Kako do blistavo bijelih zuba i osmijeha koji osvaja?

Avatar photo
blistavo bijelih zuba

Smijeh je pola zdravlja, a druga polovica su zdravi zubi. Postoji nekoliko razloga zašto je tako. Smijeh opušta cijelo tijelo – opušta mišiće i ublažava stres. Jača imuni sistem – smanjuje nivo hormona stresa i stimuliše proizvodnju antitijela u našem organizmu za borbu protiv raznih bolesti. Takođe, smijeh izaziva i lučenje endorfina (hormona sreće) – taj hormon nam može privremeno odagnati loše osjećaje, čak i fizičku bol. Do blistavo bijelih zuba i savršenog osmijeha se dolazi trudom u kontinuitetu, profesionalno ili kod kuće, za promjene je potrebno vrijeme i njihovo njegovanje.

Smijeh štiti srce, poboljšava funkcionisanje kardiovaskularnog sistema i pospješuje cirkulaciju krvi, što nam pomaže u zaštiti od srčanog udara i drugih kardiovaskularnih bolesti. Bez sumnje, zdravi i lijepi zubi su preduslov zdravlja i zadovoljstva čovjeka.

Ipak, lijepog osmijeha nema bez mnogo uloženog truda i vremena. Čak i kod većih ulaganja u estetske zahvate kojima se koriguje i uljepšava osmijeh, osmijeh je potrebno dalje održavati na ispravan način –kvalitetnim proizvodima za oralnu higijenu, redovno i temeljito četkati zube i čistiti međuzubne prostore, a pritom ne zaboraviti redovne posjete stomatologu.

Kako održati zube zdravim i blistavim, te koja hrana utiče na zdravlje zuba, pročitajte u nastavku teksta.

Njega zuba – pribor za čišćenje zuba, pranje

Zube bi bilo dobro prati dva puta dnevno, poslije doručka I prije spavanja.

Ipak, vrlo je važno znati da se zubi ne smiju prati neposredno nakon jela. U tom vremenskom periodu, a usljed povišene kiselosti, zubna caklina je posebno osjetljiva, pa se može oštetiti upotrebom četkice za zube. Zato, posebno nakon konzumiranja jela koja sadrže šećer ili kiselinu, s pranjem zuba treba pričekati najmanje 30 minuta.

blistavo bijelih zuba

Kvalitetna četkica je No 1

Za pranje zuba treba izabrati četkicu od umjetnih vlakana koja se, za razliku od prirodnih, lako održavaju i brzo suše te nisu podložna razvoju bakterija. Kako bi se spriječilo oštećenje desni i detaljno očistili svi zubi, drška mora dobro “ležati” u ruci, a glava četkice mora biti što manja, zaobljenog oblika.

Vlakna četkice nipošto ne smiju biti previše tvrda, kako ne bi oštetila caklinu i desni, nego meka kako bi uz čišćenje bilo moguće i masiranje desni. Nakon upotrebe četkicu za zube treba temeljno oprati i dobro osušiti.

Važna je i pasta za zube

Kada je riječ o pasti za čišćenje zuba, stručnjaci preporučuju one koje sadrže fluor, koji jača i štiti zube, te antibakterijske supstance koje štite desni od razvoja i djelovanja štetnih bakterija.

Pranje zuba treba trajati oko 3 minute. Četkicom treba što strpljivije i što temeljnije u malim kružnim pokretima od desni prema zubu, najprije obuhvatiti vanjsku, zatim unutrašnju površinu, a zatim i grizne plohe svih zuba. Prilikom pranja zuba laganim kružnim pokretima četkicom masirajte i desni, a nemojte zaboraviti ni očetkati jezik, na kojem se itekako skupljaju štetne bakterije.

Kako je, bez obzira koristimo li običnu ili električnu četkicu, 30 % površine, posebno između zuba, nedostupno ili teško dostupno za pranje, svakodnevno treba koristiti i konac za zube ili, još bolje, četkicu za međuzubni prostor.

Uz to, stručnjaci preporučuju preventivni kontrolni pregled u stomatološkoj ordinaciji dva puta godišnje.

Hrana koja utiče na zdravlje zuba

Za zdravlje zuba u većini slučajeva zavisi i od načina prehrane, a njihov glavni “neprijatelj” su neočišćene bakterije iz zubnih naslaga koje su glavni uzrok nastanka karijesa I upale desni.

Posebno treba izbjegavati slatkiše poput čokolade, lizala, karamela, bombona, te žvakaćih guma, jer što su slatkiši slađi, ljepljiviji i što se duže zadržavaju u ustima, to je veća opasnost od kvarenja zubi.

Bilo bi dobro da se naviknete da nakon slatkog pojedete neku od namirnica koja prirodno “čisti” zube – jabuku ili mrkvu. Naime, sirovo voće ili povrće zahtijeva čvršće, snažnije i duže žvakanje, koje samo po sebi pridonosi boljem čišćenju usne šupljine te tako smanjuje rizik od obolijevanja zuba.

Možda te zanima
minimalizam saveti

Zahvaljujući bjelančevini kazein, prirodni čistači zuba su i mliječni proizvodi, koji su uostalom i neobično važni za njihov rast i razvoj, pa je dobro nakon slatkog jela pojesti, recimo, krišku sira.

Opasnost za zube predstavlja i konzumiranje zaslađenih pića, čajeva i kafe, ali i od pravih malih bombi prirodnog šećera, datula, smokava i suvih grožđica, te meda.

Kako izbjeliti zube kod kuće?

Soda bikarbona – za ovaj način izbjeljivanja zuba ste sigurno čuli. Procedura je jednostavna: Namočite četkicu i pospite je sa malo sode bikarbone i trljajte zube oko 2 minute. Ukoliko nosite fiksni aparatić, ova metoda nije preporučljiva.

Jagode – Jagoda je prirodan izbjeljivač zuba jer sadrži folnu kiselinu koja čisti zube i čini ih bijelima. Sve što trebate uraditi je da izgnječite jagode utrljate na zube i nakon minute dobro isperete kako sećeri ne bi oštetili zubnu gleđ.

Vodica za ispiranje usta od jabukovog sirćeta – jabukovo sirće će temljno očistiti i ukloniti prisutne štetne bakterije iz vaše usne šupljine. Postupak: U čašu vode stavite jednu kašičicu jabukovog sirćeta, isperite usta i za kraj dobro isčetkajte zube. Nije preporučljivo da ovu prirodnu vodicu koristite svaki dan.

Nadamo se da smo vas ovim savjetima podsjetili koliko je bitno oralno zdravlje i pravilna njega zuba. Jer lijep osmijeh je zdrav osmijeh. Zar ne?

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh