite manju lubenicu, isijecite joj koru tako što ćete „meso“ ostaviti u obliku lopte kojoj su odsječeni vrh i dno.

Zatim umutite omiljenu zdravu kremu, te premažite njom lubenicu. Na vrh poredajte šumsko voće, a okolo oblijepite isjeckane bademe. Sigurni smo da ćete uživati u ovom slasnom zadovoljstvu!

Napravite i sladoled od lubenice, ali i još neke zdrave sladolede koji ne debljaju i upotpunite svoje uživanje u ljetu i toplim danima.

Grilujte je

Ako do sada niste grilovali lubenicu i pretvorili je u ukusnu salatu, sada je pravo vrijeme da isprobate naš brzi i ukusni recept. Isijecite lubenice na kriške, tako da vam izgledaju kao trouglovi.

Grilujte je na roštiljskoj tavi sa obje strane po par minuta. Pripremite preliv od feta sira, mente, soka od limete i meda i pospite sve to po grilovanoj lubenici. Prijatno!

Napravite picu

lubenica lubenice
@bakersroyale_naomi

Sigurno ste već jeli slatku picu, a ZdraviJa vam predlaže da napravite svoju zdravu varijantu sa lubenicom.

Isijecite je na trouglove, poredajte na tanjir u obliku pice, pospite omiljenim zdravim prelivima, ili još nekim voćem i uživajte u ovom ukusnom desertu.

Bokal za punč

Iznenadite svoje goste tako što ćete servirati punč u bokal od lubenice. Iako možda izgleda komplikovano, u suštini je vrlo jednostavno da se napravi.

Prvo što vam je potrebno je da nađete lubenicu koja može sama da stoji, tj da ima malo ravnije dno. Upotrebite kreativnost i nezaobilazna kuhinjska pomagala kako biste je lijepo isjekli, te joj zatim kašikom izdubite sadržaj.

Napravite željeni napitak, te ga saspite u izdubljenu lubenicu. Zatim probušite rupu i navrnite česmicu na lubenicu i vaš bokal je gotov!

Granitu od lubenice

Sastojci:

  • Kilogram lubenice
  • Sok od dvije limete
  • Četiri kašike šećera

Priprema:

Izvadite košpice iz lubenice i narežite je na manje komade. Iscijedite sok od limete. Stavite lubenicu, sok od limete i šećer u blender pa sve dobro promiješajte dok ne dobijete tekuću smjesu. Isto možete napraviti i sa štapnim mikserom ili gnječilicom za krompir.

Ubacite smjesu u dublji kalup za pečenje kolača, pokrijte plastičnom folijom i stavite u zamrzivač na tri sata. Zatim izvadite kalup iz zamrzivača, kašikom ili viljuškom stružite granitu dok je ne pretvorite u male kristale. Servirajte u malim zdjelicama ili čašama po želji.

lubenica

Frape od lubenice

Sastojci za 2 osobe:

  • 4 šoljice hladnih komadića lubenice
  • 8 listića mente

Priprema:

Uključite mikser na srednju brzinu i ubacujte komad po komad lubenice dok se sve dobro ne pomiješa. Dodajte mentu i miksajte jednu minutu dok se lubenica ne pretvori u tečnost. Pretočite u čaše, ukrasite s malo mente i uživajte! Za ovaj se recept koristi lubenica sa sjemenkama. Ako želite, možete ih ukloniti.

Limunada od lubenice

Jeste li ikada probali limunadu od lubenice? Ako niste ili ste izgubili svoj, imamo recept za vas.

Možda te zanima
6 najbrzih zdravih

Sastojci:

  • Lubenica, izvadite joj košpe (sačuvajte ih za čaj, a recept potražite ispod) i isijecite je na kocke
  • Sok od 3 limuna
  • 130 g šećera
  • Voda sa okusom limuna
  • Voda sa okusom lubenice
  • Kocke leda
  • Kriške limuna i lubenice za dekoraciju

Priprema:

Kocke lubenice dobro izblendajte te procijedite kroz gazu u veću zdjelu. U bokal sipajte lubenicu i dodajte svježe cijeđeni limunov sok i šećer. Uspite i vode sa okusom limuna i lubenice i dobro izmiješajte.

Servirajte u čaše sa ledom i ubacite pokoju krišku limuna ili lubenice. Uživajte!

Recipe by: therecipecritic.com

Napravite i detoks vodu sa lubenicom i saznajte za šta je sve dobro konzumirati detoks vodu.

Čaj od sjemenki lubenice

Ako, pak, imate problema sa bubrežnim kamencem, stručnjaci  posebno preporučuju čaj od sjemenke lubenice jer stimuliše rad bubrega.

Da biste pripremili čaj, potrebna vam je supena kašika sjemenki lubenice, koje prethodno trebate samljeti ili isjeckati.

Prelijte sjemenke sa pola litre kipuće vode i ostavite da se čaj ohladi. Zatim procijedite i odmah popijte čaj. Ako je moguće, uvijek pripremite svježi čaj i pijte ga tri puta sedmično, a može i više puta na dan.

Benefiti sjemenki lubenice

Sjemenke lubenice sadrže dijetetska vlakna neophodna za normalan rad digestivnog trakta, pomažu u slučaju pojave crijevnih parazita, kao i u liječenju oboljelih od žutice, morske bolesti i raznih upala u organizmu.

Sadrže i supstancu citrulin koja djeluje kao antioksidans, pospješuje širenje krvnih sudova i pomaže u slučaju arteroskleroze, hipertenzije, angine pektoris i erektilne disfunkcije kod muškaraca.

Sjajan su izvor magnezijuma, gvožđa, vitamina A, B, C, antioksidansa, kalcijuma, kalijuma, mangana, niacina, te poluzasićenih i monozasićenih zdravih masti.

Sjemenke lubenice kao zdrava grickalica

Slično je kao i sa sjemenkama bundeve.

Potrebno je oprati isključivo crne sjemenke, staviti ih na papir ili neku površinu i osušiti ih potpuno. Nakon toga pečete ih u tavi ili rerni na srednjoj temperaturi 20-25 minuta. Nemojte koristiti previsoke temperature kako bi se sačuvali korisni sastojci.

U 2 dl vode razmutite supenu kašiku soli i ovom vodom povremeno pospite (manjim količinama) sjemenke dok se peku. Voda će ispariti, a so će se zadržati na sjemenkama. Sjemenke su jako ukusne i zadržavaju najveći dio korisnih sastojaka ovakvom upotrebom. Ovako spremljene omiljeni su specijalitet u Egiptu.

Ne bacajte ni koru od lubenice

Iako koru od lubenice ljudi često bacaju, stručnjaci kažu da se upravo u njoj nalazi najviše vitamina i hranljivih materija poput vitamina A, B6 i C, kao i kalijuma i magnezijuma.

S obzirom na to da kora nije pretjerano ukusna, možete je isjeckati na komadiće i ubaciti u salatu od tunjevine ili piletine, samo je prethodno dobro operite (čak i ako ne jedete koru, ne zaboravite da raste na zemlji, pa se na njoj često nalazi veliki broj bakterija).

Ukoliko niste nikad čuli za slatko od lubenice, treba da znate da se ono pravi upravo od kore. Takođe, možete je osušiti ili propržiti i jesti je umjesto grickalica.

lubenica lubenice
@kuferekczekolady

Zanimljivosti o lubenici

  • Prije nekoliko godina u Tenesiju je izmjerena najveća lubenica na svijetu – težila je čak 159 kilograma.
  • Broj vrsta lubenica koje se uzgajaju u svijetu iznosi 200, a razlikuju se po boji, veličini i obliku.
  • Postoje i lubenice koje rastu bez košpica.
  • Iako je došla iz Afrike, prvi zapis o lubenici star je 5000 godina, a nastao je u Egiptu, u kojem su lubenicu toliko cijenili da su je stavljali u grobnice kraljeva.
  • U Americi i Aziji kora lubenice se redovno i obilno koristi u ishrani.
  • Vjerovali ili ne, najveću lubenicu ikada odgajio je jedan – računovođa. Težila je čak 160 kg.
  • Amerikanci Dan lubenice slave kao praznik.
  • U Kini i Japanu lubenica je popularna kao poklon domaćinu kojem idete u posjetu.

U Japanu rastu kockaste lubenice

Japanci su prvobitno došli na ovu ideju kako bi olakšali skladištenje lubenica u frižideru. Male lubenice se stave unutar rasklopivih staklenih ili metalnih kutija, i na taj način dobijaju kockasti oblik dok rastu. Međutim, ma koliko bile praktične za skladištenje, ova sorta lubenica nije baš slatka. Nije pretjerano reći da su kockaste lubenice praktičnije za novine nego za naše trpeze. Pored toga, koštaju približno 100 evra.

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh