Detoks posle praznika: Kako eliminisati toksine iz organizma za 10 dana
Tokom praznika, naša ishrana često obiluje obrocima koji su bogati mastima, šećerima i drugim oblicima složenih makronutrijenata, pa ne čudi ako nakon praznika vaga pokazuje nekoliko kilograma viška.
U ovom tekstu pročitaćete kako da u narednih nekoliko dana izbacite toksine iz organizma, izgubite kilograme i povratite vitalnost i energiju.
Voće i povrće kao detoksikatori
Za brže eliminisanje toksina iz organizma, treba dati prednost namirnicama bogatim mikronutrijentima koji podstiču mobilizaciju masnih naslaga. Osnova ishrane treba da budu voće i raznovrsno povrće, uz dobru hidrataciju. Zatim, treba konzumirati i nemasno meso i ribu, mahunarke i integralne žitarice u umerenim količinama, kao i malo biljnih ulja poput ulja od repice, oraha ili maslinovog ulja.
Voće i povrće su vrhunski detoksikatori jer sadrže sve što je potrebno za izbacivanje toksina iz organizma: kalijum, vlakna i antioksidanse koji smanjuju upale i stimulišu organe za izlučivanje (jetru, bubrege, creva, kožu i pluća).
Saveti za uspešan detoks organizma
Proizvodi životinjskog porekla zakiseljavaju organizam i neki od njih (sirevi, suhomesnati proizvodi, masno meso i slično) bogati su zasićenim masnoćama koje se teže vare. Smanjite porcije i birajte belu ribu, nemasno meso i nemasne mlečne proizvode.
Osim toga, izbegavajte masnoće, zamenite maslac biljnim uljima, kuvajte na pari ili u rerni. Odaberite povrće poput kupusa, brokolija, pa čak i praziluka i luka. Prvih nekoliko dana trebalo bi da unosite hranu siromašnu mastima i ugljenim hidratima.
Evo konkretnih saveta koji će vam pomoći da za nekoliko dana očistite organizam, pokrenete metabolizma i izgubite višak kilograma:
Dan 1 – Pomozite svom probavnom sistemu
Jedite neprerađenu hranu. Prerađeni proizvodi sadrže aditive, zasićene masti i prerađene šećere koji loše utiču na varenje.
Smanjite unos soli. Previše soli otežava izlučivanje otpada zadržavajući vodu u tkivima.
Jedite nemasno. Masti, posebno zasićene masti životinjskog porekla, povećavaju rad jetre. Ne konzumirajte maslac, masno meso, sir i suhomesnate proizvode.
Ručak treba da se sastoji od komada belog mesa sa zelenim povrćem, dok večera treba da bude jako lagana, bez skroba i sa jako malo proizvoda bogatih životinjskim proteinima. Idealno bi bilo da jedete kuvano, jer je sirova hrana izazov za digestivni sistem.
Dan 2 – Filtrirajte toksine
Unosite dovoljno vode u organizam jer ona, pored svih ostalih benefita, olakšava rad organa za izlučivanje, pomaže pri izbacivanju mnogih toksina iz organizma, podržava crevnu peristaltiku i razblažuje krv. Važno je piti minimalno 1,5 do 2 litra vode dnevno, raspoređujući unos tokom dana.
Jedite supu, jer je odličan izvor minerala i pomaže pri izbacivanju otpada iz organizma.
Sveže ceđeni limun je takođe dragocen saveznik. Njegova limunska kiselina pomaže jetri u preradi masti i toksina i reguliše glikemiju. Takođe sadrži antioksidanse, posebno vitamin C, koji neutrališu štetne supstance.
Dan 3 – Uspostavite kiselinsko-baznu ravnotežu
Prekomerni unos proizvoda životinjskog porekla doprinosi zakiseljavanju organizma i dovodi do prekomerne proizvodnje mokraćne kiseline. Povećajte unos hrane biljnog porekla, koja ima alkalizirajući efekat.
Jedite puno povrća za ručak i večeru, bez ustručavanja, jer su niskoenergetski, ali bogati vlaknima, vitaminima i mineralima.
Pojedite dve voćke u toku dana (jedna voćka = oko 150 g).
Mahunarke su takođe dobar izbor jer su bogate proteinima, mineralima i posebno vlaknima koja stimulišu varenje i eliminaciju toksina. Jedite ih uveče, umesto mesa ili ribe.
Dan 4 – Smirite upale
Neuravnotežen nivo kiselosti i baznosti u organizmu i prekomerni unos zasićenih masti i šećera potiču upalne procese koji su povoljni za debljanje, stoga bi bilo korisno u organizam unositi namirnice koje deluju protuupalno. To može biti kurkuma, masna riba (losos, skuša, sardina, pastrmka), ulje repice ili lana.
Dan 5 – Obnavljanje jetre
Vreme je da svojoj jetri pomognete tako što ćete konzumirati namirnice koje potiču njenu aktivnost. Savetujemo vam da jedete crnu rotkvu (izvrsnu za pročišćavanje žučnog mehura i jetre), artičoku i cveklu.
Dan 6 – Ponovo uspostavite ravnotežu crevne flore
Praznici mogu biti pravi cunami za crevnu bakterijsku floru. Kako biste poboljšali probavu, smanjili nadutost i ubrzali metabolizam, važno je znati šta treba da jedete.
Savetujemo vam što više povrća i voća bogatog probioticima, kao što su beli luk, šparoge, cvekla, brokoli, kupus, luk, banana, agrumi, mango, dunje, jabuke, kruške i slično.
Dan 7 – Podsticanje metabolizma
Kako biste ubrzali metabolizam, važno je da u organizam unosite namirnice bogate proteinima, jer njihova probava zahteva veću potrošnju energije.
Za doručak možete pojesti komad šunke ili dimljenog lososa ili jaje uz neki mlečni proizvod (jogurt, sveži sir, kiselo vrhnje, sir), dok bi za ručak trebalo da jedete meso ili ribu.
Dan 8 – Kontrolisanje nivoa glukoze u krvi
Tokom nedelje smanjićete unos ugljenih hidrata kako biste prisilili telo na razgradnju zaliha. Sada je vreme da povećate unos skroba, ali birajte pametno.
Možete da konzumirate namirnice kao što su kvinoja, smeđa riža, bulgur, tjestenina al dente, batat, heljda, mahunarke i integralne žitarice.
Dan 9 – Izgrađivanje tonusa mišića
Uz redovnu fizičku aktivnost, jedite više sirovog voća i povrća, jer to je jedini način da se u organizam unese dovoljno vitamina C, važnog za tonus i imunitet. Dva puta nedeljno preporučuje se i crveno meso, po mogućnosti mršavo (mleveno meso, biftek…), odličan izvor železa koji sprečava umor.
Dan 10 – Ne odustajte
U danima i nedeljama koje dolaze važno je zadržati dobre navike.
Doručak bi trebalo da bude proteinski. Svakodnevno može sadržavati žitarice, jaje ili komad šunke, te prirodni mlečni proizvod.
Ne preterujte sa proteinima životinjskog porekla. Idealno je imati porciju od 120 do 130 g za ručak i dodatak (80 g) za večeru. Preporučuju se mršavo meso, te dva puta nedeljno crveno meso i dva puta nedeljno masna riba.
Jedite integralne žitarice i mahunarke – dobri su izvori energije i osiguravaju dobru probavu.
Povrća bi trebalo biti u svakom obroku, u svim oblicima, i sirovog i kuvanog. Voće ograničite na dva puta dnevno.
Alkohol i slatkiše ne preporučujemo.
(Izvor: Sante Magazine)