Jagorčevina – biljka koji čuva pluća (RECEPT ZA SIRUP)

Avatar photo
jagorčevina

Da li si znala da jagorčevina spada u red odličnih biljnih lijekova koji su spas za disajne puteve i pluća? ZdraviJa je istražila koji su to benefiti ove magične biljke za naš organizam, a u nastavku teksta saznaj kako SAMA možeš da napraviš sirup, kao i razne DETOKS salate i ljekovite čajeve.

Svima nam je poznat miris nadolazećeg proljeća kada vidimo žute cvjetove nanizane pokraj puta ili na livadi. Baš to je jagorčevina, jedna od prvih vijesnika proljeća. Zbog svojih ljekovitih karakteristika, miljenica je mnogih travara i narodnih doktora.

Njen latinski naziv Primula veris govori o njoj da je prvi vijesnik proljeća. Više vrsta jagorčevine naseljava naše brdsko-planinske krajeve. Njeni drugi narodni nazivi su: jaglac, jaglika, sunašca i bijela bukvica.

Kako prepoznati jagorčevinu?

Ova biljka ima kratak korijen smeđe boje, listovi su prizemni, raspoređeni u rozetu, a nalaze se na bijeloj, sočnoj i kratkoj peteljci. Listovi su jajoliki ili duguljasti, naborani, dužine 3-6 cm, na naličju su gusto dlakavi sa nazubljenim rubom uvijenim nadole. Prepoznaćeš je po karakterističnom izgledu i mirisu njenih cvjetova. Oni su najčešće svijetložute boje a mogu biti i ljubičasti ili crveni.

jagorčevina

Ljekovita svojstva su prisutna u cvjetovima, listovima i korijenu jagorčevine.

Jagorčevina je lijek za mnoga stanja

Jagorčevina ima dugu istoriju upotrebe kao lijek za razna oboljenja. Divni žuti cvjetovi i korijen jagorčevine sadrže saponine, supstance koje prirodno razrjeđuju gust sekret u disajnim organima, pa se zato čajevi i sirupi sa ekstraktom ove biljke koriste kao jedna od najboljih prirodnih sredstava za podsticanje iskašljavanja šlajma, kod suvog i neproduktivnog kašlja. Korijen biljke je bogatiji ovim ljekovitim sastojkom.

Drugi sastojak po kom se ističe sastav ove biljke jesu flavonoidi koji su skoncentrisani u cvijetu jagorčevine. Flavonoidi su poznate supstance koje dominiraju i imaju antibakterijsko, antivirusno i antifungalno dejstvo. Oni  su zaduženi da ojačaju zidove krvnih sudova, pa podstiču perifernu cirkulaciju.

Cvjetovi i listovi su bogati vitaminom C, beta-karotenom, kalijumom, natrijumom i salicilatima. Svi ovi sastojci imaju antioksidativno dejstvo koja jačaju imuni sistem i snižavaju holesterol u krvi.

Jagorčevina ulazi u sastav biljnih mješavina protiv bronhitisa i astme posebno u kombinaciji sa podbjelom i anisom. Koristi se kod proljećnog umora, nesanice, smanjuje upalu u organizmu, djeluje protiv groznice, čisti krvne sudove i povećava elastičnost istih.

Trudnice ne smiju da koriste čaj od jagorčevine.

Kad se bere jagorčevina?

Sakupljaju se cvjetovi i korijenje. Korijenje se sakuplja u periodu april-maj ili u kasnu jesen, septembar-oktobar, dok se cvjetovi beru u aprilu i maju. Cvjeta od marta do maja po proplancima i livadama i tada se beru cvijet i list.

jagorčevina

Cvjetovi su slatkasti, imaju specifičan miris. Važno je napomenuti kako se cvjetovi beru isključivo po sunčanom vremenu. Treba ih pažljivo odlagati u korpe i sušiti raspoređene u tankom sloju na papiru, u tamnim i provjetrenim prostorijama. Cvjetovi treba da budu dobro osušeni, jer će se u protivnom ubuđati.

Poslije sušenja se čuvaju u papirnim vrećicama, daleko od svjetlosti i vlage. Od cvjetova se najčešće pravi popularni čaj od jagorčevine za iskašljavanje, isto kao i sirup za čišćenje pluća.

Korijenje se skuplja prije nego što biljka uvene, u periodu april-oktobar. Nakon branja se opere i suši u dobro provjetrenim prostorijama. Korijen i listovi trebaju se sušiti dva-tri dana duže nego cvjetovi. Potrebno ih je odložiti u papirne kesice i čuvati na tamnom mjestu.

