“Mamin mozak”: da li vam se stvarno pamćenje pogoršalo ili je nešto drugo u pitanju

Avatar photo

Zaboravili ste gde ste ostavili telefon. Pokušavate da se setite zašto ste ušli u sobu. Ne možete da pronađete prave reči dok razgovarate, a kalendar vam deluje kao bojno polje. Ako ste postali roditelj (posebno majka) i primetili ovakve promene, verovatno ste pomislili: da li mi se mozak raspada?

U društvu se to neretko opisuje kao “mamin mozak” – naziv koji se koristi polušaljivo, ali često i sa dozom frustracije. Iako može delovati kao da vam koncentracija i pamćenje više ne funkcionišu kako treba, pitanje je: da li je to stvarna kognitivna promena ili je u pitanju nešto drugo?

Postoji li stvarno “mamin mozak”?

Postoji. Ali nije ono što mislite.

Naučna istraživanja pokazuju da trudnoća i majčinstvo zaista menjaju mozak, ali ne na način na koji obično mislimo. Studije su otkrile da dolazi do reorganizacije moždanih funkcija, naročito u delovima zaduženim za empatiju, povezivanje, prepoznavanje emocija i donošenje odluka. Dakle, mozak se ne “kvari”, već se prilagođava.

Drugim rečima, ne gubite mozak, već ga preusmeravate.

mamin mozak

Zašto onda osećamo da zaboravljamo sve?

Zato što ste u konstantnom mentalnom multitaskingu.

Raspored hranjenja, spavanja, pelena, temperature, raspoloženja deteta, uz pokušaj da zadržite i ostatke svog života, posao, odnose, kuću, prijatelje. Um neprestano procesuira ogromne količine informacija, i sve ono što ne zahteva hitnu pažnju jednostavno se potiskuje.

Možda te zanima
sretno rasti

Umor, stres i manjak sna dodatno pogoršavaju situaciju
Hormoni trudnoće i dojenja, hronična deprivacija sna i mentalno opterećenje utiču na koncentraciju. To nisu “greške”, to su očekivane reakcije tela i mozga koje pokušavaju da prežive intenzivan period promene.

Ima li razloga za zabrinutost?

mama i beba

U većini slučajeva – ne. Većina ovih simptoma je privremena i nestaje kako dete raste, kako se san stabilizuje i kako se životna dinamika normalizuje. Međutim, ako imate osećaj da je zaboravnost praćena osećajem tuge, bezvoljnosti, povlačenja ili osećajem da “niste vi”, može biti znak postporođajne depresije ili anksioznosti, i tada je važno potražiti podršku.

Kako sebi pomoći?

  1. Pravite spiskove: ne kao znak slabosti, već rasterećenja mozga
  2. Pokušajte da spavate kada god možete, makar u kraćim intervalima
  3. Uvedite rutine koje pomažu da ne mislite o svemu stalno
  4. Dajte sebi vremena i priznajte koliko toga već nosite

“Mamin mozak” nije mit, ali nije ni pad inteligencije. To je rezultat duboke neurološke i emotivne prilagodbe. Mozak vas ne izdaje, on vas štiti tako što bira prioritete. Možda zaboravite gde ste stavili ključeve, ali znate napamet kad je dete poslednji put jelo, spavalo i imalo temperaturu. I to je mnogo više od pamćenja. To je ljubav u obliku svakodnevne brige.

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh