Proso – kako se sprema i ideje uz šta sve možete da ga jedete

Avatar photo
proso

Proso je žitarica koju možemo nazvati superhranom, kako zbog vitamina i minerala kojima obiluje, tako i zbog toga što od nje možete da spremate razna jela. Lako je svarljiva, ne sadrži gluten, te je idealna u ishrani trudnica, dojilja i beba od najranijeg uzrasta.

Ova žitarica se veoma lako vari, bogata je mnogim hranljivim materijama, te je idealna za početak dana, naročito u kombinaciji sa sjemenkama i koštunjičavim plodovima. Riječ je o rijetkoj žitarici koja uspostavlja ravnotežu oštećene crijevne flore uništene antibioticima i brzom hranom.

proso
@pinterest

Kako spremiti proso?

Kako bi bio upotrebljiv u ljudskoj ishrani, neophodno je oljuštiti proso prije jela, odnosno odstraniti njegovu spoljnu, nesvarljivu celuloznu ljusku. Ovako oljušten proso, koji je inače rijetka alkalna žitarica, ima orašast okus. Njegova primjena u kulinarstu je raznolika, pa se može koristiti i u pripremi slanih i u pripremi slatkih jela, a možete ga kuvati, peći ili pržiti.

Nemojte da vas zbuni savjet da proso morate oljuštiti prije kuvanja, jer se na tržištu uglavnom prodaje već pripremljen, odnosno oljušten proso. Samo je potrebno da obratite pažnju šta piše na ambalaži.

Nutritivna vrijednost prosa

100 grama prosa nalazi se:

  • 10 grama proteina,
  • 2.9 grama biljnih masnoća,
  • 72.9 ugljenih hidrata – od toga 8.5 grama vlaknastih spojeva,
  • 8.7 grama vode,
  • 42 mg tiamina, 0.29 mg riboflavina, 4.7 mg niacina – i drugi vitamini B kompleksa, te vitamini A i E,
  • 8 mg kalcijuma,
  • 285 mg fosfora,
  • 3 mg željeza,
  • 5 mg natrijuma,
  • 195 mg kalijuma,
  • 170 mg magnezijuma, flora i joda.

Fosfor, kojeg u većoj količini sadrži proso, je bitan za mnoge procese u tijelu:

  • izgradnju nukleinskih kiselina poput RNA i DNA,
  • rast i obnova ćelija,
  • izgradnju kostiju i zubi,
  • pravilan rad srčanog i ostalih mišića.

Proso ne sadrži mnogo kiselina koje bi mogle dodatno uticati na pH želuca. Zato je lako probavljiv i osobama koje pate od žgaravice. Takođe, proso ima nizak glikemijski indeks jer ne sadrži puno šećera. U 100 grama prosa nalazi se manje od 0.1 gram šećernih ugljikohidrata.

proso
@pinterest

Koliko proso ima kalorija i kakav učinak ima za mršavljenje?

Energetska vrijednost – u 100 grama prosa je 378,1 kalorija, odnosno 1581,97 J. Od masnih kiselina je tu 0.7 grama zasićenih masnih kiselina, a 2.9 grama mono i polinezasićenih masnih kiselina.

Ova žitarica neće imati čudotvorno dejstvo na topljenje kilograma, ali ono što proso za mršavljenje može da učini daće dugoročne rezultate. On može biti odlična alternativa za hljeb ili tjestenine, jer kada ga skuvate možete ga jesti kao rižu, odnosno dodatak jelu.

To samim tim znači manje nezdravih kalorija. Još jedna prednost prosa je to što nema nikakav specifičan okus, već će preuzeti okuse ostalih namirnica, što ga čini odličnom opcijom za kombinovanje.

Proso u svoj organizam možete unijeti na više načina, a za one koji žele da smršaju preporučuju se razne kaše, kremovi, pudinzi i zapečena jela, ali naravno bez dodataka soli, ulja ili šećera. Dobrim žvakanjem ove hrane dobićete brz osjećaj sitosti, kao i sve neophodne kalorije, vitamine i minerale.

Do željenih rezultata, kada je u pitanju težina, nećete najbrže doći ako ste konstantno gladni, već ako ste kvalitetno siti. Ono što svaki kvalitetan režim ishrane ima za cilj jeste da telo nahrani kvalitetnim namirnicama, a ne da ga isuši izgladnjivanjem.

Uključite ga u svoj režim zdrave ishrane i imaćete mnogo više snage i energije i značajno ćete ubrzati i poboljšati rad svog metabolizma. Zar to nije ono što je najbitnije za mršavljenje?

Spremanje i kombinovanje sa drugim namirnicama

Prije kuvanja proso je potrebno potopiti u vodu, najbolje preko noći. Kuva se veoma kratko, svega dvadesetak minuta u tri puta više vode od količine koju ste planirali da skuvate.

Ako se proso sprema u slatkoj varijanti, za doručak ga možete miješati sa svježim i suvim voćem, medom, mlijekom (biljnim ili životinjskim), orašastim plodovima. Od prosa možete spremiti i lako svarljivu proju, hljeb, kolače, mafine.

Dodajte ga u supe umjesto rezanaca. Jela od graška, boranije ili sočiva obogatite ovom dragocjenom žitaricom. Možete napraviti i sos bolonjez i njime preliti kuvani proso, umjesto paste. Kuvajte ga sa povrćem i koristite kao prilog mesu ili ribi.

Evo nekoliko zdravih recepata sa prosom koji se brzo i lako spremaju:

Proso krem čorba sa limunom i kurkumom

Rižoto od prosa sa bijelim grahom i sosom od bosiljka

Pored slanih, a kao što smo već spomenuli, proso je idealan i kao slatki obrok. Možete ga pripremiti kao zdrav doručak ili međuobrok. Za doručak je najbolje pojesti nešto hranljivo i ukusno, a tu može poslužiti proso na mlijeku. Takva kaša od prosa može se pripremiti s medom i voćem koje najviše volite i začinima poput cimeta, uz dodatak čia i lanenih sjemenki.

Ukoliko ste vegan, umjesto meda možete koristiti javorov sirup ili neki drugi zaslađivač, a zamjena za životinjsko je vaše omiljeno biljno mlijeko. ZdraviJa najviše voli da koristi bademovo mlijeko.

Evo šta vam je sve potrebno od sastojaka i kako da pripremite ovaj ukusni i zdravi doručak:

  • Proso skuhajte i ohladite, a možete ga skuhati i unaprijed pa čuvati u frižideru.
  • Zagrijte mlijeko i otopite u njemu dvije kašičice meda.
  • U otopljeni med i mlijeko umiješajte proso.
  • Na kraju dodajte nasjeckano voće po želji – banane, jabuke, jagode, kruške, narandže, kivi.

Proseno brašno

Riječ je o brašnu lijepe, žute boje, koji možete koristiti ukoliko pripremate kačamak ili proju. Upravo zbog žute boje se proja neće ni razlikovati fizički od kukuruzne. Brašno od prosa se koristi i u pripremi raznih peciva, kolača, a naravno i hljeba od prosa. Odlično se kombinje sa jajma, mlijekom i svježim sirom zbog činjenice da ne sadrži gluten. Takođe je dobro i za krem supe.

Griz od prosa

Griz je mnogima jedna od omiljenih poslastica, a ukoliko ste skloni gojenju posebno se preporučuje griz od prosa umjesto običnog. Od njega možete napraviti zanimljive kaše za djecu, što je posebno korisno ukoliko su ona alergična na gluten.

 

Odlična hrana za bebe, trudnice i dojilje

Proso je jedna od prvih namirnica koje bi trebalo da date svojoj bebi kada bude spremna za uvođenje čvrste hrane. Veoma je blagog okusa i djeca ga lako prihvataju. Od svih žitarica najmanje se smatra alergenom. Istraživanja su pokazala i da djeca koja redovno jedu proso imaju znatno manji rizik od pojave astme u tom uzrastu.

Trudnice i dojilje treba da obogate svoju ishranu ovom blagotvornom žitaricom zato što sadrži mnogo gvožđa i kalcijuma, što je veoma značajno i za majku i za bebu. Zbog velikog sadržaja vlakana proso olakšava probavu i smanjuje rizik od pojave zatvora i hemoroida, što je česta pojava kod žena u periodu trudnoće i nakon porođaja.

Možda vam se svidi: Ove namirnice treba da jedu buduće mame i Šta treba da jede dojilja

proso
@pinterest

Proso kao lijek

Proso se prvobitno uzgajalo u azijskim i sjeverno afričkim zemljama, a kasnije se raširilo po cijelom svijetu. Pomalo je zaboravljeno jer se u Evropi dugo upotrebljavalo kao stočna hrana, ali njegova zdravstvena vrijednost je sve više u prvom planu.

Proso kao lijek pomaže kod:

  • visokog holesterola u krvi – visoka koncentracija biljnih vlakana i fitinske kiseline u zrnu prosa pomaže kod uklanjanja molekula “lošeg” holesterola u krvi,
  • loše probave – biljna vlakna podstiču rad crijevnih mišića što pomaže kod neredovne probave, zatvora, naduvanosti i grčeva u stomaku,
  • detoksikacije organizma – mnogi spojevi nađeni u prosu djeluju kao antioksidansi i pomažu kod uklanjanja slobodnih radikala u tijelu, a to su kvercetin, elaginska kiselina, kurkumin i mnogi drugi katehini,
  • prevencija razvoja dijabetesa – zbog visoke koncentracije magnezijuma koju posjeduje proso, smatra se da sprečava razvoj dijabetesa tipa 2, jer magnezijum djeluje na efikasnost lučenja inzulina i kontrolu nivoa glukoze u tijelu,
  • srčanih problema – dva elementa koje proso posjeduje u velikoj količini su kalcijum i magnezijum, a koji su bitni za održavanje i kontrolisanje srčanih funkcija i normalne vrijednosti krvnog pritiska,
  • izlučivanja tečnosti iz tijela – neki spojevi iz prosa djeluju kao blagi diuretici te tako podstiču izlučivanje tečnosti iz organizma, a na taj način poboljšava rad bubrega i štiti mokraćni sistem,
  • anemije – proso sadrži i željezo pa može pomoći u borbi protiv anemije ili slabokrvnosti.

Možda vam se svidi: Hrana koja snižava povišeni holesterol

Idealna žitarica za osobe oboljele od celijakije

Ova žitarica ne sadrži gluten, te je slobodno mogu koristiti oboljeli od celijakije, kao i sve osobe koje imaju smanjenu toleranciju na gluten. Postoji i brašno od prosa, koje je pogodno za pripremu hljebova i kolača.

Celijakija ili glutenska enteropatija – nasljedni je imunološko-posredovani poremećaj koji obilježava trajna nepodnošljivost glutena, bjelančevine pšenice, ječma i raži, a možda i zobi. Dakle, celijakija predstavlja netoleranciju na gluten. Karakteriše je oštećenje sluznice tankog crijeva.

Ukoliko oštećenje traje dugo, ono može izazvati vrlo teške i životno ugrožavajuće bolesti. Sklonost ka ovom oboljenju imaju osobe sa genetskim predispozicijama za to.

Možda te zanima
mango mousse

Mogu ga jesti i dijabetičari

Proso sadrži kompleks karbohidrata koji se postepeno razgrađuju i samim tim predstavlja dobar izbor hrane za dijabetičare. Dokazano je da ova žitarica uspješno smanjuje rizik od pojave dijabetesa tipa 2. Sudeći po istraživanjima, proso i ostale žitarice bogate magnezijumom znatno utiču na ovu bolest.

Dijabetes ili šećerna bolest je hronični sistemski poremećaj metabolizma koji se manifestuje hiperlikemiom, tj. trajno povišenim nivoom glukoze u krvi. Dijabetes se najčešće prenosi genetskim putem, a nastaje zbog poremećaja hormona insulina, tačnije njegovog nedostatka ili nepravilnog djelovanja.

Smanjeno dejstvo insulina negativno utiče na razmjenu ugljenih hidrata, masti i bjelančevina u organizmu, a nakon dužeg vremena utiče i na samu strukturu i funkcije krvnih sudova, živaca i drugih vitalnih organa i organskih sistema.

Recepti za kaše za dijabetičare

  • Potrebno je skuvati jednu čašu prosa u jednom litru vode, kuvati dok proso u cjelosti ne omekša.
  • Smjesi dodati 200 grama svježe izrendane bundeve i potom kuvati još 20 minuta.
  • Po želji i ukusu možete dodati so ili ulje.
  • Ova kaša se preporučuje za večeru.

Još jedan zanimljiv recept u ovom stilu.

  • Na jednu čašu prosa dodajte 2 kašike ulja, 4 čaše vode i so po svom ukusu.
  • Smjesu kuvajte prvo na jakoj, a potom na slabijoj vatri.
  • Nju možete koristiti za pripremu kroketa, uštipaka, kaša i raznih drugih jela.

Prevencija i liječenje anemije

Proso je sjajan izvor gvožđa i samim tim odličan lijek za anemiju, i kod odraslih i kod djece. Gvožđe se bolje apsorbuje uz vitamin C i folnu kiselinu, te je uz namirnice bogate njime poželjno jesti i hranu koja sadrži pomenute vitamine.

Dobar za srce i neutrališe migrene

Proso je dobar izvor magnezijuma i dokazano pomaže u slučaju povišenog krvnog pritiska. Takođe je odličan lijek za srce i krvne sudove, a ispitivanja su pokazala da osobe koje redovno koriste proso u ishrani rjeđe imaju napade migrenoznih glavobolja.

Reguliše rad crijeva

Kao što smo napomenuli, riječ je o (izuzetno) alkalnoj, odnosno baznoj žitarici, što znači da ona ima važnu ulogu u uspostavljanju ravnoteže kod oštećenja crijevne flore (rezultat upotrebe antibiotika i konzumiranja brze hrane).

Od svih žitarica, proso je ona koja se najlakše vari. Zahvaljujući vlaknima koja se nalaze u njegovom sastavu, proso doprinosi eliminaciji otpadnih materija iz crijeva, odnosno sprečava zatvor. On takođe pomaže eliminaciji gasova i nadimanja. Osim što reguliše rad crijeva i crijevnu floru, takođe pomaže pravilnom radu želuca, pankreasa, ali i slezene.

Proso za zdravlje bubrega

Ukoliko bi trebalo da izaberemo jedan organ kome najviše koristi proso, bubrezi bi vjerovatno odnijeli pobjedu. Kažu da je ovo najbolja žitarica za čišćenje bubrega – da može da eliminiše nataloženi mulj, pijesak i sluz, olakša tegobe i da je odlična u borbi protiv urinarnih infekcija.

U narodnoj medicini se često koristi proso kao lijek za liječenje urolitijaze (izazivanje kamena u mokraći i urotraktu). Ukoliko vas muče bubrezi, naša preporuka je da 2 sedmice pijete čaj koji u svom sastavu ima ovu žitaricu, odnosno koja je njegov glavni sastojak.

Proso čaj za bubrege

Potrebno je da uveče 200 grama prosa isperete u toploj vodi, a zatim ga prelijete sa dva litra vode. Ujutru, kada ustanete, procijedite višak vode koju proso nije upio u posebnu posudu. Nju ćete piti tokom dana. Iako ovaj napitak neće izgledati atraktivno, za vas će imati nevjerovatan učinak. Nakon dvije sedmice konzumiranja ovog čaja uvjerićete se zašto kažu da proso za bubrege ima čudotvorna dejstva.

Prevencija raka

Kada se govori o žitarici kao što je proso, ljekovita svojstva koja ona sa sobom nosi su brojna, a ima uticaj čak i na prevenciju najtežih bolesti kao što je rak. Mnoga savremena istraživanja pokazala su da hrana bogata vlaknima može da bude jedan on najlakših i najboljih prirodnih načina da se spriječi razvoj raka dojke kod žena.

Konzumacijom oko 30 grama vlaknaste hrane kao što je proso dnevno, žene mogu smanjiti šansu za obolijevanje od raka dojke za više od 50%. Najveći efekat ostvariće cijelo zrno prosa.

Nadamo se da će vam ovi savjeti biti dragocjeni i da ćete već sutra otići do prodavnice i kupiti proso, te ga uvrstiti u svakodnevnu ishranu, kako biste ostali zdravi, ali i jeli ukusnu hranu.

Ukoliko već imate neki omiljeni recept sa prosom, pišite nam u komentar, pošaljite nam fotografiju i rado ćemo ga podijeliti sa našim čitaocima.

 

© 2023, sva prava zadržava ZdraviJa magazin.

Povratak na vrh