Šta poneti na putovanje: Praktični vodič i saveti

Avatar photo

Sezona godišnjih odmora je počela, pa svi odbrojavamo dane do trenutka kada bude vreme da i mi pođemo na dugo iščekivano punjenje baterija.

Međutim, pre nego što se prepustimo uživanju u čarima naše odabrane destinacije, postoji nešto o čemu treba razmišljati (i šta nam neretko zadaje glavobolju, naročito ukoliko putujemo sa decom) nekoliko dana ranije.

Da, pogodili ste, radi se o pakovanju kofera i planiranju samog puta.

Svake godine isto pitanje – Šta poneti na putovanje? Šta je neophodno, a šta nepotrebno? Koliko odeće, šta od hrane? I svake godine se desi da nešto zaboravite ili da nečega imate previše.

Kako bi vam bar malo olakšala proces pakovanja i put do vašeg letovališta, Zdravija se potrudila da vam danas pripremi listu stvari neophodnih za putovanje, podeljenu po kategorijama.

Dakle, ovo je lista stvari koje treba poneti na putovanje.

1. Stvari koje nikako ne smete zaboraviti

sta poneti na putovanje

Kada je reč o osnovnim potrepštinama, postoji nekoliko stvari koje nikako ne smete zaboraviti. Stoga, pre nego što krenete na put, proverite da li ste poneli:

  • Dokumenta: pasoše, lične karte, vozačku dozvolu, dokumentacija vozila, zdravstveno osiguranje;
  • Novac: kreditne i debitne kartice, keš u lokalnoj valuti, sitni novac za putarine i napojnice;
  • Elektronske uređaje: mobilne telefone, punjače, adaptere za struju, laptop/tablet ako je potrebno.

2. Sigurnosna oprema

Sigurnost je uvek na prvom mestu, pa je važno da u automobilu imate:

  • Prvu pomoć: komplet prve pomoći sa osnovnim medicinskim potrepštinama;
  • Opremu za hitne slučajeve: reflektujuće prsluke, trougao za obeležavanje nezgode, rezervni točak, dizalicu i alat za zamenu gume;
  • Dokumentaciju vozila: osiguranje, saobraćajnu dozvolu, priručnik za automobil.

3. Hrana i piće

Čak i ako idete na kraći put, ponesite dovoljno hrane i pića, jer uvek može da dođe do nepredviđenih okolnosti u kojima nećete moći da kupite nešto da pojedete ili popijete (npr. može se desiti da na granici bude gužva i da se čeka i po nekoliko sati).

tak krekeri putovanje

Evo nekih prodloga koji bi vam mogli biti korisni:

  • Zdravi sendviči, na primer sendviči sa piletinom, rukolom i pestom; sendviči sa dimljenim lososom, krem sirom i krastavcem; klasični sendviči sa šunkom i sirom, uz dodatak paradajza i zelene salate i slično.
  • Salate: grčka salata sa fetom, maslinama, paradajzom i krastavcem; kinoja salata sa povrćem i dresingom od limunovog soka, kao i salata od integralne testenine sa pestom, paradajzom i mozzarellom.
  • Tortilje i wrapovi: pileća tortilja sa avokadom, paradajzom i zelenom salatom; veggie wrap sa humusom, šargarepom, paprikom i spanaćem; tortilja sa tunjevinom, kukuruzom i pavlakom itd.
  • Grickalice, kada vam treba brz i lagan obrok u hodu. To može biti mešavina sušenih kajsija, brusnica i badema; sušene banane i orasi; mešavina sušenih jabuka i lešnika; energetske pločice od ovsenih pahuljica, meda i orašastih plodova; integralni krekeri sa semenkama, poput preukusnih Tak Multigrain krekera; čips od kelja ili batata i slično.

Kada je u pitanju piće, najvažnije je da ponesete dovoljno vode za sve putnike u automobilu. Ukoliko volite kafu, čaj ili limunadu, spakujte ih u termos boce kako biste ih održali toplim tokom vožnje. Ovo je posebno korisno za duže vožnje ili rane jutarnje polaske.

I sportski napici mogu biti korisni ako su temperature visoke ili planirate aktivnosti na otvorenom. Oni vam mogu pomoći da nadoknadite elektrolite i ostanete hidrirani.

4. Komfor i zabava

putne potrepstine

Putovanja automobilom mogu biti naporna, pa je važno obezbediti sebi i svojim saputnicima komfor i aktivnosti za zabavu.

Stoga, ponesite knjige, karte, društvene igre, ukrštenice, časopise koje volite, slušalice, jastuke, ćebence, sunčane naočare i naravno, udobnu odeću i obuću za put.

Sve ovo će vam biti korisno i kada stignete na odredište.

5. Odevne kombinacije

Ključ je u odabiru višenamenske odeće koja se može lako kombinovati i nositi u različitim prilikama.

Lagani materijali kao što su pamuk i lan idealni su za toplo vreme, jer su prozračni i udobni. Pakovanje odeće u neutralnim bojama omogućava lakše kombinovanje sa živopisnijim komadima.

Planirajte unapred prema aktivnostima koje planirate raditi i ponesite osnovne stvari kao što su kupaći kostimi, papuče, sandale, kaftani, kačketi, široki šeširi i naočare za sunce, kao i pamučne haljine, šortseve i majice za dnevne aktivnosti.

Ne zaboravite sportske komade za aktivnosti na otvorenom, kao što su šortsevi, majice, sportski grudnjaci i patike, kao i topliju odeću za veče. Korisno je i da ponesete papuče/patike za vodu.

Možda te zanima

6. Lična higijena

putovanja autom

Kada je u pitanju lična higijena, u automobilu uvek treba da imate biorazgradive vlažne maramice, gel za dezinfekciju ruku, kremu ili sprej sa SPF faktorom, toalet-papir, dezodorans, sprej za dezinfekciju i intimne vlažne maramice.

U kofer, naravno, spakujte četkicu i pastu za zube, šampon, regenerator, gel za tuširanje, sapun, brijač i kremu za brijanje, kremu za sunčanje sa SPF faktorom, hidratantnu kremu za lice i telo, balzam za usne sa SPF-om, peškire raznih veličina, losion koji umiruje kožu posle sunčanja, kao i sve što inače koristite za higijenu intimnog područja.

7. Tehnologija

Tehnologija može olakšati vaše putovanje, pa bi bilo idealno da obezbedite sledeće:

  • GPS navigaciju;
  • Prenosive punjače (power banks);
  • Kamere za beleženje lepih trenutaka;
  • Bluetooth zvučnik.

8. Priprema automobila

Pre nego što krenete na put, proverite stanje vašeg automobile, odvezite ga na tehnički pregled, proverite ulje, gume, kočnice, svetla, tečnost za brisače, da li imate sve potrebne rezervne delove i osnovne alate.

9. Putna apoteka

pakovanje za put

Uvek je neophodno imati osnovne lekove i medicinske potrepštine pri ruci. Pored paketa prve pomoći u kojem bi trebalo da se nalaze flasteri, termometar, zavoji, sterilne gaze, komprese itd., uverite se da kod sebe imate analgetike, lekove za mučninu, antiseptike, antihistaminike, antiseptički rastvor, rehidracioni rastvor, lekove za povišenu temperaturu, kremu za ubode insekata i repelente.

10. Ostalo

Pored svega navedenog, neophodno je spakovati i nekoliko dodatnih stavki koje će vam olakšati putovanje:

  • Vreće za smeće;
  • Ćebe za piknik;
  • Kutije za organizaciju u gepeku;
  • Prenosni frižider;
  • Kišobran ili kabanica;
  • Cegeri i torbe za plažu.

Ova lista će vam sigurno pomoći da se bolje organizujete i uverite da imate sve što vam je potrebno za bezbrižno putovanje.

Ako vam je previše briga i stvari, onda se pobrinite da su uz vas pasoš, novac i Tak Multigrain da imate šta pregristi u kriznim situacijama.

Srećan put i uživajte u vašem odmoru!

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh