Kako da počnete da trčite sa svojim psom?
Vlasnici pasa znaju da je deljenje života sa četvoronošcem jedna od najboljih stvari ikada. Trkači koji su vlasnici pasa znaju da je trčanje sa psom još bolje. Ali kako da od kuce sa kojom se šetamo dođemo do psa sa kojim trčimo?
Opšta pravila na koja moramo da obratimo pažnju
Kao i za ljude, moramo da znamo da li je naš pas u stanju da izdrži napor trčanja. Stariji psi i psi za koje znamo da imaju neko hronično stanje su posebno u riziku, za početak:
- Odvedite psa kod veterinara, poslušaće mu pluća i srce i dati svoje mišljenje.
- Ne trčite sa štencima – pas mora da završi svoj rast pre ozbiljnijih treninga trčanja.
- Počnite polako – sa psom počinjemo kao i sa ljudima, ako nije bio aktivan i nije trčao više od par stotina metara, krenite postepeno.
- Pseće zagrevanje – podrazumeva šetnju pre trčanja, dajte psu vreme da obavi svoj “pseći posao” , njušne, obeleži teritoriju i istrese se. Kasnije nećete morati da prekidate trening zbog njega.
Idealan teren za pseće trčanje je trail. Čovek je izmislio asfalt, nema ga u prirodi, ali je zato izmislio i patike za trčanje, kako ih psi nemaju, zemljani putevi su im mnogo prirodniji i prijatniji za zglobove.
- Zaštite ga od krpelja, ovo se podrazumeva i za pse koji ne trče, ali ako idete na duže trčanje šumom sa psom, šansa da zakači nekog parazita dramatično se uvećava. Krpelji prenose bolesti koje mogu da ubiju vašeg psa!
- Naučite ga da trči blizu vas: ako vaš pas ne zna osnovne komande (stani, dođi i sl) nije bezbedno da trči bez povoća. Počnite sa jako kratkom dužinom i ne dozvolite mu da vas vuče, svaki put kada stane na vaše “stani” nagradite ga. Kasnije možete da pokušate i sa komandom koja označava promenu pravca, pas neće znati levo ili desno ali znaće da se vi pomerate i da mora da vas prati. Flexiji i povoci koji se uvlače nisu dobar izbor, jer nemate kontrolu. Izaberite kratak i jak povodac koji se psu vezuje oko vrata. Ako trčite bez njega, vi odgovarate za svog psa. Nije svuda dozvoljeno da se praktikuje ovaj vid zabave, te obratite pažnju i na taj deo priče.
- Hidrirajte se češće nego kada trčite sami. Psi ne govore kada su žedni, tako da je u početku sigurnije da stajete na 10, 15 minuta i date mu malo vode, vremenom ćete bolje razumeti koliko vode mu je potrebno. Vodu ponesite sa sobom o pojasu.
- Pazite na temperaturu, psi se lakše ugreju, pogotovo ako trčite leti na asfaltu. Šape su osetljivije od đonova patika.
- Čuvajte im šape – pregledajte ih nakon trčanja, i obratite pažnju zimi da li se na tlo baca so. Ona oštećuje šape. Vazelin može da pomogne, ako se ojedu.
- Obratite pažnju na ponašanje, ako je pas stao, ne forsirajte ga da nastavi, psi su “tvrđi” od ljudi i mnogo kasnije odaju znake da im nešto ne prija, zato pazite na sve suptilne znake koje vam šalju.
- Nakon trčanja obratite pažnju da ne preteraju sa vodom, ovo stanje može da dovede do naticanja.
- Istezanje za pse podrazumeva da završite trening šetnjom i dozvolite psu da se prirodno “ohladi”.
- Ne dajte mu poslasticu odmah nakon treninga, sačekajte da prvo uzme vodu i smiri se.
Nisu sve rase podjednako zahvalne za trčanje
Nema većeg diverziteta od različitih rasa pasa. Iako su svi psi prirodno napravljeni da se kreću, nisu podjednako dobri za sve vrse treninga, hajde za početak da ih rasporedimo po dužinama:
Najbolji psi za duga, lagana trčanja
Po telesnoj građi i izdržljivosti, najbolji dugoprugaši su:
- Mađarske Vižle,
- Vajnmarski gonič
- Nemački poenter
- Džek Rasel Terijer
- Labrador i zlatni retriveri
- Dalmatinci
- Ridžbek
- Border koli
- Pudlice srednje veličine
- Dobermani
Najbolji psi za energičniji tempo ili intervalni trening
- Sve vrste hrtova
- Bigl (hello Snupy)
- Pitbulovi
- Engleski seteri
- Labrador i zlatni retriveri (dobri su za obe vrste trčanja)
- Belgijski vučjak
Oprezno na vrućini!
Logično je, ali često zaboravljamo da su neke rase bogatije krznom, te se haskijima, bernandincima, vučjacima i sličnim rasama ne preporučuje trčanje po velikim temperaturama. Psi se ne znoje kao ljudi, te ovim rasama neće prijati da vas prate kilometrima po suncu.
Šta je sa malim rasama?
Neke male rase naprosto nisu napravljene za dugo/brzo trčanje, ako vaš pas ima spljoštenu njuškicu (buldozi, pekinezeri i slične rase) disanje mu je otežano i bez trčanja. Možete uživati u dugačkim šetnjama, ali će trčanje, najverovatnije, biti previše zamorno za mališane.
Jazavičari i druge male rase sa skraćenim nožicama će želeti da vas prate, ali neće moći da održe vaš tempo. Možete da ih vodite (i trebalo bi) u istrčavanja, ali za maraton nisu građeni.
Druge male rase (bišoni, male pudle, pinčevi i dr) mogu da se naviknu da trče pored vas, ali biće im potreban trening, te krenite oprezno i pratite preporuke sa početka teksta.
A mešanci?
Postoji prilično opravdan mit da su mešanci izdržljiviji od rasnih pasa. Preporuka za mešance je da se obrati pažnja na to koje gene “vuku”. Ukoliko je vaš mešanac krznat, tretirajte ga kao haskija, ako je kratkih nožica, kao jazavičara. Ukoliko ispoštujete sva pravila, sva je prilika da ćete uživati u zajedničkom treningu!
Izvor: trčanje.rs