8 saveta kako da napravite zdrav i (veoma) ukusan omlet

Avatar photo

Omlet za doručak znači savršenu dozu proteina i zdrav početak dana. Kako ne biste pali u zamku i napravili kaloričnu bombu, ZdraviJa vam donosi nekoliko saveta koji će vam pomoći da svoj omiljeni obrok napravite na zdrav način.

1. Ubacite krto meso

Kako su jaja odličan izvor proteina, nemojte da preterate dodavanjem mnogo mesa. Dovoljno će biti manje parče grilovane piletine ili puretine, kako bi vašem omletu dali puniji ukus i stvorili od njega zasitan obrok.

2. Sir kao idealan izbor

Jaja i sir zaista čine savršenu kombinaciju koju većina nas verovatno i najviše voli. Savetujemo vam da ne preterujete sa količinom, jer je u pitanju takođe dosta zasitna namirnica. Pri izboru vrste ove izuzetne namirnice birajte manje parče kvalitetnog sira kao što je rikota, švapski ili koziji.

omlet sa povrcem

3. Ne štedite na povrću

Povrće je najbolji način da dodate ukus i potrebne nutrijente vašem omletu bez mnogo kalorija. Zeleno povrće je dobar izbor, a možete staviti i paprike, gljive, luk, brokoli itd. Kombinujte sastojke po želji i vlastitom ukusu, a sa povrćem sigurno ne možete pogrešiti.

4. Dodajte zdrave masti

Da biste omletu dali dodatnu hranjivost, dodajte izvor zdravih masti poput avokada ili chia semenki. Avokado je bogat vitaminima i vlaknima, dok chia semenke dodaju hrskavost i sadrže omega-3 masne kiseline, koje su odlične za zdravlje srca i mozga.

5. Neizbežno pravilo tri namirnice

ukusan omlet

Izaberite tri namirnice koje ćete iskombinovati sa omletom, dve sa manje kalorija i jednu sa više kalorija. Na primer: paradajz, gljive i avokado. Ili spanać, brokoli i čedar sir. Kombinacija ima beskonačno mnogo, a na vama je da samo izaberete.

6. Eksperimentišite sa začinima

Luk, bosiljak, ruzmarin i origano su samo neke od mnogih začinskih biljaka koje možete iskoristiti da dodate jači ukus omletu, umesto da dodajete mnogo soli.

Takođe, dodavanje kurkume, kumina, paprike ili đumbira može biti sjajan izbor. Mnogi od ovih začina imaju antioksidativna svojstva i mogu doprineti vašem zdravlju na različite načine, kao što je smanjenje upala ili poboljšanje varenja.

7. Samo belanjak ili celo jaje?

Iako je celo jaje zdravo da se pojede, sve zavisi od vaših prioriteta i navika. Jedno jaje sadrži otprilike 70 kalorija, pet grama masti i šest grama proteina. U žumancetu se nalazi dosta hranjivih nutrijenata: proteini, vitamini A, B-6,B-12 i D. Takođe je bogato holinom i omega-3 kiselinama koje su bitne za rad mozga.

Možda te zanima
tak mediteran krekeri

jaja za omlet

Ipak, ako gledate holesterol i zasićene masti ili želite da što više smanjite unos kalorija, možete dodati jedno celo jaje i dva belanca ili napraviti omlet samo od belanaca.

8. Omlet kombinujte sa zdravim dodacima

Zelena salata, paradajz ili krastavci su odličan dodatak omletu. Takođe možete dodati pečeni krompir, a ako ne možete da jedete omlet bez hleba – uzmite onaj od celog zrna. Ako volite kreativan doručak, vaš omlet može postati i ukusan sendvič tako što ćete ga staviti na parče hleba od celog zrna.

Nadamo se da smo vam dali nekoliko ideja kako da vaš omlet bude zdrav, ukusan, ali i šaren i kreativan.

Prijatno!

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh