Šta je falafel i kako ga napraviti? (RECEPTI)

Avatar photo
falafel leblebija recepti

U koji god restoran zdrave hrane da odeš, na jelovniku ćeš pronaći falafel. Mnogi od nas ne znaju šta je zapravo taj falafel i odakle potiče. Naime, to je obrok koji vodi porijeklo sa Bliskog Istoka, te je u Izraelu jedno od omiljenih jela lokalaca. Ova namirnica izgleda kao pržena lopta ili ćufta. Međutim, ovo jelo zapravo ne sadrži meso, već je napravljeno od smjese koju sačinjavaju leblebije.

Zašto porijeklo falafela izaziva kontroverze?

Na Bliskom Istoku se služi u lepinji koja je poznata pod nazivom pita (pita bread), te se u taj “sendvič” obično dodaju i salate, kao i humus. Takođe, falafel se služi i sa salatama ili kao predjelo nekim većim obrocima.

Osim zbog svog neodoljivog okusa i neobičnog izgleda, falafel nam zvuči primamljivo i zbog same riječi. A znaš li koje je zapravo značenje imena ovog jela? Naime, riječ Falāfil je množina riječi Filfil što na arapskom znači “biber”.

Sama riječ se širila i koristi se i na drugim jezicima kao što su perzijski i sankritski na kojima ima značenje: mala okrugla stvar, biti okruglog oblika i slično. Prema tome, riječ falafel simbolizuje “male lopte” sa biberom. Međutim, ako dodamo i koptsko i egipatsko značenje riječi, “od mnogih pasulja”, mi zapravo dobijamo objašnjenje kako izgleda i od čega je napravljeno ovo bliskoistočno jelo.

Porijeklo falafela je još uvijek poprilično nepoznato, ali dosta kontroverzno. Uobičajena teorija je da je ovo jelo porijeklom iz Egipta, i da su ga jeli Kopti kao zamjenu za meso tokom posta. Falafel je tokom vremena postao uobičajen oblik brze hrane u Egiptu i na Bliskom istoku.

Tokom Ramazana, falafelove kugle se ponekad jedu kao dio iftara, obroka koji se jede nakon zalaska sunca. Postao je toliko popularan da je McDonalds neko vrijeme služio “McFalafel” u svom meniju za doručak širom Egipta.

Falafel je i dalje popularan kod Kopta, koji pripremaju velike količine ovog jela tokom vjerskih praznika. Debate o porijeklu falafela ponekad se prenose i u političke rasprave o odnosu između Arapa i Izraelaca. U modernim vremenima, falafel se smatra nacionalnim jelom Egipta, Palestine i Izraela.

Među mnogim Palestincima postoji mišljenje da Izraelci nepravedno svojataju ovaj famozni recept, a Asocijacija industrijskih proizvođača u Libanu je čak podigla optužbe za kršenje autorskih prava protiv Izraela u vezi sa falafelom.

falafel rucak jelo leblebija

Prema Džonatanu Kis-Levu, falafel i hummus se često koriste kao simboli mira i sredstva za dovođenje Izraelaca i Palestinaca za isti sto.

Falafel je postao popularan među vegetarijancima i veganima, kao alternativa uličnim obrocima na bazi mesa i sada se prodaje u pakovanim mješavinama u prodavnicama zdrave hrane. Iako se tradicionalno smatralo da se koristi za pravljenje veggie hamburgera, upotreba falafela se proširila jer ga je sve više ljudi usvojilo kao izvor proteina.

Falafel je odlično jelo koje može da navede ljude da jedu malo više hrane bogate vlaknima, što doprinosi zdravlju njihovog organizma. Ima dosta proteina i vlakana iz leblebije, jer jedna šoljica ima 15g proteina i 14g vlakana. Leblebija sadrži dosta gvožđa, folata, magnezijuma, forfora i B vitamina.

Falafel je napravljen od zdravih leblebija

One dolaze u raznim bojama, kao što su crna, bež, braon i crvena i čine sastavni dio srednjo-istočne i indijske kuhinje. Takođe je vaoma svestrana i može se koristiti za kuhanje bilo kakvih jela i može biti inkorporirana u bilo kojoj kuhinji. Osim jedinstvenog ukusa i arome, leblebije takođe dolaze sa dosta zdravstvenih koristi.

Leblebije su bogate vlaknima i pomažu u gubitku težine

Leblebije su bogate kako rastvorljivim. tako i nerastvorljivim vlaknima. Dok rastvorljiva vlakna pomažu da žuč bude pod kontrolom, nerastvorljiva vlakna pospješuju varenje i pomažu kod mršavljenja. Takođe čine da se osjećate sito duže vrijeme.

Dobar su izvor proteina za vegetarijance

Mnogi vegetarijanci propuštaju proteine koji se mogu lako dobiti u hrani životinjskog porijekla. Da biste izbjegli ovo možete se opredijeliti za obrok sa leblebijom i cijelim zrnom pšenice. Ovo je dobar izvor proteina bez dodatka kalorija i nezasićenih masti.

leblebija receptiMangan za proizvodnju energije u tijelu

Mangan je mineral koji u tijelu pomaže u proizvodnji energije. Šolja leblebija dva ili tri puta nedjeljno je dovoljna da bi napunili baterije za cijelu nedjelju. Najbolji način je da ih jedete kao užinu ili da ih skuvate sa malo soli.

Leblebija je bogata gvožđem i važan prirodni dodatak za žene

Leblebije su bogate sadržajem gvožđa i to je važan prirodni dodatak za žene koje imaju menstruaciju, laktaciju ili su trudne. Djeca koja rastu takođe imaju koristi ako leblebiju uključite u njihovoj ishrani.

Stabilizuje nivo šećera u krvi

Rastvorljiva vlakna u leblebiji pomoći će da šećer u krvi bude pod kontrolom. Ako ste otporni na insulin ili imate dijabetes, leblebije su dobre i oni pružaju stalnu sporo goreću energiju.

Dobra za vaše srce

Redovno uzimanje leblebija pomaže da snizite LDL ili loš holesterol u vašem tijelu. Visoki holesterol može izazvati moždani udar i srčane napade, a leblebije su prirodan način spuštanja lošeg holesterola u vašem tijelu. Leblebije takođe sadrže velike količine folne kiseline i magnezijuma koji su dobri za oči i povećan protok krvi.

Leblebije sadrže fitohemikalije koje djeluju kao antioksidansi

Leblebija smanjuju rizik od raka dojke, štite od osteoporoze i kod valunga u menopauzi. One nemaju jak ukus i mogu se koristiti za pripremanje bilo kog jela. Kuhanje postaje lakše ako ih potopite u vodu na nekoliko sati prije nego što ih pripremate.

Zanimljivost

Jedan od hotela u glavnom gradu Jordana, Amman, 2012. godine pripremio je najveći Falafel disk na svijetu, težak oko 75 kg i ovim putem prevazišli su prethodno postavljen rekord na jevrejskom festivalu hrane u Sjedinjenim Američkim Državama.

Sad, kada smo vas uvjerili kako je ukusno i interesantno zapravo ovo jelo, vrijeme je i da ga sami napravimo.

U nastavku pročitaj ZdraviJa recept za savršeni falafel.

Evo šta ti je sve potrebno od sastojaka i kako da pripremiš ovo ukusno jelo.

receptSastojci:

  • 400g leblebija
  • 340g kukuruza šećerca
  • 1/2 svežnja svježeg korijandera
  • 1/2 kašičice paprike (začina)
  • 1/2 kašičice izmrvljenog korijandera
  • 1/2 kašičice izmrvljenog kumina
  • kora jednog limuna
  • 3 pune kašike brašna po izboru
  • morska so
  • ulje uljane repice

Uputstvo:

Staviti leblebije i kukuruz u blender te dodati svježi korijander, ostale začine, koru limuna, brašno i prstohvat soli. Izmutiti ali ne previše, da se zadrži tekstura. Na pobrašnjenu površinu staviti mase za četiri jednaka burgera i držati u frižideru 30-ak minuta. Ulje zagrijati na srednjoj toploti i pržiti falafele oko 10 minuta, dok ne dobiju zlatnu boju.

Koje ulje koristiš?

Ono što kvari utisak kada je falafel u pitanju jeste to što se on prži u dosta ulja koje mu dodaje kalorije. Ukoliko ga kuvar prži u ulju koje zagrijava previše onda ono može da postane i kancerogeno.

Obrati pažnju u kakvom ulju se sprema falafel jer ukoliko je ono zdravo, onda mu prženje neće učiniti ništa loše. Kalorije koje uneseš dolaze od masti kojih ima oko 18g u pola šoljice falafela. Ove masti mogu da budu dobre za srce, ali ukoliko želiš da smršaš imaj na umu da ovako unosiš dosta kalorija.

Možda te zanima
zdravija detox izazov

Umjesto da ga pržiš u dubokom ulju, falafel možeš ispeći i u rerni i tako sačuvati sve hranljive vrijednosti koje nam on daje. ZdraviJa je pronašla recept i za taj način pripreme.

Falafel pečen u rerni

Sastojci:

  • 230 g leblebija potopljenih u vodi preko noći
  • 100 g zeleniša (mix korijandera, peršuna i vlašca )
  • 3-4 suva paradajza (opciono)
  • 2 crna luka
  • 2 čena bijelog luka
  • 1 kašikica mljevenog kima ili kumina
  • 3 kašike maslinovog ulja
  • so i biber

Priprema:

Na malo maslinovog ulja izdinstaj crveni luk. Zeleniš sitno isjeckaj u sjeckalu za hranu pa mu dodaj leblebije i izdinstani luk, 2 čena bijelog luka, so i čili paprike po želji, maslinovo ulje i sve sjedini. Zatim dodaj i 3-4 sušena paradajza, ako voliš. Smjesa ne mora da bude glatka kao za humus, dobro je ako ostane komadića leblebije.

Sada je pravo vrijeme da uključiš rernu da se zagrije na 200 stetpeni Celzijusa.

Smjesi u sjeckalu dodamo i kašiku raženog brašna da se smjesa poveže. Izmiksamo još jednom te smjesu stavimo u frižider na 10 minuta da se ohladi da bismo lakše pravili kuglice.

Smjesa može stajati duže u frižideru pa možeš napraviti i veću količinu koju ćeš koristiti u par puta i praviti kuglice.

Tepsiju obloži papirom za pečenje, rukama pravi kuglice i redaj ih u tepsiju. Peci kuglice oko 10-15 minuta, u zavisnosti od rerne koju koristiš.

Posluži ih uz salatu, sveži humus ili u pita hljebu i vjeruj nam na riječ da te ovako napravljen falafel neće ostaviti ravnodušnim!

falafel iz rerneFalafel se može jesti i sirov, evo i kako da ga napraviš.

Sirovi falafel

Sastojci:

  • 1 tikvica
  • 1 šolja suncokreta
  • 1 veza peršuna
  • 1 čen bijelog luka
  • 1 kašika limuna
  • so i biber

Priprema:

Suncokret potopi i ostavi da odstoji nekoliko sati u vodi. Tikvicu izrendaj i ostavi da pusti višak vode. Kada se voda ocijedila, u blender ubacite tikvice, suncokret (takođe ocijeđen od vode), peršun, bijeli luk kao i začine.

Sastojke dobro sjedini u blenderu i dodaj 1-2 kašike susama i rukom formiraj kuglice koje ćeš opredati na pleh. U rerni ili dehidratoru ostavi kuglice da se dehidriraju oko 2-3 sata. Rernu uključite na 50-70 stepeni Celzijusa. Falafel servijraj u listovima blitve sa malo svježeg peršuna i ljubičastog kupusa.

Ako voliš cveklu, možda ti se svidi i ovaj recept za falafel od cvekle.

Nadamo se da su ovo sve dovoljni razlozi da zavoliš leblebije i falafel, a ukoliko imate neki drugi recept, pošaljite nam ga, rado ćemo podijeliti.

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh