Kako nastaje celulit i kako da se izboriš sa njim?

Avatar photo
celulit

Imaš celulit? Nisi sama, ovo je stanje koje pogađa skoro 90% žena u nekom trenutku tokom njihovog života, čak i onih žena koje su inače vitke i zgodne. U nastavku pročitaj sve činjenice o celulitu, te pronađi provjerene savjete koji ti mogu pomoći da se izboriš s njim.

Šta je celulit?

Savremena shvatanja celulita polaze od poremećaja strukture vezivnog tkiva u pojedinim dijelovima kože i vezivnim pregradama između masnih ćelija u potkožnom masnom tkivu, pa tako dolazi do promjena u samim masnim ćelijama, odnosno celulita. Nastanak celulita se odvija u više faza, kod žena počinje već sa pubertetom i razvija se tokom cijelog života.

Žene imaju predispozicije za stvaranje celulita koji danas narušava izgled preko 90 odsto žena. Tipična mjesta na kojima se javlja su bokovi, butine, trbuh, a može se javiti na nadlakticama i grudima.

Mnogi stručnjaci se slažu da ključ uspješne borbe protiv celulita, zapravo leži u zdravom načinu života.

Kao što je česta pojava celulit, tako je i puno dezinformacija o tome šta je to, šta ga uzrokuje, i kako ga se otarasiti. Dakle, prije dodjeljivanja krivice, zakazivanja kozmetičkog tretmana, ili potrošnje bogatstva na proizvode bez recepta, pročitaj mitove i istine o ovom problemu.

Možda vam bude interesantno: Strije – kako ih spriječiti i ukloniti?

celulit
@cydneythelight

Činjenica: Celulit se pogoršava sa godinama

Hormoni takođe igraju ulogu u izgledu celulita: Kako žene stare, njihova tijela proizvode manje estrogena – hormona koji pomaže da krvni sudovi teku glatko. Manje estrogena može značiti slabiju cirkulaciju, što može značiti i smanjenje proizvodnje novih kolagena i raspad starijeg vezivnog tkiva.

Pročitaj: Da li se naš metabolizam mijenja kako starimo?

Činjenica: Celulit nam može biti u genima

Istina je da je celulit nasljedan. Dakle, ako su tvoja majka i baka imale celulit, imaš više šanse da ga i ti dobiješ. Zapravo, postoji i genetski test na tržištu koji može da ti kaže da li imaš varijantu gena koji te stavlja na veći rizik od umjerenog do jakog celulita – ali, s obzirom da će većina žena dobiti celulit u nekom trenutku života (i činjenicu da ćeš to znati kada ga vidiš), nije baš vrijedno preventivno trošiti novac. Ipak, genetika je samo jedan mali dio celulitne slagalice, faktori kao što su ishrana, vježbanje i održavanje zdravih navika itekako igraju ulogu.

Mit: Celulit se dešava samo ljudima koji nisu „zgodni”

Prekomjerna težina čini uočljivijom pojavu celulita, što više masti imaš ispod svoje kože, to je više vjerovatno da ćeš imati nagomilan celulit. Ipak, celulit se dešava i ženama svih oblika i veličina, čak i modelima Victoria’s Secret-a, iako treniraju i zdravo jedu, ali i dalje imaju celulit.

Činjenica: Trening može smanjiti pojavu celulita

Redovan trening ne može izliječiti celulit – ali u mnogim slučajevima može pomoći u sprečavanju ili smanjenju njegove vidljivosti. Celulit se javlja kada su vezivna vlakna ispod kože postala slaba ili izgubila elastičnost, ali se mogu pomicati i ojačati ta područja (pored sagorijevanja viška masnoće).

Učvršćivanje i toniranje mišića će zauzdati zategnutu kožu, dajući iluziju da je celulit manje uočljiv. Joga treninzi koji ciljaju na zadnjicu i butine mogu pomoći, kao i treninzi snage koji izgrađuju mišiće i povećavaju cirkulaciju.

Mit: Kreme za učvršćivanje kože mogu izliječiti celulit

Uprkos tome šta možeš da pročitate na njihovim naljepnicama, ne postoje recepti ili kreme koje trajno smanjuju pojavu celulita. Studije su otkrile, međutim, da proizvodi koji sadrže retinoide mogu pružiti neke privremene efekte stvaranjem tanjeg kožnog poklopca koji može poslužiti kao kamuflaža.

Postoje ograničeni dokazi da kreme sa stimulativnim sastojcima, kao što su kofein, đumbir i zeleni ili crni čaj, mogu takođe pomoći poboljšanjem cirkulacije i razbijanjem masnih ćelija, ali su ove tvrdnje manje dokazane. Zapravo, vjerovatnije je da će ove kreme pomoći u mršavljenju i konturiranju tijela, što nije isto kao i ukloniti celulit.

Činjenica: Neinvazivne procedure za celulit stvarno funkcionišu

Laseri, radio-frekvencije i tehnike masaže se koriste već nekoliko godina da bi se smanjila vidljivost celulita – a dok njihovi rezultati nisu trajni, itekako su efikasni na kratak rok. Neki tretmani zahtijevaju od 8 do 15 sesija da znatno poboljšaju izgled, ali rezultati mogu da traju i šest mjeseci do godinu dana.

Mit: Odjeća koju nosiš može uticati na celulit

Za svu odjeću za koju se tvrdi da zapravo ima trajnih rezultata, znaj da je to samo reklama i da to nije tačno. Štaviše, za neku tijesnu odjeću, čak suprotno može biti tačno, na primjer elastične trake na donjem vešu mogu doprinijeti izgledu celulita ako prekinu cirkulaciju i ograniče protok krvi.

celulit
@cydneythelight

Činjenica: Pušenje može uticati na pojavu celulita

Pokazalo se da dim cigareta smanjuje protok krvnog suda i ometa formiranje kolagena, omogućavajući da se vezivno tkivo lakše oštećuje i pojavi mast koja omogućava celulitu da se vidi. Plus, pušenje može učiniti da izgledaš loše (bukvalno) na mnogo drugih načina: Ono izaziva prijevremene bore i starenje, ostavlja kožu suhom i blijedom, te pospješuje nastanak strija.

3 vrste namirnica koje stvaraju celulit

Mnoge žene koje ga imaju treba da znaju da će im vježbe pomoći u borbi protiv celulita, ali i to da postoje prehrambeni proizvodi koji ga uzrokuju.

Povećanje tjelesne težine doprinosi celulitu – ovo je tačno, ali samo zato što imaš celulit ne znači da imaš i prekomjernu težinu. Prije nego što očistiš svoj frižider, shvati da se ovdje ne radi samo o pici i sličnim obrocima.

Lista hrane koja uzrokuje celulit ne postoji, uglavnom zato što nema mnogo istraživanja koja povezuju ishranu i celulit, bilo zbog njegove prevencije ili liječenja. Međutim, ako se informišeš šta se tačno nalazi u hrani koju jedeš, možda ćeš moći da doneseš neke zdravije odluke.

Rafinisani ugljeni hidrati

Jedan od najvažnijih načina da saznaš da li hrana izaziva celulit jeste ako ona izaziva gorušicu. Zašto? Uz hronične probleme sa želucem, masne ćelije počinju da se uvećavaju i čuvaju tečnost i toksine. Kako se tečnosti akumuliraju, cirkulacija se pogoršava i ti toksini počinju da doprinose razgradnji kolagena i elastina koji održavaju kožu glatkom i čvrstom.

Rafinisani ugljeni hidrati ili hrana kojoj nedostaje jedna ili više ključnih nutritivnih komponenti jedna je od glavnih razloga gorušice i sličnih problema. Prečišćeni ugljeni hidrati ne sadrže spoljni sloj zrna, klicu, to jeste unutrašnji sloj, kao ni endosperm, odnosno srednji sloj.

Nedostatak cijelog zrna dalje vodi nedostatku proteina, vlakana, vitamina, minerala i antioksidanata. Ovakve namirnice se brzo prerađuju u proste šećere i lako se apsorbuju u krvotok. Pronaći ćeš ih u namirnicama poput bijelog hljeba, bijelog brašna i bijele riže. Takođe je najbolje izbjeći i jako pečenu hranu, žitarice, slatke napitke, slatkiše i tjesteninu.

celulit
@pinterest

Prerađena hrana

Većina namirnica u supermarketu je u određenoj mjeri obrađena, bez obzira da li ih kupuješ konzervirane ili svježe. Ovi prerađeni proizvodi često imaju u sebi namirnice kao što su šećer, masti i so, a dodati su kako bi se produžio rok trajanja hrane i poboljšao njen okus. U ovu grupu spada hrana poput čipsa, peciva, sode, proizvoda od mesa kao što su kobasice i slično.

Evo kakve ovo ima veze sa celulitom. Postoje dokazi koji ukazuju na to da se celulit može javiti kao odgovor na hormonske promjene. Insulin, na primjer, predstavlja hormon koji reguliše način na koji tijelo koristi i čuva šećer i mast.

Kada jedeš hranu koja je bogata prerađenim ugljenim hidratima, u tvojoj krvi će rasti količina šećera, jer nema vlakana da ga izjednače. Da bi se suprotstavila ovoj pojavi, tvoje tijelo treba da proizvede ogromne količine insulina, što može pokrenuti proces povećanja masnih ćelija, zadržavanja tečnosti i toksina, te rušenje kolagena.

So

Postoji još jedan važan sastojak na koji trebaš obratiti pažnju, a to je so. Ona čini da vaše tijelo zadrži tečnost u masnim ćelijama i tkivima, što stvara narandžinu koru.

Dobra vijest

Baš kao što postoje određene namirnice koje ga izazivaju, postoji i hrana koja može pomoći u prevenciji celulita. Ovo svakako obuhvata hranu koja je puna antioksidanata i polifenola, koji pomažu u smanjivanju upale i oštećenih ćelija u našem tijelu – uključujući bobice poput borovnica, hranu bogatu vitaminom C poput citrusnih plodova, listnatog povrća poput špinata, kelja i hranu koja sadrži zdrave masti, kao što su orašasti plodovi, losos, tunjevina i maslinovo ulje.

Narandže i druga hrana bogata vitaminom C mogu biti od velike pomoći. Vitamin C je moćan antioksidant i pomaže našem tijelu da proizvodi kolagen. Pošto je kolagen protein, pazi da jedete dovoljno bjelančevina kojim je bogata piletina, ćuretina, mlijeko i drugi mliječni proizvodi sa niskim sadržajem masti.

Pobijedi celulit u šest jednostavnih koraka

Celulit je degenerativna promjena ćelija potkožnog masnog tkiva koja koži daje ružan izgled narandžine kore. Ako si već isprobala skupe industrijske anti-celulitne gelove i kreme, a nisi zadovoljna rezultatima i želiš da pokušaš nešto novo, ZdraviJa donosi nekoliko prirodnih recepata i savjeta za efikasnu borbu protiv celulita.

Hidriraj organizam

Prije svega, organizmu je potrebno osigurati dovoljno tečnosti, barem dvije litre dnevno, kako bi ubrzalo uklanjanje toksina. Time se najviše misli na običnu vodu, ali i na biljne čajeve, od kojih se posebno ističu čaj od koprive, peteljki trešanja i preslice. Ovi čajevi poboljšavaju cirkulaciju i detoksikaciju organizma.

Jedi zdravo

Potrebno je ograničiti unos namirnica koje zbog bogatstva holesterola, masti, purina i jednostavnih šećera pospješuju nagomilavanje tjelesnih otrova. Nepoželjne namirnice su prvenstveno junk food, bijeli hljeb, slatkiši, životinjske masti, konzervisano povrće, kafa, alkohol, gazirani napici, crveno meso, suhomesnati proizvodi. Tu spadaju i namirnice koje u velikoj količini sadrže so poput usoljene ribe, ribe u ulju ili slane i punomasne vrste sira.

Možda te zanima
detektivske serije netflix

Kako bi se ubrzalo uklanjanje štetnih tvari iz organizma, preporučivo je povećati unos namirnica bogatih vitaminom C (obojeno voće i povrće, prirodni voćni sokovi), kalijumom (banane, marelice, breskve, narandže, grah, integralne žitarice, orašasti plodovi) i sumporom (meso peradi, riba, mlijeko, jaja) i na taj način pobijediti celulit iznutra.

Ukoliko ti je potrebno inspiracije za zdrave obroke posjeti našu rubriku JEDEM.

Vježbaj redovno

Kardiovaskularni treninzi kao što su trčanje, vožnja bicikla, aerobik, plivanje i rolanje, poboljšaće cirkulaciju, te ubrzati metabolizam i potrošnju masti. Trening snage nužan je drugi segment treninga, a pretpostavlja trening u teretani (s malim opterećenjima), vježbe s jednoručnim tegovima, te pilates programe na podlogama ili pilates mašinama, gdje su otpori vlastito tijelo, opruge, gume, težinske loptice itd.

Redovna fizička aktivnost, koja kombinuje kardiovaskularni trening i vježbe snage, dokazano su najučinkovitija metoda.

celulit
@pinterest

Otiđi na masažu

Za uspješno uklanjanje celulita najvažnije je poboljšati cirkulaciju na „kritičnim” dijelovima tijela. Pojačana cirkulacija zagrijaće te, inače hladne zone i razgraditi nakupine celulita, a to možete postići dubinskim masažama. Važan učinak masaža je i poboljšanje cirkulacije, koje se osjeti kao trnci, toplina i peckanje.

Tuširaj se hladnom vodom

Tuširanje hladnom vodom poboljšava cirkulaciju što je izvrsno u borbi protiv celulita. Naizmjenično tuširanje toplom i hladnom vodom odličan je način za poboljšavanje krvotoka. Vene se stežu kad su izložene hladnoj vodi, što privremeno podiže pritisak i ubrzava protok krvi.

Koristi piling

Piling je odličan saveznik u borbi protiv celulita jer nježno uklanja mrtve ćelije kože, a istovremeno stvara učinak masaže te poboljšava cirkulaciju koja je ključna za stvaranje celulita. Ako želiš da sama napraviš piling, ZdraviJa je već dala odlične recepte i ideje, više o pilinzima čitajte ovdje.

Saznaj: Zašto je piling važan i kako ga pravilno raditi?

Kako da smanjiš celulit vježbajući na pjenastom valjku

Fitnes treneri su osmislili vježbu za razbijanje celulita uz pomoć pjenastog valjka, nakon marljivog proučavanja strukturne integracije i klasičnog pilatesa. Ova vježba je osmišljena s ciljem vraćanja tijela u balans i borbe protiv uticaja gravitacije na tijelo i starenja.

ZdraviJa je pronašla nekoliko načina kako rutinom svakodnevnog vježbanja od po 10-15 minuta možeš da smanjiš celulit.

Vježba za butine

Sjedi na prostirku za vježbanje i stavi valjak ispod butina. Ruke raširi u širini kukova i stavi ih na prostirku iza sebe sa prstima okrenutim ka sebi. Rukama se odgurni od podlogu, kako bi odvojila kukove od podloge. Trbušnim mišićima pomjeri kukove ka unutra, kako bi valjak došao do ispod koljena. Zatim se vrati u prvobitni položaj i ponovi ovu vježbu 8 do 10 puta.

Vježba za natkoljenice

Lezi potrbuške, osloni se na laktove tako da ti dlanovi budu na podlozi i u ravnini sa tijelom. Ispruži noge i stavi valjak tik iznad koljena. Savij koljena te se trbušnim mišićima i rukama odgurni unazad kako bi valjak došao do ispod kuka. Kada radiš ovaj pokret tada izdišeš, a pri povratku udahneš.

Četvorka

Sjedi na valjak i stavi lijevu ruku iza sebe tako da prsti budu okrenuti od tebe. Prekrsti desnu nogu preko lijeve kako bi napravila „četvorku“. Blago prebaci težište na desni kuk i kotrljaj se naprijed i nazad nekoliko centimentara. Takođe možeš praviti i kružne pokrete kukovima kako bi pojačala cirkulaciju. Ponovi ovu vježbu i na drugoj strani.

Vježba na zadnjici

Lezi na prostirku, savij koljena i spoji stopala. Podigni zadnjicu sa prostirke i ispod nje stavi valjak tako da se oslanjaš na trticu. Podigni koljena tako da budu direktno iznad tvojih kukova, zatim kružnim pokretima pomjeraj koljena 8 puta u smjeru kazaljke na satu i obrnuto.

Nadamo se da smo ti ovim činjenicama, savjetima i vježbama pomogli da bolje shvatiš celulit i njegove probleme, te da se na lakši način izboriš sa njim i sa samopouzdanjem odeš na plažu i skineš se u kupaći kostim.

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh