Šta je tripanofobija, koji su simptomi i kako je lečiti?
Tripanofobija predstavlja strah od igle i medicinskih procedura u kojima se koriste igle. Ova fobija je veoma česta u svetu, a mnogi ljudi nisu ni svesni da pate od iste.
Ono što je specifično za ovu fobiju jeste to da se naučnici još uvijek nisu usaglasili oko toga šta je uzrokuje. Za sada se prihvata stanoviše po kojem je tripanofobija nasledna. Međutim, moguće i da je ovaj vid straha naučen, a ne nasleđen.
Šta to razlikuje tripanofobiju od običnog gađenja od igle, koji su njeni simptomi, te kako može da se leči, pročitajte u nastavku.
Simptomi tripanofobije
Vađenje krvi ili slične procedure nisu nikome drage, ali kada smo primorani na to onda to uradimo bez problema. Međutim, kod tripanofobičara je situacija drugačija.
Iako su svesni da je medicinska intervencija (koja uključuje i iglu) neophodna, oni po svaku cenu odbijaju njeno sprovođenje. Simptomi mogu biti gubljenje daha, prekomerno znojenje, mučnina, suve usne, osećaj da ste bolesni, drhtavica, osećaj lupanja srca, povišen pritisak, nesposobnost jasnog rasuđivanja, strah od smrti, ludila i gubljenja kontrole, osećaj otuđenja od stvarnosti ili jak napad anksioznosti.
Opasnosti koje donosi tripanofobija
Osim ovih psihičkih posledica koje prate tripanofobiju, postoje i druge negativne poslednice. Naime, oni koji boluju od ove fobije izbegavaće posećivanje lekara ili zubara, kako ne bi morali primati injekcije. Iako tripanofobija predstavlja samo strah od igle, vrlo lako može prerasti u sveobuhvatni strah od bilo kakvih medicinskih usluga.
Uticaj na svakodnevni život
Tripanofobija može značajno uticati na svakodnevni život osobe. Kao što smo već naveli, zbog straha od igle, mnogi izbegavaju redovne medicinske preglede, vakcinacije i druge zdravstvene intervencije, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Ovaj strah može uzrokovati i probleme u socijalnim situacijama, jer osobe sa tripanofobijom često osećaju sram ili neprijatnost zbog svoje fobije, što dodatno povećava osećaj izolacije i stresa.
Lečenje tripanofobije
Tripanofobija se leči raznim terapijama. S obzirom na to da se radi o iskrivljenim uverenjima i mentalnim predstavama, najvažnija je psihoterapija.
Najprimenjenija je kognitivno-bihevioristička terapija (KBT). Ona se služi metodom desenzibilacije. Ovim putem pacijenti se postepeno uče tolerisanju igle.
Cilj ovih terapija jeste postepeno izlaganje iglama u kontrolisanom, sigurnom okruženju. Pacijenti se prvo susreću sa špricom bez igle, zatim sa špricom sa iglom, a na kraju i sami rukuju iglom.
Ako su slučajevi jako teški, može se primeniti i farmakoterapija, odnosno lekovi. To su najčešće lekovi iz grupe antidepresiva i anksiolitici koji se primenjuju i kod ostalih vrsta fobija.
Još neke slične fobije za koje niste znali…
Pored tripanofobije, postoje i druge slične fobije koje uključuju strah od medicinskih procedura. Hemofobija je strah od krvi, koji često ide ruku pod ruku sa strahom od igle. Nosofobija predstavlja strah od bolesti, dok je latrofobija strah od lekara, što takođe može uticati na izbegavanje medicinskih pregleda.
Sve ove fobije imaju zajedničku osobinu – intenzivan osećaj straha i anksioznosti koji ometa svakodnevno funkcionisanje i zahteva odgovarajuću terapiju kako bi se smanjio njihov uticaj na život osobe.