Kaneloni punjeni šampinjonima i prazilukom na zdraviji način

Avatar photo
kaneloni

Hranite se zdravo i izbjegavate nezdravu tjesteninu, a baš vam se jede? Na pravom ste mjestu jer imamo odličan recept za zdravu varijantu gdje su se kaneloni sjedinili sa punjenim šampinjonima, prazilukom i paradajzom.

Ovo jelo je odličan izbor za ručak ili ukusnu večeru, jednostavno se priprema i što je još bitnije, ne treba vam mnogo vremena da ga napravite.

Kombinacija sastojaka učiniće da vam bude jedno od omiljenih na jelovniku, a u nastavku pročitajte koje smo to sve sastojke mi koristili i na koji način smo pripremili ovo jelo. Ovi kaneloni će vas svakim zalogajem i mirisima „odvesti“ u najljepše italijanske restorane.

Sastojci:

  • 16 kašika kukuruznog brašna
  • 2 veze praziluka
  • 800 g šampinjona
  • 400 g paradajza
  • So i biber
  • Maslinovo ulje

Priprema:

U ključalu vodu naspite kukuruzno brašno i kuvajte 15 minuta uz neprestano miješanje. Na masni papir razlijte kuvano brašno, poravnajte ga da bude kao kora za rolat, pustite neka se prohladi i isijecite na osam jednakih dijelova.

U tavi na malo maslinovog ulja izdinstajte nasjeckani praziluk i veći dio šampinjona. Ostatak će vam trebati za gornji sloj. Posolite i pobiberite po ukusu. Kada se povrće izdinstalo, punite zdrave kanelone, a preostalu masu od šampinjona prelijte preko i pecite na masnom papiru oko 15 minuta.

Kada su kaneloni gotovi, dekorišite kriškama paradajza, kojeg ste prethodno grilovali. Uz ovo jelo odlično bi se slagao i šafran, pa ako volite ovaj začin, dodajte ga na kraju.

Vrijeme pripreme: 55 minuta.

U ovom receptu smo, između ostalog, koristili i gljive. Zdravsteni benefiti gljiva su mnogobrojni, a poznato je, između ostalog, da jačaju imunitet, kosti i veoma su bogate hranljivim sastojcima.

Ovo su samo neki od razloga zašto ih treba obavezno uvrstiti u redovnu ishranu, a ranije smo pisali i o činjenicama zašto su gljive dobre za vaš organizam.

kaneloni

Evo zašto da jedete praziluk svaki dan

Neobičan dodatak jelima koji je na dohvat ruke, praziluk će odlično uticati na vaš vid, baš kao i na vaše kosti koje će u njemu naći odličnog saveznika.

Praziluk nije osjetljiv na niske temperature, pa je njegovo uzgajanje najlakše. Može se brati od početka jeseni pa sve do kraja proljeća. Njegova upotreba je velika naročito zimi kada je izbor povrća osiromašen. Najblažeg ukusa, bez ljutine, bez jakog mirisa, ne izaziva suze u očima, ali pripada vrsti luka.

Nutritivna vrijednost

Po nutritivnom sastavu sličan je svojim rođacima, ali sadrži više bjelančevina, beta-karotena i vitamina C. Sirovi praziluk odličan je izvor mangana, dobar izvor gvožđa, folne kiseline, vitamina C i B6.

Ljekovitost

Za razliku od crvenog ili bijelog luka, praziluk se upotrebljava cijeli i to ne samo kao začin, već kao samostalno povrće. Obiluje hranjivim i ljekovitim tvarima. Sadrži veliku količinu minerala i vitamin C, kao i eterična ulja sa sumporom. Ta ulja djeluju blagotvorno na disajne i probavne organe, bubrege, jetru, krv i vene.

Možda te zanima

Ujedno od tih ulja potiče i miris praziluka, koji je prilično specifičan i mnogim ljudima odbojan. Kod upotrebe praziluka preporučuje se korišćenje cijelog praziluka – i bijele stabljike  i zelenog lišća. U lišću, koje se često izbjegava za korišćenje, ima nekoliko puta više vitamina nego u bijelom dijelu.

Zdravstvene prednosti

  • Kod povećane štitne žlijezdepreporučaju se topli oblozi od kuvanog praziluka.
  • Praziluk pomaže kod iskašljavanja, smiruje kašalj i blagotvorno djeluje na promuklost, upalu pluća i astmu.
  • Smanjuje povećanu količinu mokraćne kiseline, holesterolai masnoće u krvi.
  • Praziluk poboljšava cirkulaciju krvi, i pomaže kod arteroskleroze i upale vena.
  • Poboljšava apetit te potstiče rad probavnog sistema i
  • Praziluk potstiče bolji rad bubregai izlučivanje mokraće, i pomaže kod bolova u bubrezima i kamena u bubregu.

Nadamo se da ćete uživati u ovom jelu, te da ćete praziluk i gljive uvrstiti na vaš svakodnevni jelovnik.

Isprobajte:

Osvježavajuća krem supa sa krastavcima

Veganska tortilja sa humusom i povrćem

Piletina sa povrćem u soja sosu

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh