Top 10 začina koje morate imati u kuhinji (i kako ih koristiti)


Iako možda nisu uvek u centru pažnje, začini su ti koji jelu daju karakter. Bez njih, i najkvalitetniji sastojci mogu delovati bljutavo i nedovršeno.
A dobra vest?
Ne morate imati celu policu punu egzotičnih teglica. Dovoljno je da odaberete deset osnovnih začina koji se lako mogu naći u našim prodavnicama, a pokrivaju gotovo sve kulinarske potrebe.
1. Suvi origano
Neizostavan u jelima mediteranske kuhinje. Koristite ga za posipanje pica, dodajte u paradajz sosove, salate (posebno paradajz i feta) i pečeno povrće. Odličan je i za marinade za meso i tofu.
2. Dimljena paprika
Za razliku od obične mlevene paprike, dimljena paprika donosi dublji, „zemljani“ ukus. Idealna za krompir, gulaše, čorbe, ali i kao tajni dodatak umacima i pečenju.
3. Kurkuma
Blago gorka i zlatne boje, kurkuma je nezaobilazna u jelima sa sočivom, pirinčem i povrćem. Dodaje se u čorbe, kari i jutarnje napitke poput „zlatnog mleka“. Osim ukusa, cenjena je i zbog svojih antiinflamatornih svojstava.
4. Kim (seme)
Zaboravljena zvezda naših baka. Koristite ga u hlebu, pečenim krompirima, varivima od kupusa i pasulja. Kim pomaže varenju i daje specifičnu, blago slatkastu notu.
5. Cimet
Ne služi samo za kolače. Prstohvat cimeta u sosu od paradajza, pečenim jabukama ili čak u čorbama sa batatom daje dubinu i blagu slatkoću.
6. Biber (crni, mleveni ili u zrnu)
Biber ne treba predstavljati, ali treba podsetiti da se sve menja kada koristite sveže mleveni. Obavezno ga koristite na kraju pripreme jela da zadrži aromu.
7. Belo i crno seme susama
Idealan za posipanje hleba, salata, grilovanog povrća i azijskih jela. Prženi susam ima intenzivniji ukus i koristi se i kao dekoracija i kao pojačivač arome.
8. Sušeni bosiljak
Osnov za italijanske i balkanske ukuse. Sušeni bosiljak ide u testeninu, supe, nadeve za pite, ali i u domaće prelive i dresinge.
9. Lovorov list
Diskretan, ali moćan. Neizostavan u varivima, supama, gulašima i marinadama. Dodaje se na početku kuvanja, a vadi pre serviranja.
10. Čili pahuljice ili ljuta tucana paprika
Za sve koji vole da jelo ima „karakter“. Možete ih dodavati u pasulj, paprikaše, pečeno povrće ili čak u med za mariniranje.
Kako da ih koristite najbolje?
- Suve začine dodajte ranije u kuvanju, kako bi imali vremena da razviju punu aromu.
- Završne začine (poput bibera, bosiljka ili čilija) dodajte na kraju, kako se ne bi izgubila njihova svežina.
- Ne pretrpavajte jelo začinima. Manje je često više. Dva do tri pažljivo izabrana začina mogu učiniti mnogo više nego njih deset u istom loncu.
Ovih deset začina su sve što vam je potrebno da u kuhinji imate punu slobodu. Dovoljno su svestrani da prate sve, od doručka do večere, od tradicionalnih jela do eksperimentisanja. A možda vam baš jedan od njih postane vaš lični zaštitni znak u kuhinji.