Pomaže kod nesanice i nervne napetosti

Pomiješani sa matičnjakom i mirođijom, cvetovi jagorčevine preporučuju se ljudima koji pate od nesanice ili nervne napetosti. Šolja ovog veoma ukusnog čaja uveče pomoći će da lakše utonete u san. Jagorčevinu narodni travari preporučuju i protiv reumatizma, obično pomiješanu sa suručicom i koprivom.

Možda te interesuje: 5 biljaka koje liječe nesanicu i recept za njih

Recept za detoks salatu od mladih listova jagorčevine

Od mladog lišća jagorčevine, koje je bogato vitaminom C, pravi se veoma ukusna salata. Listovi se dobro operu, isijeku, posole morskom solju i začine limunovim sokom i hladno cijeđenim maslinovim ili uljem od bundevinih sjemenki. Salata je još ukusnija ako joj dodaš i sasvim mlade listove maslačka.

Ako je jedeš nekoliko puta sedmično početkom proljeća, pomoći ćeš svom tijelu da se oslobodi toksina koji su se nagomilali tokom zime.

Možda te interesuje: Najbolji čajevi za čišćenje organizma

Recept za sirup od jagorčevine za iskašljavanje i čišćenje pluća

Pet supenih kašika usitnjenog korijena jagorčevine preliti sa 400ml hladne vode, zagrijati do ključanja, smanjiti vatru i na nižoj temperaturi kuvati 15 minuta. Skloniti sa šporeta i ostaviti da stoji dva sata. Procijediti, pomiješati sa jednakom količinom meda. Sirupu dodati 9 kapi etarskog ulja anisa, dobro promiješati plastičnom ili drvenom kašikom i čuvati u čistoj flašici u frižideru.

Sirup se pije tri puta na dan po jedna supena kašika za odrasle, a kafena kašičica za djecu.

čaj od jagorčevine

Čaj protiv prehlade i suvog kašlja

Jednu kafenu kašičicu korijena preliti sa 200 ml hladne vode, zagrijati da proključa, poslije 5 minuta procijediti i piti 3 puta dnevno po šolju čaja zaslađenog medom. Ovako pripremljen čaj od jagorčevine protiv suvog kašlja dozira se u malim šoljicama do 5 puta dnevno.

Čaj od cvijeta i korijena jagorčevine se drugačije pripremaju.

Čaj od cvijeta se ne kuva već samo preliva ključalom vodom – jedna kafena kašičica na 200 ml ključale vode, ostaviti da odstoji 15 minuta, procijediti i piti 2-3 puta po šolju čaja u toku dana.

Možda te zanima

Čaj od korijena se priprema tako što se jedna supena kašika korijena prelije sa 200 ml hladne vode, zagrije da proključa, poslije 5 minuta procijedi i pije se 3 puta dnevno šolja čaja zaslađena medom.

Čajna mješavina za iskašljavanje i prorjeđivanje gustog šlajma

Potrebno je pomiješati 50g cvijeta jagorčevine, 50g anisa i 50g cvijeta bagrema. Jednu supenu kašiku čajne mješavine preliti sa 250ml ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti da stoji 15 minuta. Procijedi i popij čaj zaslađen medom.

bagrem

 

Čajna mješavina za umor

Osjećaj zamora, malaksalost, vrtoglavica, pospanost i depresija, simptomi su umora koji svi osjećamo kada je u pitanju promjena godišnjih doba. On je česta pojava kod svake osobe osjetljivije na vremenske promjene, bez obzira na uzrast, zdravstveni status i pol.

Ukoliko osjećaš umor pripremi sljedeći napitak:

50 grama cvjetova i listova jagorčevine pomiješaj sa 50 grama zovinih pupoljaka i lišća, 15 g listova koprive i 15 g korijena maslačka. Prelij jednu kašičicu čajne mješavine sa 200 ml kipuće vode. Poklopi, pa nakon desetak minuta procijedi i ispijaj dok je toplo u malim gutljajima. Osjetićeš olakšanje u borbi protiv cvjetanja, polena i ostalih smetnji tokom proljeća.

Prikupili smo savjete doktora u borbi protiv polenske alergije na prirodan način.

ZdraviJa ti želi da uživaš u šolji toplog čaja od jagorčevine ukoliko osjećaš umor ili početak prehlade. Njeni blagotvorni sastojci učiniće tvoje zdravlje otpornije i osjećaćeš se snažnije.

Ukoliko imaš problem sa polenskim alergijama ili si trudnica ili dojilja, obavezna je konsultacija sa doktorom ili farmaceutom prije upotrebe čaja od jagorčevine.

Nadamo se da će vam ovi savjeti biti od koristi, te da će jagorčevina naći mjesto u vašoj kuhinji.

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh