Top 10 začina koje morate imati u kuhinji (i kako ih koristiti)

Avatar photo
osnovni zacini

Iako možda nisu uvek u centru pažnje, začini su ti koji jelu daju karakter. Bez njih, i najkvalitetniji sastojci mogu delovati bljutavo i nedovršeno.

A dobra vest?

Ne morate imati celu policu punu egzotičnih teglica. Dovoljno je da odaberete deset osnovnih začina koji se lako mogu naći u našim prodavnicama, a pokrivaju gotovo sve kulinarske potrebe.

1. Suvi origano

Neizostavan u jelima mediteranske kuhinje. Koristite ga za posipanje pica, dodajte u paradajz sosove, salate (posebno paradajz i feta) i pečeno povrće. Odličan je i za marinade za meso i tofu.

2. Dimljena paprika

dimljena paprika

Za razliku od obične mlevene paprike, dimljena paprika donosi dublji, „zemljani“ ukus. Idealna za krompir, gulaše, čorbe, ali i kao tajni dodatak umacima i pečenju.

3. Kurkuma

Blago gorka i zlatne boje, kurkuma je nezaobilazna u jelima sa sočivom, pirinčem i povrćem. Dodaje se u čorbe, kari i jutarnje napitke poput „zlatnog mleka“. Osim ukusa, cenjena je i zbog svojih antiinflamatornih svojstava.

4. Kim (seme)

Zaboravljena zvezda naših baka. Koristite ga u hlebu, pečenim krompirima, varivima od kupusa i pasulja. Kim pomaže varenju i daje specifičnu, blago slatkastu notu.

5. Cimet

cimet

Ne služi samo za kolače. Prstohvat cimeta u sosu od paradajza, pečenim jabukama ili čak u čorbama sa batatom daje dubinu i blagu slatkoću.

6. Biber (crni, mleveni ili u zrnu)

Biber ne treba predstavljati, ali treba podsetiti da se sve menja kada koristite sveže mleveni. Obavezno ga koristite na kraju pripreme jela da zadrži aromu.

7. Belo i crno seme susama

Idealan za posipanje hleba, salata, grilovanog povrća i azijskih jela. Prženi susam ima intenzivniji ukus i koristi se i kao dekoracija i kao pojačivač arome.

Možda te zanima
jesenji recepti

8. Sušeni bosiljak

bosiljak

Osnov za italijanske i balkanske ukuse. Sušeni bosiljak ide u testeninu, supe, nadeve za pite, ali i u domaće prelive i dresinge.

9. Lovorov list

Diskretan, ali moćan. Neizostavan u varivima, supama, gulašima i marinadama. Dodaje se na početku kuvanja, a vadi pre serviranja.

10. Čili pahuljice ili ljuta tucana paprika

Za sve koji vole da jelo ima „karakter“. Možete ih dodavati u pasulj, paprikaše, pečeno povrće ili čak u med za mariniranje.

Kako da ih koristite najbolje?

  1. Suve začine dodajte ranije u kuvanju, kako bi imali vremena da razviju punu aromu.
  2. Završne začine (poput bibera, bosiljka ili čilija) dodajte na kraju, kako se ne bi izgubila njihova svežina.
  3. Ne pretrpavajte jelo začinima. Manje je često više. Dva do tri pažljivo izabrana začina mogu učiniti mnogo više nego njih deset u istom loncu.

Ovih deset začina su sve što vam je potrebno da u kuhinji imate punu slobodu. Dovoljno su svestrani da prate sve, od doručka do večere, od tradicionalnih jela do eksperimentisanja. A možda vam baš jedan od njih postane vaš lični zaštitni znak u kuhinji.

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh