Hajking po kiši: Vodič za sigurno i udobno pešačenje
Da li ste upoznati sa hajkingom? Nema veze i ako niste, jer ćete ubrzo saznati najbitnije stvari koje se tiču ove sjajne discipline pešačenja kroz prirodu. Jedna od zanimljivijih je činjenica da se hajkingom možete baviti i kad je sunčano i kad je kišovito vreme.
Ko kaže da je hajking rezervisan samo za sunčane i tople dane? Naprotiv, hajking po kiši može biti i te kako zabavan, a pre svega opuštajući.
Iskoristite jedan od narednih kišnih dana da, sami ili u društvu, krenete u zanimljivu avanturu. Osim što ćete se opustiti, upoznaćete prirodu iz jednog drugačijeg ugla.
Pročitajte još: Znate li koja je razlika između hajkinga i trekinga?
Obezbedite sebi prikladnu odeću i opremu
O kojoj god aktivnosti po kiši da se radi, kvalitetna oprema je nezaobilazna. Ovo je izuzetno važno pre svega kako biste sačuvali svoje zdravlje, jer vlaga može izazvati brojne probleme ukoliko niste prikladno zaštićeni od nje.
Pored zdravstvenih problema, pešačenje po kiši bez prikladne opreme i odeće moglo bi stvarati razne poteškoće, te proći poprilično neugodno.
Birajte materijale koji su otporni na vlagu te sprečavaju njeno upijanje, a samim tim štite i kožu od nje. To su uglavnom merino i/ili sintetički materijali. Osim da budu vodootporni, važno je i da su prozračni.
Ukoliko nemate jaknu koja odgovara ovim karakteristikama, kao dobra zamena može poslužiti i plastična kesa na kojoj ćete probušiti otvore za glavu i ruke.
Kada je reč o obući, nepropustive čizme sa lepljivim gumenim đonovima su pravi izbor za pešačenje po blatnjavim terenima. Osim čizama, čarape igraju veoma važnu ulogu.
Potrebne su vam čarape napravljene od materijala koji štiti vaše noge od vlage, stoga pamuk nikako nije dobar izbor. Čarape prikladne za kišu pronaći ćete u svim bolje opremljenim prodavnicama sportske opreme.
Ukoliko krenete u šetnju po strmim terenima obavezno ponesite i štapove koji će vam pomoći u kretanju po blatnjavim i nepristupačnim stazama. Takođe, prilikom hajkinga po kiši, pomoći će vam i kačket koji će sprečiti slivanje kiše niz lice.
Ne zaboravite da zaštitite i svoje stvari u rancu. Kvalitetan vodootporni ranac sa prekrivačem za kišu može vam spasiti dan, jer ćete tako sprečiti da vam hrana, telefon ili rezervna odeća pokisnu. Takođe, možete koristiti vodootporne vreće unutar ranca za dodatnu sigurnost.
U torbu obavezno spakujte nekoliko kesa za smeće. One će vam pomoći da spakujete blatnjavu obuću i odeću. Pored toga, uvek uz sebe ili u autu nosite i suvi peškir kako biste osušili ruke, lice ali i telo. Takođe, ne zaboravite poneti i suvu odeću i obuću kako biste se, čim završite sa hajkingom, presvukli.
Nosite reflektujuće ili svetle boje
Kišno vreme često dolazi sa smanjenom vidljivošću, pa nošenje reflektujuće odeće ili jarkih boja može pomoći da budete uočljiviji na stazi. Ovo je posebno važno ukoliko planirate pešačenje u područjima gde ima i drugih vozila ili biciklista. Takođe, reflektujuće trake na rancu ili obući su dobra dodatna zaštita.
Isplanirajte rutu kretanja
Planiranje rute kada je vreme ružno može vam značajno olakšati put. Na taj način vi se unapred pripremate za teren i sve moguće prepreke na koje možete naići. Razmislite o vremenu koje ćete provesti pešačeći i pažljivo odaberite svoje odredište. Odaberite stazu koja nije previše strma.
Obavezno ponesite hranu i vodu
Hajking po kiši zahteva dodatne kalorije ali i češće grickanje. Izaberite grickalice bogate hranjivim sastojcima i kalorijama i one koje možete jesti i u putu, bez nepotrebnog zadržavanja. Najbolji izbor su granola, orašasti plodovi ili proteinske čokoladice.
Takođe, pobrinite se da stalno pijete vodu. Lako je ne piti dovoljno vode kada ste njom okruženi, ali je važno ostati hidriran.
Pratite vremensku prognozu i prilagodite planove
Iako kiša može biti podnošljiva i zabavna, hajking po olujnom nevremenu može postati opasan. Redovno pratite vremensku prognozu i uvek budite spremni da promenite ili skratite rutu ukoliko vreme postane previše nepovoljno. Takođe, obavezno javite nekom gde planirate ići i kada se vraćate, kako biste uvek bili sigurni.
Planirajte kraće pauze
Iako su pauze neophodne, posebno na dužim rutama, pokušajte da one budu što kraće kada je kiša. Dugo sedenje ili stajanje na vlažnom tlu može dovesti do bržeg hlađenja tela, a time i do nelagodnosti.
Pripremite dobro raspoloženje i vedar duh
Ponekad, loše vreme može negativno uticati na raspoloženje. Međutim, pešačenje po kiši može biti jednako zabavno, posebno ako ste usvojili sve prethodne savete. Zadržite vedar duh i krenite u avanturu.