Evo kako da održite higijenu doma ako imate ljubimca
Kada ste poslednji put promenili kutiju za izmet vaše mačke ili sapunom i vodom očistili posude za hranu vašeg psa? Kućni ljubimci čine naše živote ispunjenim, ali ih takođe mogu učiniti neurednim i prljavim. Pored bezuslovne ljubavi, uz ljubimce dobijamo i njihovo krzno, prljavštinu, dlake i grinje. Ovo može da predstavlja izazov čak i za najurednije roditelje ljubimaca.
Međutim, treba znati da obavljanjem higijenskih poslova u vezi sa kućnim ljubimcima čuvamo i njih i sebe. Istraživanja su pokazala da je više od 6 od 10 infektivnih bolesti zoonotično, što znači da prelaze sa životinja na ljude. Zaštitia od ovih bolesti često je pitanje praktične i jednostavne higijene.
Očistite kutiju vašeg mačka svakog dana
Ukoliko jaki mirisi nisu dovoljni da bi vas prisilili da očistite kutiju svoje mačke svakog dana, znajte da je prljava kutija plodno tlo za brojne parazite, kao što je na primer Toxoplasma gondii. Širenjem kroz mačji izmet, T. gondii može izazvati toksoplazmozu, bolest koja rezultuje simptomima poput gripa.
Koji je najbolji način čišćenja kutije?
Nakon pražnjenja, preporučuje se upotreba blagog sapuna i potpuno ispiranje i sušenje.
Operite posteljinu vašeg ljubimca
Pored toga što je magnet za sakupljanje krzna, prljavštine i grinja, jastuk za spavanje vašeg psa takođe može da prikriva buve i larve. Ovaj zadatak je posebno važan ako vi ili neko u vašem domaćinstvu pati od astme ili alergije.
Usisavanje je često dovoljno u ovom slučaju, ali da bi se smanjio rizik širenja zaraznih bolesti, potrebno je posteljinu temeljno oprati blagim deterdžentom jednom sedmično ili kad postane prljava.
Temperatura vode treba da bude 130 stepeni ili više, a posteljinu treba sušiti 20 minuta na visokoj temperaturi. U slučaju da imate mačku, posteljina se može malo ređe prati, ali se krzno mora uklanjati jednom sedmično četkom ili trakom.
Operite ruke nakon kontakta
Zapamtite da operete ruke nakon što se igrate, hranite ili čistite vaše ljubimce. Preporučuje se da operete ruke sapunom i vodom kako biste smanjili mogućnost dobijanja bilo koje bolesti, uključujući E. coli, salmonelu, kriptosporidijum i slično. Pokušajte držati sapun na različitim mestima u kući kako biste lakše zapamtili da treba da operete ruke.
Pazite kako čuvate hranu vaših ljubimaca
Ukoliko vi ne biste pojeli hranu koja je prenoćila u činiji, zašto bi onda trebalo da to uradi vaš ljubimac? Hrana za pse može postati kontaminirana salmonelom, a ako se prenese na ljude, može izazvati tešku bolest.
Mlađi i stariji odrasli, kao i oni sa slabijim imunim sistemom, posebno su ranjivi. Pseću hranu treba čuvati u zatvorenim kutijama. Takođe, hranu nemojte skladištiti otvorenu. Otvorena hrana će privući glodare, koji bi mogli zagaditi hranu parazitima.
Čistite činije iz kojih oni jedu
Kada kućni ljubimci jedu i piju iz svojih činija, njihova pljuvačka prenosi bakterije. Ukoliko se posuda ne čisti pravilno, bakterije mogu rasti i izazivati bolesti kod kućnih ljubimaca, kao i kod dece koja se neretko igraju sa ovim činijama.
Koliko često treba da čistite posude svog kućnog ljubimca?
Preporučuje se da činiju za hranu stavite u mašinu za pranje sudova ili je operete ručno svakodnevno između obroka, a posudu za vodu svaka dva dana.
Prevencija od buva i krpelja
Opskrbite svog kućnog ljubimca pravom opremom protiv buva i krpelja. To je od vitalnog značaja za zdravlje vašeg kućnog ljubimca, kao i vas. Vlasnici takođe treba da peru šape i usta svojih ljubimaca blagom sapunicom ili bebi maramicama kada dođu iz šetnje ili sa igranja, kako bi izbegli bakterije, alergene i parazite koje ljubimac može uneti u dom.
Ovo takođe može sprečenje širenje Bartoneloze, bolesti koja se popularno naziva groznica mačaka. Bartoneloza je uzrokovana bakterijom Bartonella henselae, za koju stručnjaci kažu da se širi preko zaraženih mačjih ugriza i ogrebotina na koži ljudi.
Većina mačaka ne pokazuje znake infekcije, ali u retkim slučajevima mogu razviti probleme sa srcem. Ljudi koji su izloženi ovoj bakteriji mogu imati crvenilo i gnoj na ulaznoj lokaciji, zajedno sa drugim simptomima poput groznice, letargije i glavobolje.
Usisavajte podove
Ukoliko bolujete od alergije ili astme, redovno usisavanje je neophodno – posebno ako živite sa kućnim ljubimcima. Mačke posebno proizvode Fel d 1, protein koji se nalazi u urinu, pljuvački i ćelijama kože, a koji uzrokuje alergije kod nekih ljudi.
Čak su i mačke i psi često alergični na prašinu, baš kao i mi. Tepisi i podovi treba da se usisavaju bar jednom sedmično koristeći usisivač sa HEPA filterom. Urin, povraćanje i mrlje od životinjske stolice treba tretirati enzimskim eliminatorima mirisa, a tepihe očistiti parom svakih šest do 12 mjeseci kako bi ubili bakterije, grinje i buve.
Redovno provetravajte sve prostorije
Kućni ljubimci mogu doprineti nakupljanju neugodnih mirisa u zatvorenim prostorijama. Redovno provetravanje pomaže u osvežavanju vazduha i smanjenju koncentracije alergena i bakterija. Takođe, možete koristiti prečišćivače vazduha s HEPA filterom kako biste dodatno pročistili vazduh u domu.
Redovno secite nokte svom ljubimcu
Duge kandže vaših ljubimaca mogu uzrokovati oštećenja nameštaja, podova i tepiha, a takođe mogu prenositi prljavštinu i bakterije po kući. Redovno sečenje noktiju smanjuje šanse za ovakve probleme, a pomaže i u održavanju higijene.
Operite i zamenite igračke vaših ljubimaca
Zapostavljanje igračaka vaših ljubimaca može dovesti do lokalizovanih infekcija kože, ako je vaša koža u stalnom kontaktu sa prljavim predmetom. Čvrste igračke očistite vrelom vodom i sapunom, te dezinfikujte blagim rastvorom izbeljivača, zatim temeljno isperite.
Mekane igračke operite u mašini za pranje veša. Igračke bi trebalo zameniti ako su oštećene jer predstavljaju rizik za kućnog ljubimca. Na primer, oni mogu pojesti poliestersku unutrašnjost ukoliko je igračka zgnječena. I okovratnici treba da se operu u mašini za pranje veša svake četiri do šest sedmica.
Koristite odgovarajuća sredstva
Ono što čistite je isto toliko važno koliko i kako to čistite. Neki proizvodi za čišćenje domaćinstva su otrovni za vaše kućne ljubimce. U navedeno spadaju sredstva za čišćenje odvoda, koncentrovani deterdžent za pranje sudova, proizvodi za uklanjanje kreča, sredstva za čišćenje rerne i koncentrovani čistači toaleta.
Preporučuju se prirodna sredstava za čišćenje, posebno za upotrebu na tepisima i podovima, jer hemijska sredstva za čišćenje mogu nadražiti respiratorni sistem vašeg ljubimca. Obični sapun i voda su adekvatni, a u drugim slučajevima to može biti i rastvoreno i razvodnjeno sredstvo za izbeljivanje koje je odlično za dezinfekciju.
Nadamo se da će vam ovi saveti biti korisni kada je u pitanju održavanje vašeg doma u kojem boravi i kućni ljubimac.