Zašto se znojimo dok spavamo i kako to riješiti?
Noćno znojenje, poznato i kao hiperhidroza sna, odnosi se na znojenje noću koje utiče na oko 3 posto populacije i može biti znak ozbiljne bolesti. Iako je većina uzroka noćnog znojenja bezopasna i banalna, nije na odmet konsultovati se sa ljekarom kako bi se utvrdio osnovni uzrok.
Znojenje je prirodni sistem hlađenja kako bi se spriječilo pregrijavanje organizma i tijela. Hipotalamus mozga zapravo reguliše našu tjelesnu temperaturu i dovodi do stimulacije preko 2 miliona znojnih žlijezda kako bi nas ohladio. Kako se vodeni znoj isparava sa kože, on oslobađa toplotnu energiju, koja, zauzvrat, hladi tijelo.
Uzroci
Visoka temperatura i trening nisu jedine situacije koje pokreću hipotalamus da nas ohladi. Postoje i drugi razlozi koji mogu pokrenuti proizvodnju viška znoja tokom spavanja. Neki od njih uključuju:
- Infekcije: Tuberkuloza (TB) je infekcija koja je najčešće povezana sa noćnim znojenjem. Najčešći uzroci takođe uključuju HIV, influencu i druge febrilne bolesti.
- Hormonske (endokrine) neravnoteže: Mogu se pojaviti sa menopauzom, dijabetesom, bolestima štitne žlijezde, pubertetom i trudnoćom.
- Opstruktivna apneja spavanja: Stanje kada su zidovi grla uski te ograničavaju disanje. Ljudi sa ovim poremećajem tri puta češće imaju problema sa noćnim znojenjem u poređenju sa ostatkom populacije.
- Gastroezofagealna refluksna bolest (GERD): Primarni simptom je gorušica, ali noćno znojenje je takođe uobičajena karakteristika.
- Rak: Noćno znojenje može biti rani znak raka, iako se drugi simptomi obično pojavljuju istovremeno. Limfom i leukemija su takođe povezani sa noćnim znojenjem.
Ostali razlozi uključuju:
- anksioznost
- gojaznost
- zloupotrebu opojnih supstanci
- kardiovaskularne poremećaje
- hipoglikemiju ili nizak nivo šećera u krvi
- Parkinsonovu bolest
Neželjeni efekti lijekova
Mnogi lijekovi, kao što su antidepresivi, hormonalni lijekovi, lijekovi za dijabetes, oslobađanje od bolova i steroidi mogu izazvati znojenje.
Liječenje
Tretman noćnog znojenjenja zavisi od osnovnog uzroka. Ukoliko ne postoji direktan, utvrđen uzrok pretjeranog znojenja, tretman se sastoji od metoda prevencije i kontrolisanja stanja.
Tretiranje ovog problema uključuje:
- Spavanje u hladnom okruženju sa laganom, prozračnom, nesintetičkom noćnom odjećom i posteljinom. Pamučni materijali su mnogo bolja ideja.
- Izbjegavanje alkohola, kofeina i začinjene hrane.
- Primjena antiperspiranta na dijelove tijela koji su najosjetljiviji, kao što je pazuh, ruke, stopala, kosa, leđa ili grudni koš.
- Izbjegavanje unosa hrane 2 do 3 sata prije odlaska u krevet.
- Ishrana sa smanjenim mastima i šećerom.
- Korišćenje klime ili ventilatora.
- Vježbe opuštanja prije spavanja i nakon buđenja.
- Održavanje normalne težine.
- Dovoljan unos vode tokom dana.
- Lijekovi poznati kao antiholinergični agensi mogu pomoći u smanjenju znojenja, ali ih treba uzimati samo uz preporuku ljekara.