Bundeva uz kus-kus i 5 činjenica zašto treba da jedete ovu žitaricu

Avatar photo
kus-kus

Kada kraljica jesen iz svog šarenog kaputa protkanog najljepšim valerom jesenjih boja izvadi svoje zdrave plodove, tada nam je trpeza ispunjena namirnicama kao što su bundeva, kukurz, šljive, paprike, kesten, nar, jabuke i kruške. ZdraviJa ovaj put za svoju trpezu bira bundevu. Pripremali smo je uz kus-kus, sa drugim povrćem i začinima.

U nastavku pogledajte koje smo sve sastojke koristili i kako smo pripremili ovo ukusno jelo koje obiluje okusima i mirisima.

Sastojci:

  • 100 g kus-kusa
  • Sok jednog limuna
  • 150 ml vode
  • 1 kašika maslinovog ulja
  • 1 glavica crvenog luka
  • 2 mrkve
  • 2 paškanata
  • 1 manja bundeva
  • 1 kafena kašika karija
  • Prstohvat cimeta
  • 2 paradajza
  • 100 ml supe od povrća
  • 1 kašika sjeckanog korijandera
  • Rukola
  • Nar

Priprema:

Sipajte kus-kus u zdjelu, prelijte ga vodom, promiješajte, prekrijte krpom i ostavite da stoji 10 minuta uz povremeno miješanje.

Na zagrijanom maslinovom ulju prodinstajte crveni luk, dodajte sjeckanu mrkvu, paškanat, bundevu i dinstajte pet minuta. Začinite karijem i cimetom, promiješajte, dodajte paradajz, supu od povrća i mljeveni biber. Ostavite da se krčka oko 15 minuta.

Sklonite sa šporeta, umiješajte kus-kus i pospite sjeckanim korijanderom. Poslužite na salati od rukole, te na kraju ukrasite sa nekoliko zrna nara. Jedite dok je toplo i uživajte u vašem zdravom obroku protkanom jesenjim okusima.

Možda vam bude interesantan i ovaj recept: Potaž od bundeve uz krem sir (VIDEO)

Šta je kus-kus i uz šta sve možete da ga jedete?

kus-kusOva žitarica vrlo nježnog okusa mnogima je zamjena za rižu, a izvrsno se slaže uz povrće ili kao dodatak mesu, ribi ili plodovima mora.

Kus-kus je namirnica koja svoje porijeklo vuče iz sjeverne Afrike, ali popularnost je stekla širom svijeta, upravo zbog jednostavne pripreme.

Kus-kus se dobija tako da se pšenični griz (krupno mljevena pšenica) navlaži u slanoj vodi pa gnječenjem i kružnim pokretima među dlanovima dobiju kuglice koje se potom suše.

Donosimo pet zdravstvenih razloga zašto je dobro konzumirati kus-kus:

Bogat je selenom

Selen je jedan od najvažnijih nutrijenata koje nalazimo u kus-kusu. U samo 100 grama kus-kusa nalazi se više od 40% preporučene dnevne doze ovog minerala. Selen je snažan antioksidans koji pomaže organizmu u obnovi pod djelovanjem slobodnih radikala oštećenih ćelija te smanjuje upalne procese u organizmu.

Selen ima važnu ulogu u i radu štitne žlijezde – štiti je od oštećenja i doprinosi proizvodnji hormona. Takođe, selen iz kus-kusa snižava rizik od srčanih bolesti smanjujući upalne procese i oksidativni stres te smanjuje nakupljeni “loš” LDL holesterol.

Pripremali smo i ovaj jesenji recept: Pečena tikva punjena divljom rižom, narom i keljom

Kus-kus smanjuje rizik od karcinoma

Selen iz kus-kusa može smanjiti rizik od karcinoma, pokazale su studije. U pregledu 69 studija koje su uključile preko 350.000 ispitanika potvrđeno je da visoki nivoi selena imaju zaštitnu funkciju protiv određenih vrsta karcinoma, ali se studije odnose na unos namirnica bogatih selenom, a ne uzimanje selena kao dodatka prehrani.

Nadalje, studije su potvrdile povezanost sniženog nivoa selena s povećanih rizikom od karcinoma prostate, a druge potvrđuju da unos dostatnih količina selena uz vitamin C i E smanjuje rizik od karcinoma pluća kod pušača.

Možda te zanima
egzoticna zdrava hrana

Kus- kus jača imunitet

Još jedna dobrobit selena iz kus-kusa je jačanje imuniteta. Ovaj antioksidans smanjuje upalne procese i jača imunitet snižavanjem oksidativnog stresa u organizmu. Takođe, selen igra važnu ulogu u regeneraciji vitamina C i E, što pomaže u jačanju imuniteta i njegovom pravilnom funkcioniranju.

Dobar izvor biljnih proteina

kus-kusProsječno 16-20% ljudskoga tijela je sačinjeno od proteina, a oni su izgrađeni od aminokiselina koje su uključene u gotovo sve metaboličke procese u organizmu. Zbog toga, bitno je da hrana koju svakodnevno unosimo bude bogata proteinima biljnog ili životinjskog porijekla.

Kus-kus je dobar izvor proteina, u 100 grama nalazimo 3,8 grama proteina. Ipak, imajte na umu da je kus-kus (kao i većina drugih biljnih izvora proteina, osim soje i kinoje) nepotpuno izvor aminokiselina pa je neophodno pripaziti da se nedostajuće aminokiseline unesu iz drugog izvora.

Prehrana bogata biljnim proteinima je povezana sa sniženim rizikom od moždanog udara, karcinoma i smrti uslijed različitih srčanih bolesti.

Možda poželite da spremite i: Rižoto od bundeve u bundevi

Kus-kus se jednostavno priprema

Kus-kus se smatra zamjenom za tjesteninu i rižu koja je veoma lagana i malokalorična. Zbog nježnog okusa lako ga je kombinovati sa drugim namirnicama jer ne prevladava svojim okusom već preuzima okus namirnice uz koju se kombinuje.

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh