Morska voda čini čuda za zdravlje i ljepotu
Bliži nam se sezona godišnjih odmora i ljetovanja, a kako živa u termometru raste, svi hrle na obale mora da se što brže rashlade. Osim kao osvježenje, morska voda ima izuzetno djelotvorno dejstvo po zdravlje i kožu. Ona je pravi ljekoviti eliksir, zbog čega se prerađena i pročišćena koristi u brojnim preparatima za njegu kože. Koje sve blagodeti krije morska voda, čitajte u nastavku teksta.
Grci su bili prvi koji su primijetili ljekovito dejstvo mora. Popularna talasoterapija – liječenje morskom vodom – potiče iz Grčke. Na grčkim ostrvima Rodos i Krf talasoterapija se primjenjivala još prije 2500 godina. Koristila se za liječenje bolesti poput ekcema, artritisa, astme, psorijaze i bolova u leđima.
Hipokrat je otkrio ljekovita svojstva morske vode posmatrajući njeno djelovanje na rane. Primijetio je da voda ubrzava zarastanje rana, sprečava infekciju i smanjuje bol.
Jača imunitet
Da li ste znali da je morska voda sličnog sastava kao ljudska krvna plazma? Bogata je vitaminima, mineralima, aminokiselinama i mikroorganizmima koji imaju antibiotsko i antibakterijsko dejstvo. Zbog svog sastava, pomaže pri liječenju infekcija. Morska voda povećava nivo kiseonika u krvotoku i podstiče rad štitne žlijezde.
Zahvaljujući svom antiseptičkom djelovanju, morska voda može uništiti parazite, bakterije i gljivice, te ublažiti simptome gripe i prehlade, bronhitisa i sinusitisa. Stručnjaci ističu da je dobro ispirati nosnu šupljinu morskom vodom kako bi se razrijedila sluz, te ublažile infekcije respiratornog sistema.
Pogledajte: Prirodni napici koji će odmah ojačati vaš imunitet
Podmlađuje
Morska voda je bogata jodom, a on zauzvrat doprinosi obnavljanju ćelija kože, što produžava vaš svjež mladalački izgled. Osim toga, smanjuje nivo štetnog holesterola u organizmu, normalizuje hormone i jača nerve.
Umiruje i čisti kožu
Morska voda otvara pore kroz koje u organizam ulaze minerali iz mora. U isto vrijeme, kroz otvorene pore iz tijela izlaze toksini pa redovnim kupanjem u morskoj vodi koža postaje čišća.
Morska voda bogata je magnezijumom koji je učinkovit u hidrataciji kože. Takođe, istraživanja su pokazala da morska voda uistinu povoljno utiče na hidrataciju kože što kao rezultat daje smanjenje neugodnih simptoma kao što su crvenilo i grubost kože.
Poboljšava cirkulraciju
Kupanje u moru može poboljšati krvotok što ima blagotvoran uticaj na rad mišića. Uz to, kupanje ili samo namakanje u morskoj vodi pomoći će vam da se riješite negativnih posljedica loše ishrane i boravka u zagađenoj sredini, koji često uzrokuju probleme s krvotokom.
Vjerovatno ste primijetili da ste na ljetovanju opušteni, te da vas ne muči stres. To nije samo zbog toga što ste na odmoru, to je posljedica morske vode.
Pozitivno djeluje na astmu i alergiju
Svjetska pedijatrijska bolnica već dugi niz godina uspješno koristi kupke sa morskom soli za liječenje i ublažavanje alergija. Čisti morski vazduh, zasićen negativnim ionima, olakšava disanje i povoljno djeluje na osobe koje boluju od astme.
Morska so ima svojstva antiseptika i antihistamina, zbog čega je blagotvorna kod kožnih alergijskih reakcija
Poboljšava san
Morsi vazduh je bogat ljekovitim mineralima iz morske vode. Među njima su i negativni ioni koji ubrzavaju apsorpciju kiseonika. Zato na moru spavamo mirnije i kvalitetnije.
Saznajte zašto, kvalitetan san treba da bude prvi na listi vaše self care rutine.
Ubrzava zarastanje rana
Slučajno ste zapeli i porezali se? Ne brinite, nećete cijelo ljeto zbog toga morati hodati u dugim rukavima. Morska voda ljekovita je i za rane. Ako se porežete ili na neki način površinski povrijedite, neko vrijeme ostavite ranu pod vodom.
Na početku ćete možda osjetiti neugodno peckanje, ali izdržite jer morska voda će ubrzati proces zarastanja rane, te je dezinfinkovati i očistiti.
Tretman za kosu
Primjećujete da vam je kosa mekša dok ste na moru? To je zato što je morska voda prirodni šampon. Pomoći će vam da se riješite peruti, te isperete ostatke proizvoda za oblikovanje kose kao što su lak ili gel za kosu.
Takođe, morska voda temeljno čisti tjeme zbog čega će nova, „mlada” kosa rasti jača, a kosa će biti gušća.
Ublažava artritis i bolove u leđima
Zahvaljujući svom sastavu morska voda olakšava bol, smanjuje upale, opušta i podstiče oslobađanje viška tečnosti iz organizma. Zbog toga kupanje u moru donosi olakšanje osobama koje pate od reume, artritisa, bolova u leđima i mišićima.
Detoksikuje organizam
Kupanje u morskoj vodi podstiče funkcije organa koji filtriraju i izlučuju štetne supstance iz organizma, kao što su jetra, bubrezi i koža. Nataložene štetne materije počinju se kretati preko limfe i krvotoka prema površini, a so olakšava proces izlučivanja.
Kupanje u moru podstiče čišćenje od štetnih sastojaka ne samo kože i vezivnog tkiva, nego i kompletnog organizma.
Možda vam bude interesantno: Jutarnji detox – trikovi koji rade posao
Mršavljenje
Kupanje u moru jedna je od najboljih fizičkih aktivnosti. Plivanjem ćete ojačati mišiće ramena, ruku, stomaka, leđa i nogu, a usput možete izgubiti i nekoliko suvišnih kilograma jer ćete plivajući sat vremena potrošiti između 400 i 900 kalorija.
Osim za kožu lica, so je savršen odabir i za kožu tijela jer ublažuje strije, a može pomoći i u borbi protiv celulita. Kada govorimo o celulitu, ipak nije dovoljno samo okupati se, već je potrebno napraviti hranljivi piling koji će blagotvorno djelovati, a ista metoda može se primijeniti i za strije.
Morska voda kao oblik njege kože
Što se tiče kože, morska so se zbog svog bogatog sastava često može pronaći kao jedan od glavnih sastojaka brojnih kozmetičkih preparata, ali ono što je najbolje i što se preporučuje je korištenje morske soli u njenom izvornom obliku, a to je putem mora.
So apsorbuje prljavštinu i toksine, pa samim tim dubinski čisti pore i sprečava nakupljanje nečistoća. Takođe, odlično je antibakterijsko sredstvo jer preventivno djeluje na upalne procese i vrlo brzo rješava neugodne akne i mitesere.
Takođe, morska voda se bori sa raznim bolestima kože, kao što su dermatitis, psorijaza, gljivična oboljenja i razne vrste ekcema. Ljekari često preporučuju slane kupke kao vid liječenja, a od mora ovu slanu terapiju dobijate u izobilju.
Pokušajte da provedete u vodi što je više moguće. Ne perite slanu vodu sa tijela najmanje nekoliko sati. Nakon kupanja u moru koža postaje glatka i zategnuta, a većina nečistoća se samo odstrani.
Ne zaboravite zaštitu od sunca na plaži!
Vašem tijelu prijaće izlaganje morskoj vodi. Međutim, nemojte zaboraviti zaštititi svoju kožu, a samim tim i cijeli organizam od sunčevih zraka!
Istraživanja su pokazala da štetne efekte na kožu imaju ne samo UV-A i UV-B sunčevi zraci, nego i infracrveni IR-A zraci koji prodiru u najdublje slojeve kože, dovodeći do njenog oštećenja i prijevremenog starenja.