Kako pripremiti dete za povratak u školu?
Kako se bliži septembar, mnoge mame razmišljaju o tome kako da pripreme svoje mališane za povratak u školske klupe. Nakon dugog i opuštajućeg letnjeg raspusta, prelazak u školsku rutinu može biti izazovan, kako za decu, tako i za roditelje. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da ovaj period prođe što lakše i bez stresa.
1. Postepeno vraćanje u rutinu
Nekoliko nedelja pre početka škole, počnite da uvodite ustaljene navike u vezi sa odlaskom u krevet i buđenjem. Postepeno vraćajte vreme za odlazak na spavanje i buđenje istovetno onom koje je predviđeno za školske dane. Na ovaj način dete će se lakše prilagoditi ranim ustajanjima i bolje će se osećati tokom prvih školskih dana.
2. Priprema školskog pribora i odeće
Uključite dete u odabir školskog pribora, rančeva i odeće. Ovo može biti uzbudljiv proces koji će detetu pomoći da se motiviše i raduje povratku u školu. Pored toga, zajedno organizujte prostor za učenje kod kuće – uredite radni sto, sortirajte knjige i pribor i slično. Ovo će doprineti boljoj organizaciji i koncentraciji, a dete će se verovatno i radovati da provodi vreme u tom kutku.
3. Razgovarajte o povratku u školu
Ako vaše dete oseća tremu ili nelagodu zbog povratka u školu, razgovarajte o tome. Pitajte ga kako se oseća, podstaknite ga da izrazi svoje strahove i nedoumice. Podsetite dete na sve lepe trenutke u školi – druženja sa prijateljima, zanimljive aktivnosti i nove stvari koje će naučiti.
4. Postavljanje realnih očekivanja
Pomozite detetu da postavi ciljeve za novu školsku godinu. Bilo da se radi o boljem organizovanju vremena, savladavanju gradiva ili uključivanju u dodatne aktivnosti, važno je da očekivanja budu realna i prilagođena mogućnostima deteta. Pružite mu podršku i ohrabrite ga da se trudi, ali bez pritiska.
5. Raspored aktivnosti
Kreirajte zajedno nedeljni raspored. To može uključivati vreme za učenje, vannastavne aktivnosti, kao i vreme za igru i odmor. Na ovaj način dete će steći osećaj sigurnosti i lakše će balansirati obaveze i slobodno vreme.
6. Briga o ishrani
Povratak u školu zahteva energiju, pa je važno voditi računa o ishrani. Razgovarajte sa svojim detetom o važnosti zdrave i raznovrsne ishrane. Planirajte obroke koji su nutritivno bogati i obezbeđuju dovoljno energije tokom dana. Takođe, dobro bi bilo da već sada potražite inspiraciju i recepte za zdrave užine koje dete može poneti sa sobom u školu.
7. Podsticanje samostalnosti
Postepeno podstičite dete da preuzme odgovornost za svoje školske obaveze. Naučite ga kako da organizuje svoje vreme, pakuje ranac, vodi računa o domaćim zadacima i obavezama i slično. Na taj način, dete će se osećati sigurnije i samostalnije kada bude u školskom okruženju.
Povratak u školu ne mora da bude stresan period – uz pravu pripremu, planiranje i podršku, dete će lakše prebroditi prelaz iz letnje bezbrižnosti u školsku svakodnevicu.